Miminko

Proč se děti bojí tmy?

Proč se děti bojí tmy

Přes den je to ráj plný hraček, ale po setmění a zhasnutí se z dětského pokoje stává neznámá krajina plná hrůzostrašných stínů a děsivých zákoutí.

Alespoň tedy pro naše nejmenší, kterým tma poskytuje prostor, pro fantazii a hraje s nimi strašidelnou hru.

Pokud se vaše dítě noc co noc schovává pod rodičovskou peřinu, protože jeho pokojíček osídlili děsivé bytosti, poproste ho, aby ráno nakreslilo, čeho se v noci bojí.

Některé děti se bojí nereálných věcí, jako duchů, koster či upírů, jiné mají strach z věcí reálných, jako jsou například hadi či pavouci. Ať už se jedná o strach ze strašidel pod postelí nebo jedovatého pavouka, nikdy se dítěti za jeho obavy nevysmívejte, ani si z něj neutahujte. Poznámky jako „Už jsi příliš velký na to, aby ses bál!“ nemají žádný efekt a dítěti jen ukážete, že je na svůj problém samo.

Raději si promluvte o tom, z čeho má strach, pokládejte mu otázky, dejte mu najevo, že vás zajímá a že jste tu pro něj. Snaha schovat se v rodičovské posteli může být někdy pouze touhou dítěte po fyzickém kontaktu či pozornosti rodičů.

Na noc se připravte už přes den

Těsně před spaním spolu projděte pokoj, zejména místa, s nimiž má dítě po zhasnutí světla problém. Můžete si vyzkoušet zapnout a vypnout světlo, aby vidělo, jak vznikají různé stíny. Stín zlého draka se najednou promění na obyčejnou hračku a obrovský pavouk v rohu je pouze stín z věšáku na prádlo.

Ovečka Lumpin

Vyzkoušejte speciální svíčky

Vyrobte si speciální svíčku proti strašidlům. Vezměte pevnou skleněnou nádobu, například sklenici od zavařeniny, vosk na svíčky a knot. Dále můžete do svíčky přidat speciální ingredience odhánějící strašidla – zázračné kamínky (nalezené na procházce), kouzelnou směs bylin (čaj vysypaný ze sáčku), drobný talisman pro štěstí, třpytky apod. Pokud chcete svíčce přidat barvu, sáhněte po zbytcích dětských voskovek. Pokud nemáte k dispozici vosk, můžete rozpustit libovolné svíčky ve vodní lázni a nalít je do sklenice. Čím více barev spojíte, tím bude svíčka kouzelnější. Důležité je vyrábět svíčku společně s dítětem. Společně před spaním svíčku vždy zapalte, projděte se po celém pokoji, aby její světlo vyhnalo všechny zlé tvory.

Nepodporujte v dítěti strach

Každý rodič občas selže a na zlobivé dítě použije nějakou lest. Nestrašte děti ale tím, že pokud nebudou poslouchat, přijde si pro ně čert nebo je sní zlá ježibaba. Dětem stačí málo a pro dospělého nevinná poznámka může v dětské hlavě plné fantazie narůst do obludných rozměrů. Proto pokud vidíte, že má dítě z něčeho strach, nepodporujte ho v něm, ale pomozte mu vypořádat se s ním.

Seznamte se, strašidlo…

Strach pramení z nepoznaného, ​​seznamte proto dítě s tím, čeho se bojí. Vymyslete strašidlu jméno a příběh, jak se k vám dostalo. Možná je to jen malé strašidýlko, které se samo bojí, protože se ztratilo a potřebuje pomoc.

Můžete mu společně nakreslit mapu do strašidelného světa, aby trefilo zpět. Nebo mu vyprávějte příběh o pavoučí rodince a zábavných příhodách, které zažívají. Nejsilnější zbraní proti strachu je smích, pokud se dítě dokáže strašidlům zasmát, máte vyhráno!

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *