Batole, Vývoj

Období vzdoru – jak ho přežít bez újmy na zdraví?

Vaše malé, roztomilé a doposud poslušné dítko se najednou proměnilo v malého vzteklouna – na jakýkoli váš požadavek odpovídá slovem NE. A používá ho velmi rádo a často. Ne nadarmo se tomuto období také říká ,,první dětská puberta.”

Co vás čeká, jak se zachovat a jak vše přežít bez újmy na zdraví? To vám prozradíme v dnešním článku.

Pro začátek bych vás chtěla uklidnit, období vzdoru, které začíná přibližně kolem druhého roku života (u někoho i dříve), je přirozenou součástí dětského vývoje. Dokonce je pro další vývoj klíčové, dítě si totiž poprvé začíná uvědomovat samo sebe.

Objevování vlastního ,,já”

Stejně jako pro nás, rodiče, je i pro dítě toto období velmi náročné a znamená pro něj něco nového. Svým vzdorovitým chováním se snaží být samostatné, a to bohužel i v oblastech, kde to ještě neumí. Potom přichází na řadu výbuchy vzteku, dupání, kopání a křik.

Tato důležitá součást dětského vývoje se, bohužel pro nás, projevuje právě chováním negativním a věčným nesouhlasem. Dítě najednou přestane spolupracovat – nechce se oblékat, udělá vám scénku v obchodě, začne se vztekat vždy, když to nejmíň čekáte. Je však důležité si uvědomit, že se jedná jen o určitě období. Neznamená to, že je dítě agresivní, má poruchu osobnosti nebo je nevychované.

Připravte se, že budete slýchat často „já sám“. Dítě chce všechno nové vyzkoušet. Bohužel občas chce dosáhnout něčeho, čeho prozatím není schopné.

Co dělat, když se dítě začne vztekat?

I když je to někdy velmi těžké – důležité je vždy zachovat klid. Toto je velká zkouška trpělivosti a nervů pro nás rodiče, protože některé děti se vydrží vztekat velmi dlouho. Určitě není správné, dítě za tyto projevy trestat a křičet na něj – tímto bychom situaci ještě zhoršili.

Uvědomte si, že vztek ze strany dítěte není namířen proti vám. Dítě něco chtělo, o něco se snažilo a nezvládlo to. Jeho nervová soustava není natolik stabilní, aby situaci zvládla a tak reaguje zkratem. Jinak to zatím neumí.

Od vztekajícího dítěte neodcházejte a neignorujte ho, lepší je vzít ho někam stranou a počkat, až ho záchvat vzteku přejde. Děti v tomto okamžiku potřeb ují především pochopení ze strany rodičů.

Pokud je uspokojena dětská potřeba být pochopeno, děti začnou vzdorovat méně a více spolupracovat.

Závěr

K zvládnutí této životní etapy dětského vývojeje důležité, aby si dítě nemohlo dělat co chce, ale zároveň mu poskytovat oporu, být mu nablízku a dát mu najevo, že ho máme rádi takové jaké je, i když zrovna sebou hází na zem v supermarketu a vy neuniknete pohledům kolemjdoucích.

Nebojte se, pořád to dělat nebude :-)

Přejeme vám mnoho trpělivosti a radosti s vašimi dětmi v každém jejich věku :-)

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *