Porod, Těhotenství

Toužíte po prvním přiložení? Máte na něj právo!

Anglický pojem bonding (doslova „lepení“) znamená vytváření pevné vazby mezi matkou a novorozencem. Matka a miminko jsou na tuto neopakovatelnou chvíli vytvoření prvního vzájemného pouta biologicky nejvíce připraveni těsně po porodu.

Čím dál více matek si proto začíná uvědomovat sílu prvního přiložení miminka na své tělo bezprostředně po porodu.

A to je jen dobře. Rozhodně je to totiž velmi účinný a neopakovatelný zážitek.

Maminky po něm touží

„Co je to vlastně ten bonding a kdy začíná?“ se zřejmě ptá v průběhu těhotenství nejedná těhulka, zejména když se blíží ten vysněný den D.

Mnoho z nich o možnosti prvního přiložení děťátka na své tělo hned po narození neví. Standardem mnohých českých nemocnic je automatické odebrání děťátka mimo dosah matky kvůli vyšetření a později na pozorování.

Mnoho maminek své děťátko pořádně chytí do náruče až několik hodin po porodu či dokonce druhý den. Mnoho z nich se o možnosti prvního přiložení dozvědělo až později a při dalším porodu po něm rozhodne touží.

Hned po porodu!

Úplně první bonding můžete zažít hned po porodu.

Vašeho novorozence vám v nemocnici mohou přiložit ještě s pupeční šňůrou na nahé břicho s hlavičkou na vašich prsou. Takový kontakt je pro čerstvě narozené děťátko uklidňující a udržuje jej v teple.

Děťátko se nachází ve stavu klidné bdělosti. Během půl hodiny až hodiny může pomalu dojít k samopřisání na vaši bradavku.

Tam venku, tady doma

V mnoha zemích je již bonding oblíbeným a vyhledávaným zvykem. Děťátko krátce po porodu automaticky putuje do maminčina lůna a odpočívá tam, jak se říká – kůže na kůži. Tam je také ošetřeno lékařem.

V českých nemocnicích však taková praktika není běžnou součástí porodního procesu. Považuje se spíše za něco netradičního.

Mnohé maminky jsou o první kontakt s děťátkem ochuzeny i kvůli vlastní nevědomosti. Pokud však po prvním privinutí toužíte, nedejte se odbýt a dožadujte se svých práv. Věci se i u nás zlepšují, i když jen pomalu…

Stále více maminek o bondingu ví a touží po něm. Přístup personálu se od porodnice k porodnici liší, ale ani při prvotních negativních reakcích byste se neměli dát odradit. Je to přece vaše volba i právo.

První přiložení lékařům ani sestřičkám nezabere více času, ani celý proces nezdržuje. Děťátko mohou ošetřit přímo na vašem těle.

Pokud jste po císařském řezu, děťátko vám místo na břicho mohou položit ke tváři.

Proč je první přiložení důležité?

 • Kromě toho, že jsou to úžasné a krásné první chvíle s děťátkem, má bonding vliv i na mnoho psychologických a fyziologických dějů.
 • Matkám pomáhá nastartovat první kroky mateřství a snižuje riziko výskytu poporodní deprese.
 • Přispívá ke správnému rozběhnutí laktace a lepšímu kojení.
 • Děťátko se dokáže snadněji adaptovat na prostředí mimo dělohu. Pokožka děťátka přichází do kontaktu s matčinými bakteriemi, na které má matka protilátky uložené v mateřském mléce.
 • Děťátko se cítí bezpečněji.

Ne vždy se to dá

Mnohým maminkám se nepodaří přivinout si své miminko hned po narození. Důvodů může být mnoho. Zdravotní potíže matky nebo dítěte, nevhodný přístup personálu či vlastní nevědomost o této možnosti.

Mnohé rodičky také mohou mít za sebou velmi náročný a dlouhý porod a jsou příliš vysílené. V některých porodnicích dají v takových případech miminko jednoduše na tatínkovo tělo. Samozřejmě, pokud je přítomen u porodu a souhlasí.

Vytváření bondingu i později

Pokud i vy o možnost prvního kontaktu „kůže na kůži“ přijdete, nezoufejte. Na budování vzájemného vztahu budete mít čas a příležitost celý život.

Můžete na tom začít pracovat hned po příchodu z porodnice. Jak?

 • Nosit děťátko v šátku nebo babyvaku.
 • Nechat ho spát vedle sebe.
 • Kojit ho na požádání, ne na základě časových intervalů.
 • Reagovat na jeho pláč a nenechat ho „vyplakat se“.

Maminky, jaké jsou vaše zkušenosti z porodnic? Podělte se o ně, určitě tím dalším maminkám pomůžete! 

Předchozí článekDalší článek

7 komentářů

 1. Dobrý den Feedo:)Váš článek o bondingu je velice zajímavý a musím souhlasit že u nás je teprve v začátcích.Mám děti daleko od sebe a rodila jsem pokaždé ve stejné porodnici ale musím říct že péče o mne i o miminko se od prvního porodu velice zlepšila.Musím se přiznat že jsem o bondingu při příjezdu do porodnice slyšela poprvé a jsem velice ráda že jsem si ten krásný okamžik prožila:)Doporučovala bych ho vřele všem nastávajícím maminkám a určitě to je velice krásný zážitek i pro tatínky kteří se porodu a posléze bondingu zůčastní.Je ovšem na každém jak to bude cítít čerpám jen ze svých a partnerových pocitů.

 2. Také se mi tento článek velmi líbí. O bondingu jsem se dozvěděla již při prvním těhotenství. Bohužel jsem neměla možnost ho při prvním ani druhém porodu zažít – i když jsem po něm velmi toužila. První porod skončil sekcí pro nepostupující porod – malou jsem viděla až za 4 hodiny. První týden jsem si k malé musela budovat citový vztah, ale díky tomu, že jsem po návratu z porodnice spala vedle ní (v průběhu dne i během noci) a kojila kdykoli mi malá připadala mrzutá, vynahradila jsem si ty první hodiny po porodu bez kontaktu s ní.
  Druhý porod dopadl ještě hůř – ukončen akutní sekcí. Malou jsem viděla až po sedmi dnech (já zůstala v porodnici a malou odvezli do dětské nemocnice).
  Proto závidím všem ženám, které měli možnost prožít připoutání po porodu s miminkem.
  Sice mě to mrzí, ale nejsem určitě sama, které se něco podobného stalo.

 3. Dobry den, bonding je tak jak píšete velmi důležitý, sama jsem ho vyžadovala a byl mi poskytnut. S tím samozřejmě souvisel i výběr porodnice a i když se to nezdá, tak je to u nás ještě stále velký problém najít takovou porodnici ve které Vám splní všechny přání (a i když najdete porodnici která Vám umožní rodit jak si představujete tak tam stejně můžete narazit na lékaře který porodní přání rodičky nerespektuje viz má zkušenost o kterou jsem se musela podělit a informovat maminy i v jednom ze svých videí a mrzí mě, že tomu tak je :(. Proč musíme bojovat za svá práva? Proč není přirozený porod brán jako součást života? ) . Myslím, že by ženy měly bojovat za to, co chtějí a jak to chtějí. Pěkný zbytek dne.

  PS: Nedělejme ze sebe hloupé ovce a bojujme za to co opravdu chceme!!!! :)

 4. Tak ja nevim ale prvni dceru sem rodila v Teplicich ve 36+5. Pozadala jsem aby po porodu mi ji dali. Odpoved zbela urcite maminko. Holka se narodila a hned sni utekli vedle. Po cca 15 min prisla sestricka a drzela ji zavinutou v ruce. Nez sem k male stacila natahnout ruku tak sni odesla. Holku me dali az po celem dni ze mam odpocivat. Tento pristup se mi nelibil. Holka zdrava a zadne komplikace. A u druheho sem rodila syna v Usti nad Labem a to uz ve 33+3 a hned na sale ho prohledly oblekli a hop uz sem ho mela v naruci a to sem si o to nerekla jelikoz se narodil o dost driv nez holka takze sem pocitala ze de rovnou na jipku. Rozdil obrovskej u holky sem se nedockala a u kluka co je ve 33 tejdnu a chovalaho. Takze zalezi na sestre a nemocnici a hlavne koho chitnete na sale. Teplice uz nikdy a Usti jednicka

 5. Ale take zazit prilozeni hned po porodu jeste s pupecni snurou musi bejt nadhera a zavidim tem co to zazili.Je to krasa ale to nesmim rodit driv asi :-(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *