Lifestyle, Moderní rodič

Nebezpečí skryté ve vaší domácnosti

V okamžiku, kdy batole opouští bezpečí své postýlky a začne se samovolně pohybovat, nastávají rodičům krušné chvíle. Najednou má v dosahu spoustu nebezpečných míst. Věřte, že kombinace dětské zvědavosti a radosti z pohybu, může způsobit nejeden nepříjemný úraz. Zkontrolujte svou domácnost, jestli dítěti nic nehrozí!

Na základě posledních studií vyšlo najevo, že více než 40 % úrazů malých dětí se stává právě v našich domácnostech. Nejčastější příčinou bývá nepozornost rodičů, dítě bez dozoru nebo nevhodně zařízená domácnost. O které místnosti si myslíte, že je pro děti nejvíce nebezpečná?
Je to kuchyně, ta představuje díky své vybavenosti, největší riziko vzniku úrazu.

Jak úrazům v kuchyni zabránit?

 • Nezapomínejte dávat hrnce s horkým obsahem, rychlovarnou konvici a všechny předměty, u kterých hrozí riziko opaření, co nejdále z dosahu dětských rukou.
 • Sporák dostatečně zabezpečte speciální „ohrádkou“ nebo si pořiďte sporák s tepelně izolovanými dvířky nebo s dětskou pojistkou.
 • Elektrické zásuvky zajistěte speciálními dětskými zásuvkovými pojistkami nebo plastovými krytkami.
 • K dvířkům od skříněk a zásuvkám, které skrývají nebezpečný obsah, namontujte pro jistotu jednoduchou pojistku nebo systém, který účinně zabrání jejich otevření.
 • Přívodní kabely od spotřebičů veďte tak, aby nevisely z linky nebo z pracovní desky dolů. Jde o to, abyste zabránili jejich stržení nebo vkládání do úst.

Snažte se dítěti vysvětlit, proč se nesmí dotýkat některých věcí a co by to pro něho znamenalo, kdyby se jich i přes zákaz dotklo. Samozřejmě musíte zvolit způsob vhodný pro daný věk dítěte. U nejmenších dětí se doporučuje důrazně, ale klidně spolu se zvednutým ukazováčkem dítě upozornit např.: „Ne – ne, nesahej na to! Pálí to.“ U starších dětí můžete zkusit jinou metodu. Vypusťte „ne“. Všichni víme, že „ne“ působí na děti mnohdy docela opačným způsobem. Zkuste na to jít trochu jinak např.: „Podívej, maminka ani tatínek také na troubu nesahají, protože pálí! Kdybychom na ni sáhli, měli bychom veliké bebíčko.“

Další nástrahy v domácnosti

 • Jestli máte doma schodiště, zajistěte ho bezpečností brankou, aby se dítě v nestřeženém okamžiku nedostalo do jeho blízkosti.
 • Na dveře v místnostech doporučujeme namontovat pojistku, která zabrání jejich náhodnému zavření, a tím i potenciálnímu skřípnutí dětských prstíků.
 • Okna, ačkoli se mohou zdát nedostupná, je třeba zajistit tak, aby se dala otevřít pouze na pár centimetrů a dítě z nich nemohlo vypadnout.
 • koupelně pevně zavřete kohoutky, zejména pak ten s horkou vodou, aby ji dítě nemohlo pustit a opařit se.
 • Podívejte se, jestli pokojové rostliny, které doma pěstujete, nejsou jedovaté. Mezi nevhodné „pokojovky“ patří např. kalanchoe, oleandr, břečťan nebo třeba primulky.
 • Pozor dávejte na chemikálie, čisticí prostředky, léky nebo plastové sáčky a igelitové tašky. Skladujte je mimo dosah dětí.

 

Předchozí článekDalší článek

1 komentář

 1. To je všechno moc hezké, ale největší problém je na to nezapomenout ve shonu – zavřít branku, vrátit krytku do zásuvky a když přijde návštěva, tak jí kafe na stůl položit až když začne být vlažné, nikoli hned po zalití. A pokud fritujete, tak zařídit pro dítě hlídání v úplně jiné místnosti. Kamarádka dělala na záchrance – nechtějte vědět, jak vypadá dítě, které na sebe za šňůru stáhlo friťák se žhavým olejem. Podle lékařů nebylo ani kam intubovat. A to bylo v místnosti osm lidí, teoreticky ho hlídali všichni, prakticky se všichni bavili mezi sebou a raubíře nikdo nehlídal. A chudák maminka se snažila honem honem uvařit oběd, aby hosté neměli hlad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *