Semináře

Seminář – první pomoc dítěti

Maminky, chtěly bychom vědět, zda byste měly zájem o seminář, na kterém byste se naučily poskytovat dítěti první pomoc. Pojďte se podívat, jak probíhal seminář poprvé a to rovnou z pohledu školitelky. 

Jedno pondělní ráno jsme se sešly na centrále společnosti feedo.cz a k mému velkému překvapení to nebyl tak úplně obyčejný kurz pro tak úplně obyčejné maminky. Měla jsem tu čest mít v řadách posluchačů celebrity mezi maminkovskými bloggerkami :-). Doslova! Asi dobře, že jsem tohle nevěděla předem, protože by mi to na nervozitě značně přidalo. Druhým velkým překvapením pro mě bylo, že většina dorazila s dětmi :-D. Celé povídání to však pozvedlo na novou úroveň a co víc je „lehčí život maminkám“ než to, že si je smíte vzít s sebou?

Hned v úvodu jsme se seznámily a řekly si, co k do od kurzu čeká a tímhle směrem jsme šly. Dostaly jsme se do takových končin, že bych nečekala, že o ně vůbec bude zájem Něco málo tu je pro vás i dnes.

Většina odpovědí na otázku „Proč tu dnes jsi?“ směřovala k odpovědi „…abych věděla co mám dělat, kdyby“,„abych věděla, jestli to ještě nic není nebo už mám jet…“. Ano! Myslím si, že to je smyslem každého takového kurzu. Získat přehled, částečně nadhled, a když přijde na věc, umět si zachovat klidnou hlavu a nepanikařit. Troufám si říct, že maminky s tímhle pocitem odcházely. Ono totiž poskytnou první pomoc není ani trochu těžké a pouhým málem můžete udělat mnoho.

Čím víc lidí bude v první pomoci proškoleno, tím větší je pravděpodobnost, že i vám nebo vašim dětem, v případě potřeby, někdo pomůže. A pokud se dostanete do situace, kdy nejste schopni udržet pozornost, nezapomínejte, že již samotné zavolání rychlé záchranné služby je poskytnutím první pomoci!

A kam vedla naše cesta? Začaly jsme od těch nejmenších a probraly situace, které se dětem můžou stát nebo se konkrétním maminkám již staly. U každé skupinky vypíšu jen tu nejdůležitější informaci, zbytek najdete vždy v manuálu.

Jaká témata jsme například probírali?

Přivolání RZS

Zdá se být snadnou věcí, ale pokud víte jak máte postupovat, můžete získat vám i postiženému spoustu času navíc. Vždy volej 155. Lze volat i přes 112 což je spojení všech tří záchranných složek, vystavujete však sebe i raněného prodlevě z přepojování, které 112ka dělá.

Hovor s dispečerem – pro nejvyšší efektivitu:

  • Představ se
  • Řekni, odkud voláš, kde jsi
  • Zkráceně sděl charakter situace (dopravní nehoda, tonutí, požár,…)
  • Sděl zdravotní stav poraněného (osoba v bezvědomí, masivní krvácení, …)

Otravy

Léky – nejdůležitější je vždy prevence. Dítě by se k lékům nemělo v žádném případě dostat. Pokud se tak stane, vyvolání zvracení má smysl jen ve chvíli, že dítě vidíte, jak léky polyká. Později již nemá zvracení význam.

Houby – Vždy závisí na druhu a množství, pokud jste sbíraly vlastní houby a po požití je vám nebo dítěti zle, nevyhazujte uvařené jídlo, je důležité kvůli toxikologickému rozboru. U dítěte se veškeré otravy projeví dříve než u dospělého, nepodceňujte nevolnost dítěte.

Pokud máte podezření na otravu, případně dítě něco pozřelo a nejste si jisti toxicitou, volejte

TIS (toxikologické informační středisko) – 224 919 293. Kde vám poskytnou informace a případnou první pomoc. Více informací o otravách najdete na www.tis-cz.cz

Pády

Nikdo nezná Vaše dítě lépe než vy samy. Vždy dejte na svou intuici. Všeobecně se dá říci, že pokud dítě spadne z výšky a dojde po pádu k nápadné změně chování (excitované chování, naopak utlumené dítě, nápadně spavé, atypicky plačící dítě…), volejte RZP!

Pokud spadne dítě venku, je třeba ránu vyčistit (písek a jiné nečistoty), vydesinfikovat (dostupné jsou i takové, které dítě nepálí – například jodové) a sterilně překrýt.

Cizí tělesa z ran nevyndaváme! Snažíme se jen obložit a ránu volně překrýt.

02

Krvácení

Důležité je poznat, o jaký druh krvácení jde. Život ohrožujícím je hlavně krvácení tepenné. Takové krvácení z rány stříká a je jasně červené. První pomocí je strčení ruky do rány a komprese.

Pokud takovou první pomoc poskytujete na ulici nebo neznámému člověku, vždy chraň sebe! Záchrana cizího života není důležitější než tvůj vlastní život!

arterial-venous-bleeding-vector-illustration-53508452

Popáleniny / opaření

Hlavní příčinou opařenin, které končí v nemocniční péči jsou pákové baterie v domácnosti. Taková baterie by neměla být ve vaně, ve které se děti koupou a pokud tomu tak je, je nutné být po celou dobu koupání u dítěte a dávat pozor. Při hře se velice snadno dítě opře o baterii zády a na vařící vodu zareaguje tělo až v momentě, kdy už vznikají vážné změny na kůži.

První pomoc spočívá v chlazení opařeného místa. Nyní se podle nejnovějších doporučení radí přiložit na ránu textilii namočenou v roztoku vody a octa v poměru 1:1. Tento roztok by měl zamezit vzniku velkých jizev.

19598

Kardiopulmonální resuscitace dětí i dospělých

V současnosti platí schéma KPR v poměru 30 stlačení : 2 vdechům pro děti i dospělé.

Ukázaly jsme si jak správně raněné otáčet a to i tak, aby drobná dívka otočila i statného muže. Prošly jsme správnou mechaniku srdeční masáže a řekly si kdy a kolik vzduchu se do dětí a dospělého vdechuje.

Maminky si mohly vyzkoušet KPR v reálu na sličném Andulákovi. A vše doporučuji! Pokud se dostane na místo, kde bude možné si resuscitaci vyzkoušet na modelu, využijte toho a zkuste to.
Dojezdový čas RZP služby bývá okolo 8 minut. My si zkusily poctivou resuscitaci pouhou půlminutu a maminky si udělaly obrázek o náročnosti takové první pomoci.

Chcete vědět o dalším kurzu? Přihlašte se na seminar@feedo.cz.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *