Miminko

Používáme látkové plenky – 5x a bez chyb

I vy plavete u břehů moře látkových plen? Jak při jejich používání postupovat, abychom se vyhnuli zbytečným amatérským chybám? Poradíme vám.

Kolik plen je dostatek plen?

bbf9d6c8b390ac0d9af880ea8c6ba46dNakupte si dostatečné množství plenek. Dostatek znamená, abyste přežili nejen od jednoho praní ke druhému, ale aby se plenky příliš častým používáním neopotřebovaly.
Počet mezi 24 až 36 zní fajn. Když si vezmete, že čerstvé novorozence přebalujeme i 10-krát denně, je takové číslo fér. Pokud střídáte látkové pleny s jednorázovými, postačí vám i méně.

Používání látkových plen také neznamená, že se nikdy neopotřebují a vy je můžete používat donekonečna. Doporučujeme kupovat nové minimálně každých 6 až 9 měsíců. Pokud máte v zásobě pouze 10 až 15 plenek, nečekejte, že vám vydrží 2 roky a zásoby proto průběžně doplňujte.

Při výběru zvažte ekonomicky větší balení, které obsahuje rovnou 10 kusů plen.

Jak správně čistit?

Pokud jste již investovali do koupě látkových plen, nezničte si je nesprávným zacházením. Už nejedné mamince se podařilo znehodnotit látkové pleny použitím různých dezinfekčních prostředků a bělidel při praní. Ve snaze zlikvidovat bakterie však zlikvidovala i samotné pleny. Úplně postačí, když se budete řídit informacemi, které jsou ke plenkám přibaleny. Na většinu látkových plen postačí klasický, šetrný prací prostředek.

Jak často přebalovat?

Látkové pleny mají mnoho výhod.100136-8596040000053

Jsou ekologicky šetrné, pro miminko zdravé a ekonomicky méně náročné.
Zároveň neobsahují speciální absorbční polymerní gely, které se nacházejí v jednorázových plenkách a zajišťují dostatečnou absorpci plenek.

V obou případech by se však plenky měli měnit dostatečně pravidelně (každé 2 – 4 hodiny). Plenka vydrží i déle, ale citlivý dětský zadeček ne. Proto stav pleny pravidelně kontrolujte a vyměňujte vždy, když si všimnete, že je mokrá.

Prát jednou za týden?

Nejjistější způsob, jak zničit látkovou plenu je nechat ji špinavou v uzavřeném, tmavém, teplém koši několik dní. Takové prostředí je živnou půdou pro plísně a bakterie. Chovejte se proto ke plenám minimálně tak, jako ke vlastnímu oblečení. Špinavé pleny by měly být prány každé 2 až 3 dny.

Přírodní vlákno: ano nebo ne?

Existují výhody i nevýhody přírodních vláken v látkových plenkách.

Přírodní vlákna, jako bavlna, bambus či konopí patří k nejoblíbenějším. Jejich silnou stránkou je absorbce a čistota. Méně znečišťují životní prostředí. Jsou šetrné k dětské pokožce. Zároveň však nejsou tak silně odolné vůči častému praní, čili je třeba dohlédnout na jejich pravidelnou výměnu za nové.

Podívejte se na nabídku látkových plenek (KLIK) a plenkových kalhotek (KLIK).

 

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *