Těhotenství

Porod císařským řezem

Císařský řez – pro někoho nutné zlo v případě komplikací, pro někoho nejvhodnější varianta porodu. A jak ve zkratce probíhá?

Císařský řez je nejčastější porodnickou operací známou již od starověku.

Tato operace se provádí:

 • buď plánovaně – důvod k výkonu je známý již v předstihu,
 • nebo akutně – z náhle vzniklého ohrožení matky nebo plodu.

Nejčastější důvody k provedení císařského řezu:

 • nedostatečné zásobení plodu kyslíkem,
 • opakovaný (po dvou předchozích) císařský řez,
 • poloha plodu koncem pánevním (při odhadu hmotnosti plodu nad 3500 g u prvorodičky, nebo 3800 g u vícerodičky nebo u plodů o hmotnostech mezi 750 a 1500 g, dále plody v poloze koncem pánevním naléhající jinak než zadečkem nebo tzv. kompletně – jakoby v tureckém sedu).

Dalšími indikacemi k provedení výkonu jsou pak nepoměr mezi velikostí plodu (hlavičky) a pánví rodičky, vcestná placenta, předčasné odloučení placenty, silný zánět v oblasti plodového vejce, překážky v porodních cestách (vcestný myom – uzel ze svaloviny dělohy), celková onemocnění matky se závažným průběhem nebo rychlou progresí (preeklampsie, asthma bronchiale, cukrovka, srdeční vady matky, oční onemocnění s postižením sítnice…), příčná poloha plodu, špatné naléhání hlavičky v porodních cestách, výhřez pupečníku, některé případy dvojčetných těhotenství (jiné polohy než oba plody hlavičkou, nebo první hlavičkou a druhý koncem pánevním, trojčetná gravidita, závažné lokální infekce v oblasti porodních cest (herpetické puchýřky) a další…

Provedení operace

Před výkonem je provedeno oholení rodičky, zacévkování močového měchýře, při neakutních výkonech je maminka na lačno a dostává přípravné léky před anestézií.

V případě provedení výkonu ve svodné anestézii (epidurální nebo spinální – maminka je při vědomí) provádí anesteziolog zavedení katétru do páteřní oblasti. Tyto typy znecitlivění jsou výhodné z důvodu nižší zátěže anestetiky pro miminko a také pro možnost bezprostředního kontaktu matky s novorozencem ještě při operaci. Výhodou je také možnost využití zavedeného katétru k pooperačnímu tlumení bolesti.

Vlastnímu začátku operace předchází ještě dezinfekce operačního pole a zarouškování.

Řez je pak veden většinou příčně asi 2 cm nad stydkou sponou. Někdy je upřednostněn přístup z podélného řezu od pupku dolů (silně obézní rodička, předchozí operace v tomto místě…).

Po proniknutí do břišní dutiny a následně do dělohy (celkem sedm vrstev) je vyjmut plod. Řez na děloze je prováděn v její dolní, nestahující se části. Po vybavení novorozence se operační ranou porodí i placenta. Poté se děloha zreviduje od drobných zbytků lůžka. Pak se už provádí sešití jednotlivých vrstev s kontrolou krvácení. Kůže je většinou šita tzv. intradermálním stehem (steh je veden přímo v kůži) – spolu s převážně používaným řezem příčně nad stydkou sponou má lepší kosmetický efekt. Po operaci je maminka sledována a dostává příslušné léky k tlumení bolesti, infúze k zavodnění a podobně.

Celá operace trvá přibližně 45 – 60 minut.

Propuštění z nemocnice

Propuštění z nemocnice je z pohledu ženy po císařském řezu (při nekomplikované rekonvalescenci) obvykle pátý pooperační den, kdy je provedena i gynekologická kontrola.

Předchozí článekDalší článek

5 komentářů

 1. Pěkný den, Feedo a mamimky.
  Měla jsem bohužel možnost rodit, jak přrozeně, tak císařem. U císařd jsem si nechala dát blok, tudíž znecitlivit půl těla. A já doporučuji přirozený porod. Po císaři Vás vše bolí, a to zdjména ta jizva. A to i při změně počasí. Tak Vás co čeká porod, přeji hlavně zdravíčko Vám i miminku. ZUZ

  1. Dobrý den,
   dle zkušeností maminek je to individuální, hodně záleží na konkrétní porodnici. Vždy je lepší se pro jistotu informovat dopředu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *