Batole, Vývoj

Poprvé na lyžích – kdy, jak a na co nezapomenout?

Kdy začít? Učit sám? Zaplatit instruktora? Kolik stojí výbava? Kam vůbec jet? Jestli chcete naučit dítě lyžovat, určitě si tyhle otázky kladete. Tady jsou odpovědi. Srozumitelně a prakticky.

Zimní radovánky děti milují, ale koulování nebo svištění po svahu na sáňkách není taková dřina jako postavit se poprvé na lyže a zvládnout na nich první krůčky, natož sjet svah. Snažte se proto udělat všechno tak, abyste děti hned při prvním pokusu neodradili a radost z nového druhu pohybu si zamilovali.

Kdy začít?

První seznamování s lyžemi se doporučuje kolem tří let věku dítěte. Ale nečekejte, že se takhle malé dítko stane přes noc Albertem Tombou! Pro začátek bude stačit, když na lyžích stráví půl hodinky až hodinku denně. Ideálně dopoledne, kdy má dostatek energie a zápalu. Uvidíte po první lekci, vždy záleží na stupni fyzického a psychického vývoje (a ten je u každého dítěte velmi individuální). Tedy zda zvládá koordinaci pohybů, stabilitu chůze a je schopno udržet pozornost.  Zvažte, zda v případě výuky v lyžařských školách zvládne být bez rodičů a ovládá základní hygienické návyky, například dojít si na toaletu.

Jak na to?

Mnozí z nás se naučili lyžovat pod přísným rodičovským drilem: „Pokrč nohy!” „Pluž pořádně!” „Teď zahni doprava!” A lyžování se pro nás stalo na dlouhá léta noční můrou, dokud jsme se v sedmé třídě základní školy nezamilovali do lyžařského instruktora a láska k lyžovaní v nás opět nezažehla. Někteří ten plamínek rozdmýchávají dodnes.

Pokud se rozhodnete učit své děti lyžovat sami, měli byste být nejen dobří lyžaři, ale také trpěliví učitelé se znalostí základní lyžařské metodiky. Některé lyžařské školy pořádají víkendové semináře pro rodiče, kde se seznámí s moderními metodami a naučí se spoustu průpravných cvičení. V opačné případě se nebojte svěřit své ratolesti do rukou zkušených lyžařských instruktorů.

Kam?

Pokud rozmýšlíte kam se na hory s malými dětmi vydat, měli byste zvážit, zda zůstanete doma v Čechách či vyrazíte za hranice. Výhodou českých středisek je vzdálenost, nižší cena celkového pobytu a mateřský jazyk instruktora. V zahraničí najdete častokrát lepší sněhové podmínky a lépe vybavené areály.  Rozhodnutí je samozřejmě na vás.

Kolik to stojí?

Lyžařská výbava – půjčení na den 150 – 300 Kč
Nové lyže – od 1500 Kč
Bunda, kalhoty, čepice a rukavice – 2500 Kč
Instruktor v ČR – 450-600 Kč/1h (individuální kurz)
Instruktor v zahraničí – 60 – 70Eur/1h (individuální kurz)

Výbava malého lyžaře

Výbavou samozřejmě nemyslíme jen lyže, přeskáče, rukavice a čepici. Je třeba dbát na bezpečnost – základem je tedy vhodná helma, případně chrániče. Doporučujeme také tzv. páteřák, tedy ochrana na záda. I dětské lyžařské brýle jsou  velmi užitečné, ostrý sníh a led, který dítěti léta do očí, není to nejpříjemněší.

Nezapomeňte ani na reflexní prvky – vestičku nebo náramek. Je důležité, aby bylo dítě na svahu vidět.

Před tím, než vyšlete ratolest na sjezdovku, seznamte se s pravidly první pomoci na svahu.

Tip – Věděli jste, že už více než  dva roky pořádáme kurzy první pomoci s dětskou lékařkou?
Zima je ideálním obdobím. Napište nám na seminar@feedo.cz a my vám rádi zašleme termíny pro konkrétní města :-)

Oblečení je samozřejmě velmi důležité. V první řadě je třeba myslet na to, aby bylo dítěti teplo, ale zároveň se mohlo pohodlně pohybovat. Počítejte s tím, že bude za začátku padat.
Kvalitní oblečení najdete nejen u nás na Feedo.cz, pestrý výběr je také na našem  outletu Kiido.cz. Nezapomínejte ani na pevnou a zateplenou zimní obuv, šály, čepice, rukavice, ponožky a punčocháče.

Důležitá je i správná zimní kosmetika. Horské sluníčko se nezdá, ale pokožce dá pěkně zabrat. Proto mějte vždy po ruce opalovací krém, skvělý je také krém proti větru a mrazu, který vytvoří tu správnou bariéru.

Do batůžku si určitě zabalte:

  • termosku s čajem
  • kuklu pod helmu
  • zásobu papírových kapesníků
  • balzám na rty
  • velkou spoustu trpělivosti :)

Kam se vydat?

Připravili jsme pro vás tipy na skvělá střediska v Čechách i v zahraničí.

Monínec – na skok od Prahy

Pokud hledáte lyžařský areál nedaleko od Prahy, vyrazte na Monínec. Do hodiny jste na svahu! Navíc tady lyžují dřív než zasněží. Třebaže je toto středisko menší, najdete zde vše, co pro první krůčky na lyžích vaše dítko potřebuje. Dvě lyžařské školy, jedna určená pro veřejnost a druhá pro ubytované hosty. Instruktor lyžování si vaše dítko vyzvedne přímo na recepci hotelu a vy si můžete jít zalyžovat nebo si dopřát wellness. Lekce pod vedením zkušených instruktorů probíhají individuálně i ve skupinách formou her a soutěží. Oba dětské ski parky jsou vybaveny moderními výukovými pomůckami jako jsou dětský slalom se zvířátky a tunely.  Speciální program zabaví děti od 3-4 let. A další bonus? Parkovaní v areálu zdarma.

Lipno – největší výukové hřiště v Čechách

Oblíbené lyžařské středisko pro rodiny s dětmi v Čechách disponuje největším výukovým hřištěm Fox park, které je navíc zdarma! Pokud se odhodláte učit své děti lyžovat samy, tady nabízí ideální podmínky: tři pojízdné koberce, pohádková a zvířecí slalomové dráha s podjezdy a tunely, tématické dny a soutěže. Areál má prima maskota, lišáka Foxe, který se stane novým hrdinou nejmenších lyžařů. Na hřišti můžete s dětmi i sáňková a bobovat. Lyžařská škola nabízí jak individuální, tak skupinovou výuku pro děti od tři let. Zajímavostí je rodinná výuka. Kdo se chce naučit lyžovat zároveň se svým dítkem, zde má příležitost.

Severák – dětská herna s hlídáním přímo na sjezdovce

Jedním z nejlépe hodnocených horských středisek podle Asociace horských středisek www.ahscr.cz je skiareál Sverák v Jizerských horách. Díky své poloze a spojení po dálnici je výborně dostupný z Prahy a Středních Čech. Lyžařská škola nabízí individuální i skupinovou výuku. Uzavřené hřiště určené pro výuku lyžovaní je vybavené pojízdným kobercem a dalšími atrakcemi. Rodiče ocení  dětskou hernu s hlídací službou pro ty nejmenší. Hlídání se dá dokonce spojit s výukou němčiny či angličtiny, případně se děti mohou zapojit do tvořivých programů výtvarných dílniček.

Stubai – premiant mezi rodinnými středisky v Alpách

Stubaiský ledovec v Tyrolských Alpách byl již po několikáté vyhlášen společností ADAC nejlepším rodinným střediskem. Kde jinde najdete nejmoderněji vybavený cvičný areál s vlastní dětskou restaurací, mateřskou školkou a klubovnou s hernou? A navíc děti do deseti let mají v doprovodu rodičů skipasy v celém údolí zdarma stejně jako pronájem vybavení v půjčovnách.

Dachstein West – klub již batolata

Další oblastí vhodnou pro nejmenší lyžaře tvoří tři střediska Gossau, Russbach a Annaberg nedaleko Salzburku. Skvělá je dopravní dostupnost z Čech a výborné zázemí pro rodiny s dětmi. Doporučujeme ubytovat se v Russbachu, kde se pro vaše děti nachází zdarma dětský klub Vrabčí hnízdo. Děti si zde mohou hrát samy pod dozorem paní učitelky už od 1 roku. Tak hurá na svah se starším sourozencem.  Ten si oblíbí skicrossovou dráhu nebo měřenou slalomovou trať.

Wilder Kaiser Brixental – s miminkem až na svah

Ve východním Tyrolsku najdete největší rakouský areál propojených sjezdovek. Je to ráj především pro rodiče s dětmi a to i s těmi úplně nejmenšími. Doslova na svahu vám pohlídají miminko již od 5 měsíců. Čtyři lyžařské školy mají skvělé podmínky a zázemí a zakládají si na inovativních přístupech výuky. Malí lyžníci začínají na patentovaných lyžích, které se obouvají přímo na boty. A zdarma jsou pro děti připraveny cvičné louky a vleky s pohádkovou tématikou. Dětský park Čarodějná země si vaše děti zamilují.

Předchozí článekaponedo nedonošená miminkaDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *