Těhotenství

Trápí vás nespavost?

Na začátku těhotenství jste si užívaly spánku do sytosti, ale po několika měsících se karta obrátila a vy zápasíte s kolotočem pokusů, jak v pohodě usnout. Vítejte v klubu s mnoha členkami, které tráví dlouhé noci přehazováním se a otáčením v posteli.

Podíl na tom, že vám nejde usnout, či pořádně se vyspat, aniž byste se ráno probudily jako po noční službě, může mít na svědomí hned několik faktorů:

 • Pálení žáhy a zácpa

Těhotenské hormony působí na hladké svalstvo trávicího systému a způsobují jeho relaxaci. Jídlo zůstává déle v těle, což může způsobit problémy doprovázené dalšími nepříjemnými pocity (pocity plnosti, nadýmání, nepříjemná chuť v ústech).

 • Časté močení

Tlak zvětšující se dělohy na močový měchýř vás bude nutit v dosti častých intervalech tento orgán vyprázdnit. V noci mohou být návštěvy toalety ještě častější, zejména pokud je vaše miminko aktivní hlavně v těchto hodinách.

 • Zvýšená srdeční činnost

Zvyšuje se tepová frekvence srdce, protože tělo disponuje větším objemem krve, a s větší intenzitou pumpuje krev do dělohy. Můžete se cítit čilejší a méně ospale.

 • Namáhavé dýchání

Opět poděkujte děloze, jejíž růst vyváří tlak na bránici, tím omezuje průchod vzduchu, čímž se stane pro vás mnohem těžší se zhluboka nadechnout a zrelaxovat, co běžně pomáhá při usínání.

 • Divné sny

Podle statistik těhotné ženy udávají větší výskyt podivných a strašidelných snů. Není divu, protože těhotenství pohltí většinu vašich myšlenek a nenechá mozkovou kůru bez práce.

Naše tipy pro lepší spánek:rsz_isifa-124087784 (1)

 • Nepijte větší množství tekutin těsně před odchodem do postele.
 • Cvičte ráno, ne před spaním.
 • Využijte k navození spánku relaxační techniky.
 • Zkuste nemyslet na závažné věci, když uléháte spát. Strach a úzkost nechte přede dveřmi ložnice.
 • Vytvářejte si pozitivní asociace: postel = spánek, odpočinek, nikoli jedení, dokončování práce, či místo pro řešení problémů.
 • Pokud dostanete v noci křeč, nohu si řádně natáhněte tlakem chodidla o zeď či skříň.
 • Pokud všechno ostatní selhává, zkuste klasiku – sklenici teplého mléka s medem a možná i počítání oveček.

I poloha je velmi důležitá. Začněte hned od začátku těhotenství spát na boku. Spaní na zádech či na břiše se nedoporučujeme, může to být pro vás velmi nepohodlné a ne velmi bezpečné pro vaše děťátko.

Těhotenský polštář MOTHERHOOD

Nejlepší první pomocí při spánku v těhotenství je kojící či těhotenský polštář, který se zaručeně stane vašim oblíbeným společníkem i po porodu nebo opravdu velké množství polštářů. Když si podložíte určité partie těla (pod bříškem, mezi nohama, či pod vrchní nohu, pod hlavou a za zády), pomůže vám to uvolnit se a rychleji usnout.

 

 

A když se vám nedaří navzdory vyzkoušení všeho možného usnout, nezůstávejte v ložnici, neležte a nečekejte na zázrak.
Jděte do jiné místnosti, přečtěte si knihu, podívejte televizi, nebo štrikujte. Aktivity vám pomohou zlikvidovat zbylou energii a v konečném důsledku i usnout.

Předchozí článekDalší článek

1 komentář

 1. První těhotenství jsem žádné problémy neměla. Druhé bylo podstatně horší. Běhaní na záchod, občas k dceři, pálení žáhy, které jsem do té doby neznala a nevěděla vůbec o co jde. Taky jsem byla permanentně nachlazená. Dost jsem si stěžovala, že to a tohle a tak . . . pak jsem se řízla do prstu, 5 stehů . . . to jsem teprve měla důvod nespat. Od té doby říkám, nestěžujte si, může být hůř :-D.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *