Těhotenství, Vaše tělo

Proč je kyselina listová v těhotenství důležitá a kde ji hledat?

Určitě jste si už i vy položili otázku, co je na kyselině listové tak zázračného, že se doporučuje užívat těhotným ženám? 

Kyselina listová je vitaminem skupiny B nezastupitelným při tvorbě červených krvinek, při vstřebávání bílkovin, při tvorbě tkání, buněk a nervového systému. Podporuje ale také vývoj mozku a významně snižuje riziko poškození plodu.

kyselina listovaVětšina lidí, kteří se stravují vyváženě, nedostatkem tohoto vitamínu netrpí, ale v těhotenství, a to hlavně v prvních čtyřech měsících, doporučují lékaři klást zvlášť velký důraz na dostatečný příjem kyseliny listové, a to hlavně v přirozené formě z potravy. Doporučená denní dávka je 400 mikrogramů. Pokud máte obavy, abyste jí z potravy měla dost, můžete samozřejmě využít potravinových doplňků.

Podporuje vývoj mozku

Příčin vývojových vad může být několik např. dědičnost, škodlivé látky chemického původu, infekční onemocnění a nedostatek některých živin v potravě matky během těhotenství. Pokud by však nehrála roli jiná příčina, kterou ovlivnit nemůžeme, zejména pak dědičnost či infekční onemocnění, které prodělala budoucí maminka v prvních týdnech těhotenství, odborníci tvrdí, že až v 75% případech můžeme pravidelným příjmem kyseliny listové minimálně měsíc před plánovaným otěhotněním a během prvních čtyř měsíců těhotenství vývojovým vadám zabránit, zvláště rozštěpu.

V kterých potravinách ji najdete?

V následujícím přehledu, najdete potraviny, které se vyznačují největším obsahem kyseliny listové.

Čočka

Jeden z nejbohatších zdrojů kyseliny listové, jaký můžete do svého jídelníčku zakomponovat. V každém hrnku vařené čočky najdete 360 mikrogramů kyseliny listové. Kromě toho je čočka spolehlivý zdroj dalších, v prenatálním období důležitých živin, jako železo, vláknina a (pomalu spalujících) sacharidů.

Listová zelenina

Kyselina listová (odborně známá také jako folát) je vlastně odvozena ze slova listy, s odkazem na listovou zeleninu. Celá tato zeleninová podmnožina obsahuje vysoké množství vitamínů. Čerstvý špenát se drží na vrcholné příčce a jen tak ho nikdo nepřekoná. V 1 šálku se ukrývá přibližně až 430 mikrogramů kyseliny listů. Favority jsou i kedluben a kapusta s 50 až 90 mikrogramy.

isifa-84467418

Fazole

Obsahují neuvěřitelných 230 mikrogramů kyseliny listové v každém šálku. Sušené i v konzervě. Snadno se dají zakomponovat do různých jídel. Kromě běžných receptů, které zná asi každá z nás (polévka, přívarek, salát), můžete zkusit fazolový guláš, fazole na mexický způsob či například fasoladu, oblíbenou řeckou polévku z bílých fazolí.

Brokolice

Je majitelkou přibližně 105 mikrogramů kyseliny listové v 1 šálku, což představuje asi 1/4 doporučené denní spotřeby. Zároveň s vysokým obsahem vitamínu C, beta-karotenu, vlákniny, vápníku a železa se brokolice stává super zelenou zeleninou roku.

Celozrnné obiloviny a chléb

Potraviny, vyrobené z obilovin, speciálně obohacených o kyselinu listovou (porce kyseliny listové je přidána po zpracování obilí), obsahují dvojnásobné množství této kyseliny, než můžete najít v klasických obilných výrobcích.Celozrnné špagety například obsahují 100 mikrogramů kyseliny listové. Krajíc celozrnného chleba zas 60 mikrogramů. Zkuste tyto potraviny kombinovat s jiným, přírodním zdrojem kyseliny listové. Co například špagety s brokolicovou omáčkou nebo kousky čerstvého špenátu?

Slunečnicová semínka

Hrstka semínek ze slunečnice může vaši prenatální stravu obohatit až o 82 mikrogramů kyseliny listové. Kromě klasického uzobávání je můžete přidat do musli směsi, vmísit je do domácího chleba, přidat do salátů či polévek. Jsou také poctivým zdrojem železa a vápníku.

Avokádo

1 porce nakrájeného avokáda v sebe ukrývá až 100 mikrogramů kyseliny listové. A to není všechno. Podobně jako losos či ořechy, avokádo v sobě ukrývá omega-3 mastné kyseliny, zdravé tuky, potřebné pro zdravý vývoj srdíčka a mozku vašeho děťátka. Proslulá je výborná avokádová pomazánka – guacamole, ale tím se možnosti nekončí. Avokádo můžete přidat do různých salátů či těstovin. Vyzkoušet můžete i mega zdravou špenátovo-avokádovou polévku či třeba avokádové rizoto.

Rajčatový džus

Má mnoho odpůrců a ještě více oblíbenců. Má nižší obsah cukru než jiné džusy a v 1 porci kolem 48 mikrogramů kyseliny listové. Pokud patříte do skupiny odpůrců této krvavé Mary, můžete zkusit třeba krémovou rajčatovou polévku.

Na jaké z těchto potravin si pochutnáváte nejraději?

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *