Miminko, Zdraví miminka

Vše o zdravých zubech – 12 otázek, které maminky zajímají

V minulém týdnu jsme si řekli, proč je tak důležité pečovat o zuby v těhotenství a jak to ovlivňuje vaše miminko. Na přednášce v Brně měly maminky na paní doktorku Bartošovou spoustu zajímavých otázek a tak jsme si řekli, že by byla škoda se o ně nepodělit dál.

Je pasta na zuby s hodnotou fluoru okolo 500ppm fluoridů vhodná i pro jednoroční dítě?

Zubní pasta s hodnotou 500ppm fluoridů je podle doporučení Evropská akademie pro dětskou stomatologii (EAPD) vhodná pro děti od prořezání prvního zoubku až do dvou let. Dávka fluoridů v přípravku by však neměla být vyšší. Je také nutné dodržet optimální dávku pasty – štětinky kartáčku se jen lehce potřou napříč kartáčkem, případně existují speciální kartáčky se značeným políčkem pro množství pasty.

Vadí, když dítě neumí vyplivovat (tedy pastu polyká)? Od kolika let mohou děti vlastně pastu používat a jakou? Jaká jsou rizika užívání pasty u dětí?

Pokud rodiče dítěti dávají zubní pastu určenou k danému věku dítěte, tak žádné riziko nehrozí. Děti mohou pastu používat od prořezání prvního zubu. Množství fluoridů v pastě by do věku dvou let nemělo přesáhnout 500ppm fluoridů. Fluor je sice látka, která zvyšuje odolnost zubu vůči kyselinám, ale v nadměrném množství poškozuje zárodky stálých zubů, což se následně projeví skvrnitostí skloviny.

Vhodné pasty pro děti tedy můžeme shrnout následovně:
Doporučení EAPD pro obsah fluoridu v dětských zubních pastách

Existuje ústní voda pro děti? Od kolika let ji můžu používat?

Pro děti předškolního věku se žádná ústní voda zásadně nedoporučuje. Na trhu jsou dostupné jen výrobky pro děti od 6 let, kdy už umí dobře vyplivnout a přípravek nepolykají.

Je nutné dětem čistit mezizubní prostor, případně jak a čím?

Děti mají široké mezizubní prostory přirozeně vyplněné dásní. Proto se užívání mezizubních kartáčků nikdy nedoporučuje. Mohlo by dojít k poškození mezizubní papily a jejímu ústupu.
S čištěním mezizubních prostorů dítě může začít až v období od 12 let a to pouze zubní nití. Tomu by však měla předcházet odborná instruktáž.

Existuje něco na zvýraznění plaku? 

Zubní plak je možné obarvit. Existují na to tabletky, které jsou volně k dostání v lékárnách. Dále existují i roztoky. Barvivo se odstraní jednoduše čištěním zubů.

Je dobře dítě nutit k čištění zubů i přes velký odpor?

Primárně se snažíme vyčistit zuby formou hry. Pokud dítě nespolupracuje, je vhodné odvést jeho pozornost knížkou nebo jinou aktivitou patřičnou k jeho věku. Počáteční odpor dítěte však nesmí rodiče odradit. Pokud dítě i nadále nespolupracuje, pak je opravdu nutné zuby vyčistit i přes velký odpor.
Pouze důslednost a pravidelnost čištění chrupu vede k tomu, že si dítě tento návyk osvojí. Nejlépe je začít v okamžiku prořezání prvních zubů, aby si dítě zvyklo na pocit cizího tělesa v dutině ústní.

Jsou pro děti vhodné z hlediska rizika zubního kazu granulované čaje,  nebo další sladká výživa pro děti?

Obecně se slazené nápoje dětem nedoporučují. Dítě si rychle zvyká na nadbytečný příjem sladkého a poté je častěji vyžaduje. Cílem při prevenci zubního kazu je snižovat celkové množství ale především frekvenci konzumovaných cukrů. Doporučuje se podávat dětem neslazený čaj, čistou vodu, později též kravské mléko.

Pokud dítě vyžaduje sladké, mělo by ho dostávat společně s hlavními jídly. Rozhodně by se sladké a kyselé nápoje a jídlo nemělo podávat před spaním po vyčištění zubů. Dítě by nemělo usínat s láhví naplněnou sladkým pitím nebo zůstávat u prsu po nakojení.

Co můžu na své dítě přenést během těhotenství i po v rámci nemocí dutiny ústní?

V průběhu těhotenství se přenáší některé bakterie způsobující zánět dásní a parodontitidu z dutiny ústní matky přes krev, pupečník až do krevního oběhu plodu. Po narození se přenášejí bakterie způsobující zubní kaz na dítě slinami, a to nejčastěji od matky. Proto se nedoporučuje líbat dítě na ústa, olíznout lžičku dítěte nebo dudlík.

Na dítě však přenášíme veškeré svoje chování a návyky, jsme pro ně vzorem a dítě kopíruje vše, co děláme, co pijeme, jak jíme, jak se chováme v ambulanci zubního lékaře. Proto je důležité osvojení si vhodných návyků již v čase plánování těhotenství.

Která antibiotická léčiva ničí sklovinu dětí, jaký je vztah léků ke zdraví chrupu miminka.

Často jsou antibiotika i léky proti horečce pro děti ve formě sirupů, které obsahují vysoké koncentrace cukrů, aby dětem víc chutnala a zjednodušilo to maminkám jejich podávání.

Dlouhodobě užívaná antibiotika ovlivňují složení mikroflóry v ústech. Změna v osídlení úst mikroorganizmy může mít různé důsledky například kvasinkové infekce. Vysoké riziko poškození zubů je spojené s užíváním tetracyklinových antibiotik u dětí, které vedou k poškození tvorby a mineralizaci skloviny. Poškození se projevuje různými defekty skloviny a jejím zabarvením. V dnešní době se však již těhotným ženám ani dětem nepodávají.

Dítě vyžaduje krmení asi 2 hodiny před běžným ranním krmením, je to problém ve vztahu k vystavování dětského chrupu onemocněním?

Pokud se dítě nebudí v průběhu noci s nutností příjmu potravy, pak to nijak závažný problém není. Poté, co se dítě v obvyklé době nasnídá, provedeme ústní hygienu.

Večer si ráda dám víno, za jak dlouho poté si mohu vyčistit zuby?

Pokud takovou aktivitu neděláte každý večer, potom konzumace a následné čištění nepřináší riziko. Víno je kyselé, tudíž dochází k rozpouštění povrchové vrstvy skloviny. Čištění zubů bezprostředně poté tuto vrstvu stírá, sklovina se ztenčuje a zuby jsou citlivější. Jedná se o proces zvaný eroze. Doporučuje se provádět čistění až zhruba po hodině a půl, kdy se pH plaku na Vašich zubech navrátí do normálu.

Může mě zubní lékař odmítat kvůli silnému dávivému reflexu?

Ne, nesmí. V dnešní době je na trhu dostupná řada prostředků k tlumení dávivého reflexu. Navíc je důležité zvážit, zda-li se nejedná o projev strachu. V tom případě má zubní lékař možnost předepsat anxiolytika. Jeho povinností je vás vyšetřit a ošetřit. Pokud i přes tato opatření nebude ošetření možné, pak vás může odeslat na specializované pracoviště.

Ověřte si, že jste si informace zapamatovali!

Připravili jsme pro vás krátký dotazník >>

Článek vznikl ve spolupráci s:
MDDr. Michaela Bartošová, Ph.D.
Mgr. Petra Bořilová Linhartová, Ph.D.
za spoluúčasti studentů oboru zubního lékařství MU, Gravident

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *