Začněte s prvními příkrmy správně – prozradíme, jak na to

jola-150x150

Jola Pirzańska

Nutriční terapeutka, ráda propaguje zdravé stravovací návyky, které předcházejí nemocem. Její životní motto zní „Lépe předcházet, než léčit“.

Kterým příkrmem začít – ovocným nebo zeleninovým? Bude lepší kašička s lepkem či bez? A co vajíčko – nejdřív jen žloutek nebo rovnou celé? Rodiče, kteří hledají odpovědi na tyto otázky na internetu, často narazí na rady, které si odporují. Navíc právě na internetu koluje spoustu nepravdivých informací. V našem článku vám napovíme, jak zavádět příkrmy do stravy kojence a jak by mělo vypadat jeho stravovací schéma.

První dva roky života dítěte – často nazývané „prvních 1000 dnů“ – odborníci označují za období „metabolického programování“, během kterého je nastaveno fungování určitých mechanismů v těle.

Správné stravování kojenců a dětí v prvních rocích života je proto velmi důležitým faktorem, který může ovlivnit zdraví až do dospělosti. Podstatné je nejen to, co dítěti dáváme k jídlu, ale také pořadí, ve kterém příkrmy podáváme.

VÝŽIVA KOJENCŮ OD PRVNÍHO DO ČTVTÉHO MĚSÍCE ŽIVOTA

V prvních měsících života dítě zvládne jen sát a polykat, proto může být krmeno pouze tekutou stravou – tedy mateřským mlékem. Pokud matka z nějakého důvodu nemůže kojit, dítě může být krmeno umělým počátečním mlékem, které je určeno pro kojence od 0 do 6 měsíců. Existují i varianty umělé výživy pro kojence se speciálními potřebami – mléka pro alergiky, mléka se sníženým obsahem fenylalaninu, mléka pro miminka s nadměrným ublinkáváním a mnoho dalších.

VÝŽIVA KOJENCŮ OD PÁTÉHO DO ŠESTÉHO MĚSÍCE ŽIVOTA

V tomto období dítě začíná poznávat nové chutě. Hlavním zdrojem obživy je nadále mléko. Buď mateřské nebo umělé. Složení mléka určeného pro děti od 6. měsíce života lépe odpovídá potřebám rostoucího kojence. Nabídku mléčné výživy pro děti od 6. měsíce života najdete ZDE.

KDY ZAČÍT ZAVÁDĚT DO STRAVY DÍTĚTE NEMLÉČNÉ PŘÍKRMY?

Odpověď na tuto otázku je tématem četných diskuzí. Sdružení Gastroenterologie, Hepatologie a Dětské výživy – doporučuje zavadění nových chutí mezi 17. a 26. týdnem života.

Proč ne dřív?

Tavící trakt novorozence je v okamžiku jeho příchodu na svět schopen přijímat, trávit a vstřebávat potravu v podobě mléka. Během prvních měsíců života trávící soustava kojence dozrává, posilují a rozvíjí se svaly jícnu, žaludku a střev. Dítě je připraveno přijímat, polykat a trávit tužší potravu ze lžičky teprve po ukončení 4. měsíce života.

Proč ne později?

Příliš dlouhé odkládání zavedení nemléčných příkrmů – po 6. měsíci – může vézt k nedostatkům důležitých živin jako jsou vitamíny a minerální prvky. V těle dítěte dochází například zásoby železa shromážděné v prenatálním období – je proto nezbytné, aby se tento prvek doplňoval stravou. V opačném případě dítěti může hrozit anemie. Stejně tak, neobjeví-li se ve stravě dítěte produkty z obilí, může u něj vzniknout nedostatek vitamínů ze skupiny B, vedoucí ke kožním problémům a lámavostí nehtů. Příliš pozdní obohacení stravy o mléčné výrobky – vyjma kravského mléka, které zavádíme až po 12. měsíci – může způsobit nedostatek vápníku, křivici a zpomalený růst.

CO DÁT DÍTĚTI NEJDŘÍVE – OVOCE NEBO ZELENINU?

Nejčastější odpověď na tuto otázku zní: pečené jablko nebo vařenou mrkev. Je však doporučováno, aby dítěti byla servírována dříve zelenina než ovoce. V opačném případě si kojenec zvykne na sladkou chuť z ovoce a bude ji potom preferovat, což muže způsobit odmítání zeleniny.

Děti si osvojují chuť zeleniny většinou déle než ovoce. Proto je nutné se nevzdávat a pokud byly předešlé pokusy neúspěšné, nabízet novou chuť znovu i víckrát.

Zelenina, kterou servírujeme kojenci, by měla být uvařená a rozemletá na jemnou kaši. Ideálním pomocníkem v kuchyni každé maminky by měl být určitě parní hrnec a mixér AVENT.

Ovoce můžeme začít zavádět 2 týdny po zahájení zavádění zeleniny. Jablka, hrušky a banány také podáváme v podobě kašičky. Pro odstranění jádřince a pecek z plodů můžete použít tento vykrajovač na ovoce.

Recept na zeleninový příkrm:

 • Mrkev 50g
 • Brambor 50g
 • Kořenová petržel 30g
 • 5ml olivového oleje (cca 1 lžička)
 • 0,5 sklenice kojenecké vody

Postup:

Zeleninu umyjeme, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Doměkka uvaříme ve vodě s olivovým olejem. Následně vše rozmixujeme na hladkou kaši a po vychladnutí podáváme.

Recept na ovocný příkrm:

 • 80g jablek
 • 20g čestvých nebo mražených borůvek
 • 5-7g rýžové kaše bez cukru
 • 25ml kojenecké vody

Postup:

Jablka umyjeme, oloupeme, odstraníme jadřinec a nakrájíme na kostky. Borůvky umyjeme. Ovoce povaříme ve vodě okolo 5 minut, následně přidáme rýžovou kaši a vše rozmixujeme. Po vychlazení podáváme.

Recept na 1. polévku (od 6 měsíců):

 • 50g mrkve
 • 50g brambor
 • 30g brokolice
 • 30g cukety
 • 10g maso
 • 5ml olivového oleje (lžička)
 • 0,5 sklenice kojenecké vody

Postup:

Zeleninu umyjeme, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Maso umyjeme a nakrájíme na kousky. Vše doměkka uvaříme ve vodě s olivovým olejem. Následně rozmixujeme na hladkou kaši. Doporučujeme použít tento mixér s nádobou značky BOSCH.

Kdy zavádět produkty z obilí a je třeba se bát lepku?

Další důležitou skupinou produktů v dietě pětiměsíčního kojence jsou produkty z obilí. Doporučuje se začít s produkty bez lepku, jako jsou rýže a kukuřice. Následně zavádíme kaše s lepkem, třeba krupicovou kaši.

Co je lepek a může být nebezpečný?

Lepek je bílkovina obsažená v některých obilovinách, například v pšenici, žitě a ječmenu. Některé děti mohou projevovat nesnášenlivost lepku, která může být zapříčiněná buď dočasnou netolerancí, jež s věkem odezní, nebo nemocí trávící soustavy – celiakií. Jedině u těchto dětí je důvod odstranit z diety lepek a používat kašičky bez lepku. U zdravých dětí není důvod pro vyhýbání se lepku – není pro ně škodlivý.

VE KTERÉM MĚSÍCI ZAVÁDÍME DO STRAVY ŽELEZO?

V šestém měsíci života dochází v těle dítěte k vyčerpání zásob železa. Je proto nezbytné obohacovat každodenní stravu dítěte o maso – nejbohatší zdroj železa, bílkovin důležitých pro růst, zinku a vitamínu B12.

Začínáme s malými porcemi vařeného masa – okolo 10g – pak dávku postupně zvětšujeme až na 20g na konci 1. roku života. Jelikož je množství masa malé, je lepší připravovat jej spolu se zeleninou, například v polévce.

jaké nápoje a kdy?

Šťávy

Šťávy – pouze čerstvé, pasterizované a bez přídavku cukru – můžeme podat dítěti v množství nepřekračujícím 150 ml za den. Jejích nutriční hodnota je nižší než u ovoce a zeleniny a proto nejsou v dětské dietě nezbytnou položkou.

Voda

Kojené dítě nepotřebuje vodu do 6. měsíce života. Mléko matky ho dostatečně zavodňuje.

Po ukončeném 6. měsíce života nebo u dětí krmených umělým mlékem vodu lze přidávat bez omezení pomocí lahvičky s dudlíkem.

kdy můžete dítěti dát vajíčko?

Starší publikace doporučovaly podávat nejdřív žloutek a teprve s odstupem přidat i bílek. Dle nejnovějších výzkumů k tomu není důvod a vajíčko můžeme podat rovnou celé.

můžeMe DÁVAT CUKR A SŮL?

WHO – Světová zdravotnická organizace – a stejně tak experti u nás doporučují, aby se k přípravě pokrmů pro kojence nepoužívala sůl ani cukr.

Častou chybou rodičů je ochucování jídel pro děti dle vlastních preferencí. Je potřeba si však uvědomit, že děti vnímají chuť jinak, než dospělí. Hotové produkty, jako jsou sušenky či tyčinky, mohou obsahovat sůl a cukr a proto by je děti neměly příliš často konzumovat.

VÝŽIVA BATOLAT OD SEDMÉHO DO DVANÁCTÉHO MĚSÍCE ŽIVOTA

V tomto období je nadále vhodné kojení, případně podávání umělého mléka určeného pro kojence starší šesti měsíců. Dítě v tomto věku už dokáže samo vzít jídlo do ručičky a strčit si ho do pusy. Důležité je však nakrájení a nasekání potravy na malé kousky.

Podávaná jídla, a to zároveň ovoce, zelenina a maso, už nemusí být rozmixovaná. Stačí rozmačkání vidličkou nebo nasekání na menší měkké kousky.

Nastává vhodná chvíle pro podání ryb. Rybí maso je bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro zdravý rozvoj malého mozku a také vývoj dětské imunity.

Alergie na ryby jsou vzácné, proto není potřeba mít strach a dětský jídelníček o ně můžeme obohatit již před prvním rokem. Nejlepší budou ryby mořské – sleď, sardinka, treska a také losos. Důležité je, aby dítě vždy jedlo pouze ryby tepelně upravené. Syrové nebo za studena uzené rybí maso může být zdrojem nebezpečných bakterií.

Osmiměsíční dítko bychom měli seznámit i s mléčnými výrobky – bílým jogurtem, sýrem a kefírem. Pouze kravskému mléku bychom se měli vyhýbat až do ukončení 1. roku života, a to z důvodu velkého obsahu minerálních prvků, které zatěžují ledviny, a také pro častý výskyt alergií.

Dítě po sedmém měsíci života může konzumovat také pečivo, rýži a kroupy.

Doufáme, že jsme vám v začátcích s příkrmy pomohli! 

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *