Vyslovuje vaše děťátko „pagety“ místo „špagety“? Všimli jste si, že má problém s výslovností nebo se na něj nechtějí nalepit slovíčka, i když jeho vrstevníci už začínají mít docela slušnou slovní zásobu?
Možná nejde o nic vážného, pouze je váš drobeček s jazykovými schopnostmi trošku pozadu. Abyste si však byli jisti, připravili jsme pro vás stručný přehled základních dětských poruch řeči. Jak se projevují a co je může způsobit?
Proč je práce s jazykem důležitá?
Vývin pohybu jazyka, úst a rtů je základní součástí vývoje batolete. Podobně jako vývoj svalů a koordinace nohou vede ke prvním samostatným krokům, i práce s jazykem a ústním svalstvem vede k prvním slovíčkům.
Děťátko si musí správně budovat svaly v ústech, aby mohlo správně jíst, pít a mluvit. Nikdo z nás sice neskončí po prvním úspěšném slovíčku hned v hlavní roli na Broadway, ale zpoždění v nástupu řeči nebo jiné řečové nesrovnalosti mohou být signálem závažnějších poruch.
Je pravdou, že někteří rodiče jsou přehnaně opatrní a ustrašení. Ale i přesto – věřte svým instinktům a zpoždění řeči nebo problémy s jazykem začněte řešit včas. Pokud tedy máte jakékoli podezření, raději se obraťte na svého pediatra nebo logopeda.
Nejčastější problémy, spjaté s vývinem řeči
- Opožděný nástup řeči – navzdory věku děťátko ještě nemluví nebo mluví velmi málo.
- Slabá / nesprávná artikulace – děťátko nemluví dostatečně jasně, artikuluje méně zřetelně než jeho vrstevníci.
- Koktání – zejména šišlání, vynechávání souhlásky, nahrazování jednoho zvuku jiným.
V průběhu prvních let života se tento problém může sám odstranit nebo právě naopak vystupňovat. 60% dětí, které koktají, tuto vadu zdědilo geneticky. - Regrese řeči – dítě s dostatečnou slovní zásobou ji najednou začíná ztrácet namísto toho, aby se dále vyvíjela.
Co může tyto poruchy způsobit?
- Vývojové chyby
- Nesprávné návyky – cucání palce, okusování nehtů, skřípání zubů…
- Rozšířené mandle – ty mohou zapříčinit opožděný nástup řeči, protože jazyk je tlačen příliš dopředu, což může děťátku, které teprve začíná mluvit, způsobit komplikace s vydáváním jednotlivých zvuků.
- Alergie – časté a silné alergie mohou být také důvodem zpoždění řeči, protože omezují nosní dýchací cesty.
Pokud má děťátko často ucpaný nos, ovlivňuje to i sluch. Ústa nechává často otevřená, jazyk se tlačí dopředu a časem může ochabnout. - Problémy se sluchem – i když vaše děťátko prošlo novorozeneckým testem (screening sluchu), máte-li nějaké podezření, určitě navštivte lékaře za účelem opětovného otestování.
- Starší sourozenec – občas se stává, že starší sourozenec v převážné míře „vypráví“ za mladšího, a tak se mladší nemá potřebu ozývat. Nabádejte v takovém případě mladšího, aby vyprávěl sám za sebe
Jaké mohou být další příčiny?
Rozštěp patra, dopravní a jiné nehody (poranění hlavy, mozku, zánět mozkových blan), mentální porucha nebo psychosociální deprivace….
Několik praktických tipů, jak děťátku pomoci s nástupem řeči
- Mluvte se svým děťátkem od narození.
- Popisujte děťátku, co spolu během dne děláte, jak se cítíte, co slyšíte.
- Povídejte si o hračkách – jak vypadají, co s nimi může dělat…
- Reagujte už i na první žvatlání svého drobečka.
- Často a pravidelně mu nahlas čtěte, a to zejména knihy, přiměřené jeho věku. Pokud děťátko začne ztrácet zájem, pouze mu opisujte obrázky.
- Poslouchejte své děťátko. Dívejte se na něj, když mluví. Dejte mu čas, když chce něco říct.
- Nesnažte se děťátko nutit mluvit.