Kdy a proč přejít od láhve k hrnečku?
- Pokud krmíte své děťátko z kojenecké láhve a pomalu se blíží ke kulatým prvních narozeninám.
- Děťátko už má plnou pusu zoubků. Pokud i nadále pije z láhve, udržuje v ústech příliš dlouho dudlík, což může později vést ke vzniku zubního kazu.
- Opožděný přechod od láhve k hrnku může zapříčinit i opožděný nástup řeči u vašeho děťátka. Dudlík totiž jednoduše brání jazyku v pohybu.
- Postupně jej můžete začít trénovat již od šestého měsíce, respektive ruku v ruce s tím, jak mu představíte tuhou stravu
Ale podstatné je JAK to udělat?
Těchto pět bodů vám pomůže v začátcích. Takže na co se zaměřit?
- Možnost výběru. Nabídněte svému děťátku několik variant a dovolte, aby si samo vybralo hrnek pouze pro něj.
- Ten správný pro vás. Možná budete muset na začátku vyzkoušet několik variant. Hrnek s výlevkou, s víčkem, s ouškem, se dvěma oušky …
- Pocit samostatnosti. Dovolte mu hrnek držet, napít se z něj, ale buďte vždy nablízku a ostražitá… Připravena zabránit nehodě.
- Hrnek, který nekape. Dnes najdete na výběr velmi šikovné „nekapající“ náustky na prvních dětských tréninkových hrníčcích.
- Měj se, stará láhev! Podle toho, jak velké je vaše děťátko a jak se se svým prvním hrnkem skamarádili, zkuste jej postupně odlákat od „staré dobré“ kamarádky lahve. Pomoci vám může lahvová víla nebo Elf
- Postupně se zbavte náustku. Pokud se již cítí váš mrňous jako pořádný dospělák, můžete mu tréninkový náustek jednoduše z hrnečku sejmout.
- „Ty jsi už velký kluk / velká holka!“ Dopřejte svému děťátku pocit z dobře vykonané práce pokaždé, když hrnek použije. Pochvala a povzbuzení pro něj budou motivací.