Těhotenství

Průvodce těhotenstvím – 28. týden

Vstoupila jste do třetího trimestru vašeho těhotenství. Ten pro vás bude jak po fyzické, tak po psychické stránce velice náročný. V posledním trimestru přiberete asi 5 kilogramů.

Vývoj vašeho miminka

Pokud by se dítě narodilo předčasně v tomto týdnu, bylo by sice schopno samo dýchat, ale bylo by to pro něj těžké, protože plíce ještě nejsou úplně zralé. Bylo by také schopno po porodu regulovat svou tělesnou teplotu.

Kůže už není tak svraštělá, protože pokračuje ukládání podkožního tuku. Děťátko znatelněji odlišuje dobu spánku a dobu bdění. Rozeznává hlasy svých rodičů. U chlapců i dívek pokračuje vývoj zevních pohlavních orgánů.

Ve třetím trimestru bude dítě především přibírat na váze. Už teď měří od temene po zadeček asi 25 cm a váží kolem 1,1 kilogramu.

Oční víčka jsou úplně oddělena. Miminko je schopné reagovat na zevní podněty mrkáním.
Koncem tohoto období ztrácí kůže plodu svou průsvitnost a nabývá postupně růžové barvy. Tyto změny vzhledu souvisejí s tvorbou kožního vaziva a podkožního tuku. Jejich množství se proti předchozímu období téměř zdvojnásobí. V kůži pokračuje vývoj kožních žlázek. Jsou založeny také mléčné žlázy.
Kosti stále rostou a sílí.

Miminko začíná mít v děloze méně místa, přibližně do 34. týdne těhotenství se jeho poloha ustálí (nejčastěji hlavičkou dolů), ale kolem 30. týdne bývá přibližně ještě 20% miminek zadečkem dolů. Pokud bude miminko zadečkem dolů, doporučí vám váš lékař provádění korekčních cviků, které by měly miminko donutit otočit se dolů hlavičkou. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsou nepříjemné a naši Terezku to k otočení nepřinutilo.

A co maminka?

Děloha v posledním měsíci vyrostla asi o 4 centimetry a tlačí na dno hrudního koše. Rozestupující se dolní žebra mohou způsobit mírnou bolest. Pupík se napíná a začne vyčnívat, ale po porodu se vrátí do normálu.
Začněte s pořizováním výbavičky, pokud jste už nezačala. Promyslete si, co je opravdu nutné koupit nové a co by vám stačilo z tzv. druhé ruky, protože investice do výbavičky rozhodně není malá. Možná je ve vaší rodině nebo okolí někdo, kdo už dětské věci nepotřebuje.

Doporučujeme: Co budete potřebovat v prvních 6ti měsících? 

 

Už máte kočárek?

Je důležité vybrat kočárek v závislosti na vašich konkrétních potřebách a nárocích. Vážíte padesát kilo i s postelí? Těžký kočárek by pro vás znamenal trápení a skládání do kufru auta marný boj. Existuje několik typů kočárků, každý rok přibývají nové modely a také se pravidelně provádí testování kvality a zdravotní nezávadnosti, na které byste měli při výběru brát ohled.

Doporučujeme: Výběr prvního kočárku – jak to vidí maminka?

Tip na závěr

Vítejte ve třetím trimestru – v období únavy, křečových žil, strií, hemoroidů, bolestí… a příchodu vašeho miminka na svět.

Nepodceňujte odpočinek. Ke konci těhotenství asi budete stále více zaznamenávat tíhu a únavu v nohách. Některé ženy trápí tzv. syndrom neklidných nohou – napětí a tlak v oblasti lýtek, který jim brání usnout. Příčiny jsou různé – od mozkových poruch, cukrovky, anémie až po dědičné vlohy, přičemž spouštěčem je těhotenství. Na vše upozorněte svého lékaře.

Předchozí článekDalší článek
Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Po 6 ti letech práce v realitách odešla na mateřskou dovolenou. Po porodu syna řešila problém s diastázou přímých břišních svalů a objevila převratnou TuplerTechnique metodu. Kvůli základnímu sportovně-anatomickému vzdělání si udělala nejdřív rekvalifikační kurz na instruktora fitness v Normans Academy a poté kurz na TuplerTechnique metodu u autorky metody Julie Tuplerové. V srpnu 2015 složením zkoušky v New Yorku získala na tuto metodu licenci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *