U dětí musíme postupovat individuálně, tvrdí fyzioterapeutka

U dětí musíme postupovat individuálně, tvrdí fyzioterapeutka>
Nedávno jsme se vás na Facebooku a Instagramu ptali, na co byste se jako maminky rády zeptaly fyzioterapeutky, pokud by to bylo možné.  Otázek přišlo opravdu spousta, což nám udělalo radost. Nyní přinášíme odpovědi na některé z nich. Nejprve bychom ale ještě jednou rádi poděkovali všem maminkám, které nám svoji otázku zaslaly. Vzhledem k tomu, že spoustu z nich směřovalo ke konkrétnímu problému daného dítěte, nebylo možné na tyto otázky odpovědět, jelikož by to vyžadovalo přímou návštěvu ordinace a následné vyšetření. Pokud tedy nenajdete mezi odpovědmi svou otázku, nezoufejte.  Nejste-li si jista tím, jak ve vašem konkrétním případě postupovat, obraťte se na odborníka ve vašem okolí. Nesprávná rada udělená bez provedeného vyšetření dítěte by mohla způsobit více škody než užitku. Vybrali jsme proto otázky obecného charakteru. Na ty nám odpověděla Mgr. Ľubica Rostášová, která se ve své praxi specializuje na funkční a strukturální poruchy pohybového systému u dětí a dospělých a na vývojovou kineziologii v období 1. roku života dítěte.
  • NOŠENÍ DÍTĚTE - ANO NEBO NE?

Téma nošení a nosítek je stále více než aktuální. Nosit dítě anebo ne? Pokud ano, jak často, jak dlouho a v čem? Šátek, nebo nosítka? Odpověď paní magistry na otázku, od kdy je vhodné nosit dítě ve vertikální poloze, je jednoznačná: „Dítě není vhodné nosit ve vertikální poloze v nosítkách, šátku, nebo v rukou do 10. vývojového měsíce.“
  • KDY MŮŽE DÍTĚ SEDĚT NA KLÍNĚ RODIČE?

Otázky kolem posazování a sezení dětí neřeší jen rodiče, ale také často prarodiče a další známí a příbuzní. Kdy je tedy vhodné nechat dítě sedět na klíně rodičů? Dítě by se do polohy sedu nemělo dávat pasivně. Ve chvíli, kdy dozraje centrální nervový systém dítěte a pohybový systém bude na tento pohybový vzor připravený, tak si dítě začne sedat samo. Před tím, než se u něho objeví podlouhlý sed se nejprve dostane do polohy tzv. vysokého šikmého sedu. Z něj si potom podle motivace v daném čase samo rozhodne, či půjde do podlouhlého sedu anebo, jestli bude lézt po čtyřech. Když už dítě nějaký čas samo sedí, tak to je teprve chvíle, kdy si ho rodiče mohou na chvíli posadit na klín.
  • DOMINANCE RUKY - KDY SE PROJEVÍ?

Projevy dominance ruky se během raného dětství vyvíjí a dítě střídá období, ve kterých preferuje střídavě pravou a levou ruku. V období mezi 4-6 rokem by se dominance ruky měla ustálovat a s nástupem do školy by už dominance ruky měla být definitivní.“
  • POJĎ LÉZT– ALE JAK NA TO?

Způsobů, jak motivovat dítě k lezení po čtyřech je několik a vyžaduje to praktickou ukázku, protože každé dítě reaguje na jiné podněty, jiné polohy.  V případě, že dítě nenachází odvahu k tomuto pohybovému projevu, rodičům se zdá, že to dělá nekvalitně, nebo že má tendenci tento pohybový vzor ze svého repertoáru vynechat a rovnou se dostávat do vyšších poloh, doporučuji objednat se s ním k fyzioterapeutovi, který se ve své praxi věnuje psychomotorickému vývoji dětí v období 1. roku.“
  • CHŮZI PO ŠPIČKÁCH - JE POTŘEBA ODBORNĚ ŘEŠIT?

Jedna z otázek, která maminky zajímala, byla chůze po špičkách. Pokud se tento pohybový projev u dětí objeví - jak se dá řešit? „Chůze po špičkách je patologický projev v automatismu chůze s množstvím negativních následků na celý pohybový systém.  Pokud se u dítěte, které už chodí, objeví chůze po špičkách, doporučuji vždy konzultaci u fyzioterapeuta, který se zabývá vývojovou kineziologií v období 1. roku života dítěte." 
  • PRVNÍ KROKY – S BOTIČKAMI NEBO NABOSO?

Závisí to na více faktorech – např. jaký je tvar chodidel dítěte, v jakém kontaktu jsou samotná chodidla s podložkou, jak dlouho se dítě udrží ve vertikále a kolik kroků udělá, v jakém terénu se první kroky uskutečňují a podobně. Proto se na tuto otázku nedá jednoznačně odpovědět. V závislosti všech těchto, ale i jiných faktorů, je někdy vhodné obout botičky a jindy zase ne. Je potřebné konkrétní situaci vždy individuálně posoudit. Za rozhovor děkujeme Mgr. Ľubici Rostášové. Rozhovor byl autorizovaný. Víc o samotné specialistce, ale i o jejím působišti v Bratislavě, najdete na webových stránkách Nestátního fyzioterapeutického zařízení Fyziocare.