Batole, Miminko

Velký stravovací průvodce pro prvních 18 měsíců

Během prvních měsíců života potřebuje vaše děťátko jen mateřské nebo kojenecké mléko. Poskytuje mu všechny živiny, které pro zdravý vývoj potřebuje. Kdy byste do jeho stravy měla postupně zařazovat příkrmy, jak při zavádění postupovat, kdy mu představit tuhou stravu a zavést režim 3 hlavních chodů? Vše se dozvíte v tomto velkém stravovacím průvodci.

0 – 5 měsíců

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je mateřské mléko nejlepší výživou během prvních 6 měsíců dítěte. V mléku se nacházejí i protilátky, které děťátko v prvních týdnech života ochrání před vznikem infekcí. Kojením se také vytváří pouto mezi matkou a dítětem. Obzvlášť v dnešní době, kdy narůstá riziko potravinových alergií, je mateřské mléko jako jediná potravina zaručeně vhodná pro prvních měsíce života miminka.

Mateřské mléko je praktické:

 • Je vždy k dispozici (v ideálním případě)
 • Má správnou teplotu
 • Je nezávadné
 • Je zdarma :)

nutrilon 2Pokud kojení není možné, mohou maminky sáhnout po náhradě – kojeneckém mléku, neboli umělé výživě. Mléko je obohacené o potřebné vitamíny a živiny, které jsou třeba pro zdravý vývoj dítěte. V prvních měsících se používá speciálně upravené mléko, které je přizpůsobené novorozencům – počáteční mléčná výživa.

5 – 7 měsíců

Pokud chcete své děťátko pomalu uvést do světa chutí, začněte střídmě jemnou zeleninkou (mrkev, dýně, fenykl) a bramborovou kaší. Jedno krmení nahraďte mlékem – na oběd. Pokud sáhnete po zelenině a na začátek zvolte jen jeden druh. Vyhnete  se těžko stravitelné zelenině, která může způsobit nadýmání. Až bude vaše děťátko první zeleninku zvládat, můžete asi po týdnu přidat bramborovou kaši. Za další týden můžete zkusit první masíčko – libové hovězí, telecí a drůbež.

První příkrmy

Od ukončeného 6. měsíce přichází čas na první příkrmy. Některé dětičky jsou zvědavé a chtějí ochutnat z vašeho talíře už dříve, jiné to naopak vůbec neláká. Nic není třeba uspěchat – vše přijde přirozeně.první příkrm

Je také úplně normální, pokud děťátko zvládne jen 2 – 3 lžičky. To, že se najednou krmí ze lžičky je pro ně úplná novinka. A všechny ty nové chutě! Dávky tedy zvyšuje postupně. Také na nové chutě si možná děťátko bude potřebovat zvyknout.

Mnoho rodičů hned ze začátku řeší dilema. Mají příkrmy připravovat doma, nebo kupovat už hotové? Ve prospěch domácích příkrmů hovoří fakt, že máte větší přehled o použitých surovinách. Na druhé straně jsou však hotové příkrmy praktické a cenově dostupné. Výroba příkrmů je přísně hlídána a proto se smí používat jen nezávadné suroviny z kontrolovaného ekologického zemedělství. Celkové složení si můžete zkontrolovat přímo na lahvičce. V tomto období se určitě vyhněte vysokému obsahu cukru, nežádoucí je také přítomnost ořechů a čokolády.

Dobrou alternativou může být střídání hotových a domácích příkrmů, podle toho jestli jste doma, nebo na cestách. Pokud chcete připravovat příkrmy výhradně doma, bylo by ideální kupovat potraviny v BIO kvalitě. Platí to zejména pro ovoce a zeleninu jako jsou rajčata, papriky, okurky, hlávkový salát či hroznové víno. Snažte se kupovat lokální, sezónní druhy.

Tip na mraženou zeleninu

 

Mléčná kašehami kaše

Kojenecké mléko můžete ve večerních hodinách začít nahrazovat mezi 5.-8. měsícem. Děťátko zasytí kaše, které obsahují dostatek proteinů a vápníku pro zdravý vývoj zubů a kostí.

Od 7. měsíce

Ovocno-obilné kaše

Od 7. měsíce můžete nahradit další mléčné krmení – v dopoledních hodinách – porcí ovocno-obilných kaší. Z ovoce v tomto období ještě nejsou vhodné kyselé druhy, jako je třeba ananas či mandarinky.

Od 8. měsíce

Okolo 8. měsíce můžete začít nahrazovat ranní kaši pečivem s kouskem másla. Pokud jsou reakce pozitivní, přidejte i oblohu. Nakrájejte chlebík na menší kousky, dítě si s ním lépe poradí.

Při přípravě zeleninových a bramborových kaší už nemusíte nic mixovat, stačí ingredience „rozšťouchat“ vidličkou. Večer můžete děťátku nabídnout třeba chléb s kouskem sýra typu žervé nebo šunky, stejně jako měkkou nastrouhanou zeleninu.

12. – 18. měsíc

Postupně se můžete přeorientovat na klasický „dospělácký“ systém – tři hlavní chody a menší občerstvení mezi nimi. Děťátko se začíná učit samostatně jíst a pít.

Také už nemusíte připravovat každé jídlo zvlášť. Jíst už může velké množství potravin. Pozor si ale stále dávejte u potravin, které mají tendenci děťátko nadýmat.

V tomto období by už děti měli 1 – 2 x týdně jíst maso a ryby. Oblíbené jsou i dětské sušenky, keksy či gumoví medvídci (nejlepší jsou domácí!). Dohlédněte však na množství, které dítě sní.

Batolata od 1 do 2 let by měla vypít asi 600 ml tekutin. Nejlepší jsou neslazené čaje, zředěné džusy a kojenecká vody.

prvni prikrmy

Pozor na med

Absolutní tabu v prvních 12 měsících je med. Může totiž obsahovat přírodní bakterie, které mohou děťátku způsobit velmi vážnou střevní infekci – botulismus. Jejich střeva totiž ještě nejsou plně vyvinutá.

S tímto opatrně

Po 1. roce vaše děťátko toleruje spousta potravin. Kvůli nebezpečí vdechnutí byste se měli vyhýbat potravinám jako jsou ořechy, rybíz či slunečnicová semínka. Zelí zase není vhodné kvůli nadýmání.

Stručné shrnutí

 • 5 měsíců – mateřské (kojenecké) mléko
 • Od 5. měsíce – zeleninové, bramborové, masové příkrmy
 • Od 6. měsíce – mléčné cereální kaše
 • Od 7. měsíce – ovocno-cereální kaše
 • Od 8. měsíce – přechod na pevnou stravu
 • Od 10. měsíce – postupný přechod na systém 3 hlavních jídel a svačinek

Náš tip – některé děti si mohou v útlém věku vybudovat averzi vůči některým potravinám. Překonat je můžete společně – například tak, že jídlo naaranžujete do veselých obličejů, nebo zvířátek.

Pokud máte mixér, zahrajte si na barmana a vyzkoušejte děťátku připravit chutný ovocný koktejl s barevným brčkem – může to fungovat zázračně.

Předchozí článekDalší článek

3 komentářů

 1. Dobrý den, jsem nutriční terapeutka a zabývám se stravou dětí a musím žádat okamžitou korekci Vašeho tvrzení „U těstovin dávejte přednost těm celozrnným. “ ve věkové kategorii 12 – 18 měsíců. Batolata do 3 let! by neměla vůbec jíst celozrnné přílohy! Zažívací trakt není přizpůsoben na velké množství vlákniny, která je v celozrnných výrobcích, děti by mohly trpět zácpou. Jinak děkuji za souhrn stravy pro děti, myslím, že maminky takové rady velmi ocení.

  S pozdravem K. Kutálková

 2. Článek jsem nakonec přečetla celý a musím konstatovat, že v celém článku se nachází základní chyby:
  – petržel nemůže být doporučena jako první příkrm, patří mezi alergeny, které se první rok života nezavádějí
  – první příkrm by měl být od UKONČENÉHO 6. měsíce (při plném kojení) a ne v 5. měsíci
  – od 8. měsíce doporučujete uzeniny (uzeniny se nedoporučují prvních 7 let! ne prvních 7 měsíců – obsahují velké množství soli a konzervantů, které mohou být karcinogeny)
  – taktéž není vhodný sýr od 8. měsíce, sýry pouze typu žervé, v žádném případě tvrdé či plísňové
  – od 12. měsíce nabízíte sladkosti jako sušenky, gumové medvídky apod. Když pomineme fakt, že děti sladkosti vůbec k životu nepotřebují a jen se zbytečně navykují na cukry, určitě bych nedala ročnímu či 18 měsíčnímu dítěti gumového medvídka! – hrozí vdechnutí

  Budu Vám velmi vděčná, pokud než napíšete něco na blog firmy, která se zabývá převážně dětskou výživou (tudíž vyvolává dojem, že dané problematice rozumí) si najdete relevantní informace. Pod tento článek by se nikdy nepodepsal žádný nutriční terapeut ani dětský lékař.

 3. Dobrý den,
  Katko, děkujeme za vaše poznatky. Troufáme si říct, že se na mnoho věcí názory různí a určitě necháme na zvážení každého, co je pro jeho dítě vhodné. Nicméně, článek jsme upravili a ráda bych se vám zeptala, zda byste neměla zájem se na tvorbě obsahu pro náš blog podílet? Pokud by pro vás spolupráce byla zajímavá, napište mi prosím na tereza.cerhova@feedo.cz.
  Mějte se krásně!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *