Lifestyle, Recepty

Směšně snadný (a výborný) dort

Mám pro vás recept na slavnostní a přesto jednoduchý dort, který se skládá ze tří (slovy tří!) levných a snadno dostupných surovin. Ukážu vám dort, který je nádherný za všech okolností, dokonce bez ohledu na to, kolik rukou máte momentálně levých. Klidně si je mějte levé všechny.

Představte si, že i postup má tenhle dort směšně snadný.

Tenhle zázrak se jmenuje dort Pavlova a má sice původ u protinožců, ale to ho nevylučuje z přípravy v českých domácnostech.

Žádné exotické potraviny na něj shánět nemusíte. Pořiďte si jen vejce, cukr a šlehačku.

Pohádku o tom, jak ho neznámý šéfkuchař poprvé připravil pro jednu slavnou ruskou primabalerínu, inspirován její načechranou baletní sukní, a o tom, jak podle téhle baletky získal dort Pavlova své jméno, najdete kdekoli, takže já vám povím raději něco o tom, proč jsem zvolila zrovna tenhle dort.

A pak hned ještě něco o tom, jak ho udělat, aby se vám zaručeně povedl.

Oblíbené domácí dorty

Když se zkusíte trochu zamyslet, doménou českých narozeninových stolů dlouho bývaly dorty zdobené máslovým krémem. Ideálně, když se tak stalo rukou nějaké šikovné cukrářky, byť nevyučené. Nejedna hospodyňka si takhle pokoutně přivydělávala. Pokud mě paměť neklame, jezdilo se pro tyhle dorty vždycky někam na vesnici.

Průšvih se stal, pokud se o takový narozeninový dort někdo pokusil doma, aniž by si to mnohokrát předtím zkusil nanečisto. Práce s cukrářským sáčkem a zdobícími trubičkami prostě chce velkou dávku zručnosti a zkušenosti, nestačí jen správně vyrobit máslový krém. Je třeba hodně cvičit, cvičit a cvičit. A pak ještě taky trochu cvičit.

Téhle cukrářské disiplíně se říká trezírování a rovnou přiznávám, že ji chovám v náležité úctě. Kdysi jsem si bláhově myslela, že se to třeba taky naučím. Mušlový okraj, provazový okraj, spirálky, tečky, košíkový výplet, růže z máslového krému… Přes veškerou snahu přiznávám, že moje výtvory stále vypadají značně amatérsky a že výmluvy, že to ne já, ale že dort zdobily děti, už přestávají být vtipné a věrohodné.

Kromě šikovných rukou ovšem taky potřebujete strávníky, kterým nevadí dorty s máslovým krémem. Spousta lidí vám odpřísáhne, že jim nechutnají, protože jsou těžké. Třeba k nim taky patříte.

Na obranu máslových krémů bych ráda dodala, že vůbec nemusí být těžké, když jsou opravdu dobře našlehané a dobře nastavené například pudinkem. Máslový krém pro mě zůstává jedna z nejlepších a nejkrásnějších a nejprofesionálnějších věcí, která dort může potkat, přestože jsem obvykle první, kdo protestuje proti zbytečným kaloriím.

Poslední dobou jste si jistě všimli odklonu od máslových krémů ve prospěch potahovaných dortů nejrůznějších barev, tvarů a motivů. Opět to chce zkušené ruce, ale díky zásobě videonávodů a množství internetových obchodů s potřebnými pomůckami se tahle zábava snadno rozšířila až k maminkám na rodičovské dovolené, které jsou rády, že zaměstnají hlavu a ruce taky něčím jiným, než výměnou plenek.

Problém je, že většina těchto potahovacích hmot nemá s opravdovými přírodními surovinami nic společného. Vliv potravinářské chemie je zde značný a já mám velké dilema, zda dovolit dětem tyhle věci jíst, i když jsou tak roztomilé (děti i dorty). Krom toho stejně je potřeba potřít dortový korpus trochou krému, aby potah zůstal hladký a taky dobře držel.

Možnosti pro nezkušené domácí cukráře

Otázka tedy zní, zda se dá udělat jednoduchý dort bez modelovacích hmot a bez nároků na zručnost. Zda určitá dávka nezkušenosti a nerovnoměrnosti může vést k pěknému až půvabnému výsledku.

A odpověď je, že dá, ale že existují jen asi tak dvě možnosti: dort Pavlovaobnažený piškotový dort (to je dort, kdy na sebe naskládáte piškotové korpusy, spojíte je krémem, ale zvenku už nic krémem nepotíráte, abyste nechali přiznanou strukturu dortu).

Takže vám ukážu to první a druhé si nechám zase na jindy.

Jak upéct dobrý a jednoduchý dort Pavlova

Protože jste zvyklí, že vám u každého receptu zdůrazňuju, co je důležité a na co si dát pozor, zdůrazním to i tentokrát, aby vás už žádný recept na Pavlovu v budoucnosti nechodil strašit ve spaní.

1. Záleží na tom, jak dlouho šleháte bílky s cukrem.

Bílky s cukrem musíte nejen společně ušlehat do tuhého sněhu, ale pak ještě hodnou chvíli ve šlehání pokračovat. Tak dlouho, než se špičky sněhu, které se vytvoří po vytažení metličky, nebudou skoro vůbec ohýbat dolů.

Se šleháním sněhu s cukrem se to má tak, že tyhle špičky jsou zpočátku velmi měkké a ohýbají se dolů, ale dalším šleháním zpevňují, až se nakonec neohýbají vůbec. V tomhle případě je třeba počítat s asi 8 minutami práce elektrizovaného šlehače na nejvyšší nebo skoro nejvyšší rychlost. Na ruční jednotky to snad ani nemá smysl přepočítávat, nejspíš bychom se pod půl hodinu (což je něco jako ekvivalent nekonečna) nedostali.

2. Korpusy spíš sušte než pečte.

Sněhové pečivo potřebuje teplotu nejvýš 120 stupňů, pak už mění barvu dozlatova. 120 stupňů je opravdu hraničních a béžový nádech už při nich korpusy získají, ale zase jsou upečené celkem rychle, asi tak za hodinu. S klesající teplotou se suší mnohem déle, třeba i celou noc. Zvažte své možnosti a priority a podle toho se zařiďte.

3. Předkreslete si tvar

Protože k sobě budete spojovat dva korpusy, hodilo by se, aby měly co nejpodobnější tvar. Takže si třeba obkreslete talíř na pečící papír, ať máte pravidelné kruhy. Jo a ten papír položte na plech pokreslenou stranou dolů.

4. Chraň vás svatý Vavřinec nebo kdokoli jiný, abyste z receptu ubrali cukr

Když cukr vynecháte nebo nahradíte, budou ve sněhu chybět fyzikální vlastnosti drobných krystalků cukru, které sníh zpevňují, takže se vám pusinkové korpusy prostě nepovedou.

Optimální poměr cukru a bílků bývá ve sněhové hmotě kolem 50 g cukru na jeden velký bílek. Podle toho si můžete zvětšit nebo zmenšit množství sněhové hmoty na korpusy. Jen si dejte pozor, od 4 bílků už je toho po našlehání tolik, že se to nemusí vejít do šlehače ani do trouby.

Pokud přece jen chcete držet cukr na uzdě, pak neslaďte šlehačku, kterou se korpusy plní, ale ze sněhové hmoty ho rozhodně neubírejte.

5. Pavlově svědčí odležení

Zdá se to nelogické, upečená pusinka je přece báječně křehká a křupavá, tak proč ji nechávat navlhnout a měknout v lednici? Jenomže když korpusy spojíte šlehačkou předem a necháte několik hodin odležet v chladu, všechno se to spojí dohromady v jeden nadýchaný celek. Půjde vám to líp krájet, nebude se to tolik drobit a vaše blaho bude podstatně větší.

6. Zdobení

Budete potřebovat jen několik hrstí sezónního měkkého ovoce a nějaké jedlé květy. Na šlehačkou potřený dort naházejte očištěné ovoce, zasypte květy a pokud si chcete udělat obzvlášť dobře a množství cukru se vám zdá nedostatečné, ještě to pocákejte nějakou polevou, třeba karamelovou nebo čokoládovou.

To je celá věda, abyste byli za hvězdu pro vaše báječné okolí.

Pro mě už hvězdy jste, protože jste tu a čtete si tyto řádky.

Dort-Pavlova

Dort Pavlova

Autorkou tohoto článku je Flo z kucharkaprodceru.cz 

Recepty-pro-začátečníky

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *