Batole, Miminko, Zdraví

Jak zvýšit dětskou imunitu? Poradíme vám!

Také často řešíte, že jsou vaše děti při každé příležitosti nachlazené? Mají rýmu, kašel, chraptí, zkrátka chytí „kde co“. Pak je načase začít své děti otužovat.
Otužování podporuje látkovou výměnu a zvyšuje dětskou imunitu. Ideální je jít vašim dětem příkladem a začít s otužováním společně. 

Jak a kdy začít

Otužovat děti začínejte vždy během jarního období nebo v létě. Poté otužujeme pravidelně ve všech ročních obdobích.

S otužováním začínáme vždy postupně, dítě by mělo být naprosto zdravé!

Odborníci doporučují začít otužovat děti od jednoho roku. Velmi důležitá je důslednost a pravidelnost.
Děti by měly brát otužování jako zábavu, proto volíme nejpřijatelnější variantu, nejlépe formou hry.

Jaké jsou výhody otužování?

  • děti si vlivem otužování udrží lépe tělesnou teplotu a jen tak neprochladnou
  • budou odolnější proti nemocem
  • budou zdravější
  • pokud přeci jen onemocní, nemoc má kratší a lehčí průběh
  • má pozitivní vliv na psychické zdraví
  • zvyšuje chuť k jídlu

Způsoby otužování

Otužování chladným vzduchem

Choďte s dětmi pravidelně ven v každém ročním období. Pobyt venku by měl být alespoň 2–3 hodiny, v zimě chodíme na kratší, ale častější procházky.

Ideální je nechávat děti už od narození spát přes poledne v kočárku na zahradě nebo třeba na balkoně a to i v zimních měsících.

U novorozence by venkovní teplota neměla být nižší než −5 °C. Nezapomeňte teplotě vždy přizpůsobit oblečení miminka!

Postupně můžeme děti navyknout na spánek u otevřeného okna.  Důležité je přizpůsobit jejich oblečení i lůžkoviny. Vhodné jsou spací pytle, overaly nebo různé zavinovačky, které chrání celé tělíčko dítěte. Díky tomu bude vaše dítě odolnější a bude i kvalitněji spát.

Teplota na spaní by měla být 18–19 °C. Přes den je ideální teplota v místnosti kolem 20–22 °C.

Otužování chladnou vodou

S otužováním chladnou vodou musíme začít postupně a sledovat reakci dítěte. Tento způsob otužování je sice „nejdrsnější“, ale zato nejefektivnější. V žádném případě však dítě hned ze začátku nepoléváme studenou vodou!

U batolat můžeme začít nejdříve otírat končetiny žínkou namočenou ve vlažné vodě a zhruba po týdnu přidáváme další části tělíčka a snižujeme teplotu vody o 1 °C. Záda a bříško otíráme vždy jako poslední. Otužujeme 1–2 minuty. Pokud dítě v pohodě zvládne tento způsob otužování, můžeme začít postupně sprchovat vlažnou vodou. Začínáme vždy od končetin, jako poslední jsou záda a bříško.

Teplotu snižujeme postupně. Do dvou měsíců se teplota vody sníží až na 20 °C.
Pokud vaše dítě k otužování chladnou vodou nepřesvědčíte ani formou hry a bude u toho plakat – neotužujte ho touto cestou a zvolte jiný druh otužování. Ne každému tento způsob otužování vyhovuje.

Saunování

Další způsob otužování je pobyt v sauně. Nevýhodou je, že je finančně náročnější a ne každé dítě velký teplotní rozdíl vydrží. Pokud chodíte rádi do sauny, můžete zkusit vzít svého potomka s sebou, ale je nutné sledovat jeho reakce.

Pobyt v sauně by u malých dětí neměl přesáhnout 3–5 minut. Vhodné je chodit jednou týdně, v dopoledních hodinách. Dětem stačí pouze jedno prohřátí a také by měly sedět v sauně dole. Nahoře je teplota kolem 90 °C, malým dětem stačí teplota kolem 60 °C. Po pobytu v sauně dítě osprchujeme vlažnou vodou a vynecháme hlavu.

Další tipy

Pokud máte zahrádku, nechte děti běhat naboso pár minut ráno po orosené trávě. Až budou pokročilejší, můžete je nechat proběhnout i po sněhu. Také malá ranní rozcvička u otevřeného okna je zdraví prospěšná.

Jak jste na tom vy? Zkoušíte otužování doma?

Přejeme vám zdravé děti po celý rok :)

Předchozí článekDalší článek
Pohyb a vyvážená strava jsou mým koníčkem. Jsem maminkou dvou dětí, hlavně proto jsem absolvovala odborné kurzy. Kurz výživového poradenství a kurz zaměřený na dětskou výživu. Věřím, že spokojená a zdravá maminka znamená spokojené a zdravé děti :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *