První trimestr, Těhotenství

Průvodce těhotenstvím – 3. týden

Průvodce těhotenstvím III.

V tomto týdnu dochází k uhnizďování oplodněného vajíčka v děložní sliznici a začínají se tvořit první dvě buněčné vrstvy. S miminkem to zatím nemá moc společného, protože zárodek má zatím jen asi milimetr. Nicméně teď začíná to pravé těhotenství!

Třetí týden je vlastně tím zlomovým – dochází ke spojení vajíčka se spermií.

Ve vašem těle se zvyšují hladiny estrogenů a progesteronu. Tyto hormony se tvoří ve vašich vaječnících a pro vývoj embrya jsou nesmírně důležité. Ovlivňují sliznici dělohy, vyvolávají její těhotenskou přestavbu tak, aby se v ní vajíčko dobře uhnízdilo a mohlo zdárně pokračovat ve svém vývoji a nemohlo být vypuzeno.

Už se zabydluje

Vajíčko se v děloze pevně uhnizďuje zhruba 13 dní. Jakmile se shluk buněk (tzv. blastocysta) zabydlí ve vaší děloze, jeho část, která se vyvine v placentu, začne produkovat těhotenský hormon hCG (lidský choriový gonadotropin), který zastaví činnost vaječníků, aby už dál neuvolňovaly vajíčka. HCG je hormon, který má na svědomí pozitivní výsledek těhotenského testu; do konce tohoto týdne byste si měla test udělat a objevit dvě čárky! (Pokud je váš test negativní a stále se ještě neobjevila menstruace, zkuste to za pár dní znovu.)

Malý zázrak

Miminko je vlastně zatím jen zárodkem v mikroskopické fázi, přesto se v embryu začínají tvořit první orgány a orgánové soustavy. Jako první je nervová soustava a následuje srdíčko. V tuhle chvíli, pokud nejste opravdu velmi citlivá, nebo těhotenství neočekáváte, ještě asi netušíte, že jste v jiném stavu, ale velmi brzy se začnou dostavovat první příznaky! Během prvních 13 týdnů, tedy v prvním trimestru, na vás těhotenství ještě vidět nebude, přesto to pro vás bude období velmi náročné. Ve vašem těle probíhají již nyní zásadní změny.

Mezitím se kolem vašeho „miminka“ začíná v dutině shromažďovat plodová voda, ze které se později vytvoří plodový vak. Tato tekutina bude vaše dítě v následujících týdnech a měsících chránit před vnějšími vlivy. V současnosti embryo přijímá kyslík a živiny (a zbavuje se odpadu) pomocí jednoduché oběhové soustavy, tvořené mikroskopickými tunely, které spojují vaše miminko s cévami děložní stěny. Placenta nebude do konce příštího týdne vyvinutá natolik, aby převzala tento úkol.

Chce to změnu

Pokud jste se dosud nepřemýšlela o úpravě jídelníčku nebo nějakých potravinových doplňcích, je nejvyšší čas s tím něco udělat. Podle nejnovějších průzkumů, můžete zdraví svého dítěte ovlivnit už v takto raném věku, a to až z 80  procent. Jedná se zejména o výživu, kterou „posíláte“ dítěti během celého těhotenství. Uvědomte si, že jako matka můžete velmi zásadním způsobem ovlivnit vývoj vašeho dítěte. Pokud se nevíte rady, obraťte se na odborníky.

Předchozí článekJak vytvořit hmatové deskyDalší článekSendviče pro předškoláky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *