Zdraví

Víte, co znamená červená rýha na dětských rtech?

Horké letní dny tu budou co nevidět. Tak jako dospělí, tak i naše dětičky by měly mít dostatečný přístup tekutin. Kdy začít s pravidelným pitným režimem, jaké má zásady a jak poznat, že má dítě žízeň? Snad nejzákladnější otázka, kterou si ohledně dětského pitného režimu položíte, je, kdy dítěti začít podávat tekutiny a co je nejlepší. Voda?

„Vhodným obdobím, kdy začít podporovat pitný režim jiné tekutiny, než je mateřské, nebo umělé mléko, je v čase zavádění příkrmů. Tehdy už mléko nedokáže pokrýt potřeby pitného režimu dítěte,“ říká Evka Blaho z Jem iné.

Právě v tomto období podle jejích slov začíná být dítě aktivní a zvědavější. „Nemají už takový pud sebezáchovy, aby se kojily dostatečně dlouho jako předtím. Jsou jako malé surikaty, stále se někam vytáčejí a vše musí vidět. V této době klesá příjem mléka a je potřeba naučit děti i na příjem vody.

 TIP ODBORNÍKA:
Kojenecké vody nezatěžují dětské ledviny, jsou testovány a není potřeba je převářet.

Nejvhodnější tekutinou na počátku „zavádění“ pitného režimu je čistá pramenitá voda. Voda sama o sobě je sice důležitá, avšak nejde jen o tekutinu ve své základní formě. Vodu kromě příkrmů či mléka najdete také v čerstvé zelenině a ovoci.

Tak, jako je učíte jiné činnosti, tak je potřeba naučit je i pravidelně pít. Můžete vyzkoušet láhve s různými nástavci, básničky o vodě nebo si ukazovat jako pijí vodu různá zvířátka. Děti se nejlépe učí pozorováním, a proto bychom jim měli jít příkladem hlavně my a ukazovat jim, že i pro nás je vodička nejlepší.“

 TIP ODBORNÍKA:
Dítě by mělo přijmout 300 – 500 ml vody denně.

Potřeba vody se za určitých okolností mění. „Stoupá během prořezávání zoubků, v horku, při zvýšené pohybové aktivitě, při průjmech, horečkách nebo po zvracení. Při chorobách je někdy třeba podávat vodičku stříkačkou nebo lžičkou.

Výživová poradkyně dále doporučuje:

Bylinné čaje – jsou vhodné jako doplňky při horečkách, kašli, nebo rýmě.

P O Z O R ! Ovocné džusy (ředěné) – je vhodné zařadit až od 3 let, ale pouze příležitostně, ne cíleně. Vynecháním džusů dítě chráníte před zubním kazem, obezitou i metabolickými onemocněními.


Jak poznat, že má dítě žízeň?

U dětí je rozeznání prvních projevů o něco těžší, primárně bychom si mohli říct, že jsou stejné jako při hladu a přetížení. Pokud je tedy váš mrňous apatický, zkontrolujte, zda je to žízeň, hlad nebo jestli je unavený a rád by si oddechl.

  Při dlouhodobém nedostatku tekutin jsou projevy výraznější a následující:

  • suché rty nebo červená rýha na horním rtu
  • málo počůraných plen
  • ochraptělý pláč
  • lesklé oči
  • sušší a tvrdší stolice

Nebojte se zahnat žízeň čaji, nebo kvalitními dětskými nápoji. Široký výběr najdete na >>> Feedo.cz 

Předchozí článekkikadu soutezDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *