Těhotenství

Průvodce těhotenstvím – 12. týden

Nyní už můžete oznámit rodině tu skvělou novinu! Je až k nevíře, co dítě v tomto stádiu umí – je schopné pohybovat končetinami, ví, jak se smát, mračit a dokonce si může cucat palec. 

Co se děje s vaším tělem?

Asi jste si všimli, že v poslední době máte vlasy hustější a silnější – to je vlivem hormonálních změn ve vašem těle. Ty však také mohou způsobovat vznik skvrn na kůži a prudké změny nálad, případně zvýšenou citlivost.

Budete cítit častější nucení na močení.

Mohou vás potrápit změny krevního tlaku. Ty způsobují pocit slabosti, případně závratě.

Co vás čeká u lékaře?

Přibližně v tomto týdnu podstoupíte další vyšetření v prenatální poradně. Lékař vám udělá utrazvukové vyšetření, vyšetření prsů, změří vám pánev a vystaví vám těhotenský průkaz, pokud ho ještě nemáte.

V případě podezření na Downův syndom může být provedeno ultrazvukové vyšetření nazývané ultrazvukové projasnění šíje plodu.


ultrazvuk

Jak se dítě vyvíjí?

Dítě měří 6 – 7 cm a váží asi 8 – 14 g.  Vaše miminko je velmi citlivé na podněty venku a proto je pro něj velmi důležité klidné prostředí.

Díte je zcela vyvinuté, ačkoli vývoj orgánů stále pokračuje.

Genitálie se vyvíjí, ale pohlaví zatím není možné zjistit.

Výživu miminka a zásobování kyslíkem ve 13. týdnu přebírá placenta. Pomalu také začíná pracovat imunitní systém, produkují se hormony, vytvářejí se hlasivky.

Co se týče končetin, miminku se oddělují prstíky, začínají růst nehty i jemné ochlupen. Celá kostra se postupně zpevňuje.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *