Miminko, Zdraví miminka

Očkovací kalendář 2018

I v roce 2018 došlo v očkovacím kalendáři k několika změnám.  Připravili jsme si proto pro vás aktuální informace a přehledný očkovací kalendář obsahující informace o povinném i nepovinném očkování.

Změny v očkovacím kalendáři

Základní očkování tzv. hexavakcínou (tj. kombinovaná očkovací látka proti záškrtu, tetanu, dávivému (černému) kašli, žloutence typu B, přenosné dětské obrně a závažným hemofilovým infekcím) se změnilo ze schématu 3+1 na schéma 2+1. Nyní tak očkování hexavakcínou probíhá od započatého 9. týdne po narození dítěte s intervalem 2 měsíců mezi první a druhou dávkou a třetí dávka je následně aplikována mezi 11. a 13. měsícem věku. U nedonošených dětí se očkování hexavakcínou provede dle schématu 3+1, tedy třemi dávkami s rozestupem nejméně jednoho měsíce mezi dávkami, a čtvrtou dávkou podanou nejméně šest měsíců po třetí dávce. Pokud dojde při podání hexavakcíny ke kontraindikaci, provede se očkování alternativní očkovací látkou.

Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím je potřeba jej zahájit nejpozději do 18. měsíce věku, nejprve je možné začít od 13. měsíce. Aplikace druhé dávky očkovací vakcíny se posunula na období mezi 5. (nejdříve) a 6. rokem věku (nejpozději).

Plošné očkování dětí proti tuberkulóze bylo vyhláškou č.299/2010 Sb s účinností od 1.11.2010 zrušeno, nadále tak probíhá pouze u rizikových dětí s indikací, a to od 4. dne do 6. týdne života.

Očkovací kalendář 2018

VĚK DÍTĚTE POVINNÉ OČKOVÁNÍ NEPOVINNÉ OČKOVÁNÍ
PROTI ONEMOCNĚNÍ dávka/informace PROTI ONEMOCNĚNÍ dávka/informace
od 6. týdne rotavirové nákazy 1. dávka
od 9. týdne (2. měsíc) záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu b 1. dávka pneumokoková onemocnění

rotavirové nákazy

1. dávka

2. dávka (za měsíc po první dávce)

4. měsíc záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu b 2. dávka – za dva měsíce po 1. dávce pneumokoková onemocnění

rotavirové nákazy

2. dávka – za dva měsíce po první dávce)


3. dávka – za měsíc po druhé dávce

11.-13. měsíc záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu b 3. dávka pneumokoková onemocnění přeočkování
13.-18. měsíc spalničky, zarděnky, příušnice 1. dávka plané neštovice, spalničky, zarděnky, příušnice 1. dávka
5.-6. rok spalničky, zarděnky, příušnice 2. dávka plané neštovice, spalničky, zarděnky, příušnice 2. dávka
5.-6. rok záškrt, tetanus, černý kašel přeočkování
10.-11. rok záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna přeočkování
13.-14. rok onemocnění lidským papilomavirem (karcinom děložního čípku) celkem 2 dávky
(nově i pro chlapce
14. rok (u neočkovaných v 10-11 letech) tetanus přeočkování záškrt, tetanus, černý kašel přeočkování

Povinné očkování je zdravotními pojišťovnami plně hrazeno. V případě, že rodiče požadují povinné očkování dítěte jinou než stanovenou vakcínou, hradí pojišťovna jen její aplikaci, nikoli cenu samotné vakcíny. U očkování nepovinného zdravotní pojišťovny hradí očkování proti pneumokokovým onemocněním a také očkování proti onemocnění lidským papilomavirem (karcinom děložního čípku), nyní také i u chlapců, pokud je očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku.

Očkování v České republice se provádí podle vyhl. č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů, a podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Zdroj:
vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem
Státní zdravotní ústav

>> Jak se na očkování připravit a jaké s jakými reakcemi se po očkování vašeho dítěte můžete setkat.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *