Nákupní rádce

Recenze: Autosedačka MAXI-COSI AxissFix

Novou autosedačku jsme vybírali opravdu hodně dlouho. Mnohem déle než kočárek nebo cokoli jiného určeného pro dítě. Matilda až do nějakých čtrnácti měsíců jezdila ve vajíčku, které jsme dostali ke kočárku (kupovali jsme komplet z druhé ruky, takže jsme typ moc neřešili). Nakonec jsme si vybrali autosedačku značky Maxi Cosi AxissFix 2016 a já vám teď řeknu proč.

Jak už jsem psala v jednom minulém článku, jsem řidič, který ještě rozhodně není vyježděný. A protože už jezdím i s Tilišákem, tak bezpečnost sedačky pro mě byla naprostou prioritou (což je asi pro každého). Díky blogu Pět švestek, na který jsem při svém lovu po informacích ohledně autosedaček narazila, jsem zjistila zajímavou věc. Do té doby jsem myslela, že protisměrně jezdí prostě miminka ve vajíčku a pak se koupí už klasická sedačka po směru jízdy. Nemusí to tak ale být! Je dokázáno, že jakákoli autosedačka proti směru je bezpečnější než sebelepší sedačka po směru jízdy! Moje kritérium tím pádem bylo to, že by to měla být sedačka proti směru.

Jenže protisměrných sedaček (nebo těch, které můžete dát oběma směry) je na trhu docela málo a ty kvalitní jsou opravdu hodně drahé. Nakonec jsme tedy šli do autosedačky Maxi Cosi AxissFix 2016, což je takový kompromis.

1

Tahle sedačka se dá totiž dát proti směru jízdy pouze dětem do zhruba dvou let (cca 87cm). Po směru jízdy je potom určená pro děti do čtyř let (cca 105cm). Ano, trochu mi vadí, že do protisměru se dá dát pouze takhle omezeně, ale zatím to neřeším, a až Matilda vyroste, tak buď koupíme jinou a tuhle necháme pro případného sourozence nebo ji prodáme nebo prostě přestanu být tak úzkostlivá ze svého řízení a Tilišák bude jezdit po směru (varianta, že do té doby mi muž koupí velké a bezpečné auto se bohužel nějak nerýsuje).

Každopádně tahle sedačka vyšla výborně ve všech testech (což nastudoval právě muž) a má jednu super vlastnost – sedák otočný o 360 stupňů. To znamená, že když do ní Matildu dáváme a vyndáváme, jednoduše si autosedačku páčkou otočíme proti sobě. Do auta se instaluje jednoduše s pomocí Isofix úchytů. Lze u ní jedním pohybem nastavit výšku ramenních pásů spolu s opěrkou hlavičky. Skvělé také je, že jde nastavit do čtyř poloh na sezení či ležení, takže dítě v ní pohodlně usne.

2

Líbí se mi i další malé vychytávky určené spíše pro pohodlí rodiče, jako například systém, který vám drží v rozepnutém stavu všechny pásy nahoře, takže si je dítě nepřisedne nebo je nemusíte hledat někde za zády. Pásy mají navíc signál správného utažení, kdy se na zapínání objeví zelená barva značící, že jsou pásy dobře utaženy.

Sedačka je docela dost vyvýšená, takže Matilda vidí z okna, i přestože sedí v protisměru. No a naprosto nedůležitým faktem je, že navíc vypadá fakt moc hezky, zvláště ta naše šedá, kterou jsme vybrali :) Jak dlouho takhle hezky čistá zůstane, se dá naprosto lehce odhadnout – do první svačinky! Matilda je totiž čunčátko, což se dá naštěstí vyřešit tím, že potah je sundávatelný a pratelný.

Se sedačkou jsme zatím fakt spokojeni (přestože podotýkám, že kromě vajíčka nemáme srovnání). Muž ji pravidelně přehazuje z jednoho auta do druhého, což je sice trošku otrava, ale instalace je (pro něj) docela jednoduchá. Pokud si říkáte, jestli Matildě nevadí jezdit stále v protisměru, tak myslím, že zatím nevadí. Nepoznala ještě jízdu po směru, místa na nohy má dost a z okna teď vidí líp než viděla z vajíčka. Pokud máme někam cestovat déle, snažíme se stejně vybrat dobu, kdy nám v autě s největší pravděpodobností usne.

Jako nevýhodu vidím právě to, že jakmile Matilda povyroste, budeme ji muset otočit po směru, a s tím ještě nejsem nějak psychicky smířená. Další věc je, že skořápka autosedačky se mi zdá oproti jiným sedačkám docela malá, takže moc nevěřím, že opravdu vydrží až do čtyř let. Ale uvidíme, jaká nám z ní vyroste dlouhánka.

Možná malý tip pro maminky dětí, které v autě hodně řvou. Myslela jsem, že je lepší jezdit s Tilišákem vzadu (myšleno, když řídí muž), abych ji mohla během jízdy zabavovat, ale paradoxně jsme zjistili, že míň řve, když sedím vepředu. Když mě totiž vedle sebe nevidí, nemá najednou milion požadavků (podej toto, podej tamto, dej mi jídlo, pusť mi mobil) a kouká z okýnka nebo si hraje s něčím co jí dám do ruky. Dlouho to ale stejně za bdělého stavu nevydrží a většinou to skončí tím, že jí zepředu podám mobil s tučňákem Pingu.

Jakou autosedačku jste vybrali pro svá malá krakenidla vy? Podělte se! A pokud vás tahle Maxi Cosi oslovila, mrkněte na ni ZDE.

Podrobnou video – recenzi si můžete prohlédnout zde: 

Za recenzi děkujeme Lucce z blogu Hádej Matildo!

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *