Lifestyle, Moderní rodič

Pravdy o rodičovství, které bezdětným radši neříkejte!

Své děti milujete, ale zároveň si také uvědomujete, že se váš život s jejich příchodem na svět od základu změnil. Nikdo vám dopředu neřekl, jak náročné to bude. V porodnici spolu s miminkem nedostanete návod a nemá ani tlačítko na vypnutí. Rodičovství je zkrátka dřina, to ale bezdětným škodolibě zatajíte… Jedno je ale nad slunce jasné, tahle dřina, stojí rozhodně za to!

Pokud nemáte o mnoho let mladšího sourozence, nebo někdo z vaší rodiny nemá doma miminko (anebo nepracujete v mateřské školce), jen sotva jste si kdy mohli představit, co to obnáší pečovat o dítě nepřetržitě každý den.

Každé dítě, které k vám na chvilku přijde, můžete zase vrátit. Tohle vědomí vás drží nad vodu, a proto se nenecháte dohnat k nepříčetnosti, nemusíte se potýkat s neustálými dětskými nemocemi, vysvětlováním v práci, že už zase malé marodí a ani každé tři měsíce nakupovat boty a oblečení, protože dítě roste jako z vody. A to stále není zdaleka všechno…

Život už nikdy nebude stejný

Dokud člověk nemá děti, je jeho bytí do jisté míry „bezstarostné“. Rozhodně tím nechceme říct, že kdo děti nemá, neví, co jsou starosti – to vůbec ne! Ale je to zodpovědnost a starost nesrovnatelná.

Váš život se už nikdy nepřestane točit kolem vašeho potomka, už navždy budete rodiči a už navždy budete mít strach a pocit zodpovědnosti za všechno, co se v jeho životě nepodaří. Dítě vás změní, spoustu vám toho vezme, zároveň vám nesmírně mnoho dá.

isifa-98845295

Pryč s představami o výchově

Od prvního dne, kdy jste zjistila, že jste těhotná, plánujete, co a jak bude. Jak budete dítě vychovávat, co rozhodně nedovolíte (jako Martina odvedle!), co všechno spolu budete dělat apod. Načtete spoustu knih o výchově, výživě, spánku… Ušetřete si starosti, čas a nervy. Věřte, že většina toho, co si naplánujete, se nikdy nestane.

„Celé těhotenství jsem si byla jistá, že nikdy nedám dítěti dudlík. Mé odhodlání padlo po druhé proplakané a probdělé noci,“ přiznává Ivana, máma tříleté holčičky. Všude je to stejné: dítě nikdy nebude spát v naší posteli, nebude se dívat na animované pohádky, nepůjčím mu mobil, nenaliju mu kolu a nebudu kupovat tuny sladkostí… Vážně?!

Myslíte, že víte co je únava? Omyl!

Dnes a denně chodíte domů zničení z práce, sotva lezete a máte pocit, že větší pocit únavy už asi nikdy nezažijete. Rodičovství vás vyvede z omylu. Ukáže vám, že vaše tělo má netušené možnosti a skryté zásoby energie. Jako rodiče snesete mnohem víc.

Poté, co přijdete z práce (unavení a vyčerpaní), vyzvednete dítě školky, dáte mu najíst, pohrajete si, uklidíte, dáte mu večeři, vykoupete ho, uspíte, znovu uklidíte a spokojeni upadnete do lehkého nočního kóma. Během noci se vaše zlatíčko několikrát probudí na záchod, s pocitem žízně, s pocitem hladu, je mu smutno, zdál se mu špatný sen, upadl mu plyšák (kterého akutně potřebuje) a podobně. Ráno vstáváte v šest s kruhy pod očima, dítě přimějete vykonat hygienu, obléct se, najíst a vypravit do školky, ze které letíte s jazykem na vestě opět do práce. Kde rodiče berou energii, jsme do dneška vážně nezjistili! Snad je nabíjí radost ze zdravých dětí, jejich smích, bezpodmínečná láska a obdiv, který k vám chovají…

Předchozí článekDalší článek

1 komentář

 1. Přeji hezký den.

  V tomto článku zní hlavně jedna velká pravda:
  Nikdy se nemyslete, že něco uděláte tak či onak a tečka. Obzvláště u miminka.
  Každé dítě je originál a ono si už dobře zařídí svoje. Zásady jsou hezká věc, ale nikdo to nevydrží s nervama, když maličké pláče celé dny a noci. To nejde.
  Hlavní je jen jedno: Hodit všechno za hlavu a ano, sice si vše načíst, ale pak se prostě přizpůsobit situaci a bude hned líp.
  Ono je to přesně v duchu lepší dudlík než paleček a lepší spinkat v posteli s rodiči než vůbec. I když zrovna to spaní se nám zatím docela daří, spinká ve svojí postýlce. :)
  A taky, ono miminko nemá hodinky a tak ho nezajímá, že vy chcete krmit v určitém intervalu. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *