Lifestyle, Výchova

Naučte dítě usínat samo

Dlouho jste uspávala mimčo na ruce, nedbajíc dobrých rad zkušenějších, že si ten malý neposeda zvykne a usínat v postýlce se mu už nebude chtít? A teď hořce litujete, protože jste se stala otrokem vlastního dítěte, že ano? Ale samozřejmě, jen málokterá z nás to přizná. Udělejte tomu přítrž a naučte své dítě usínat samo!

Známe to všichni – vždycky se najde zaručeně dobrý důvod, proč to přesunout zase na jindy, protože nyní se to rozhodně nehodí.

Manžel ráno brzy vstává, má ranní směnu, odpolední nebo noční, vy musíte brzy vstávat, dítě je nemocné, má rýmu, kašel, nechtělo se vám (ano, i to je dobrý důvod), rušili byste pláčem dítěte sousedy, bylo moc brzy, bylo moc pozdě apod. Asi se shodneme, že je zcela evidentní, že ideální situace zkrátka NIKDY nenastala a nenastane. Takže konec výmluv a jdeme na to!

Jak naučit dítě usínat samo? Zkuste třeba Estivillovu metodu!

isifa_91716015

O tom, že dětí se špatnými spánkovými návyky je celá řada (a netýká se to jen toho vašeho drobečka), se ví.

Víte ale také, že 35 % dětí mladších pěti let trpí nespavostí?

Proč? Podívejte se na to z pohledu svého dítěte.
Když usíná, jste u něj a zpíváte, čtete, hladí ho po hlavičce… V noci se vzbudí a zcela pochopitelně očekává stejný postup uspávání jako večer, ovšem to už se maminkám (nebo tatínkům) moc nelíbí a snaží se přimět dítě usnout jinak. Jenže ono jinak usnout neumí, je zmatené, nešťastné a pláčem se dožaduje svého. Taky vám to teď došlo?

Rad a tipů na to, jak dítě naučit usnout samotné, je celá řada. My se podíváme na poměrně oblíbenou Estivillovu metodu. Jedná se o metodu popsanou v knize Dětská nespavost, kterou napsal Eduard Estivill.

O co vlastně jde?

Tato metoda by měla pomoci vašemu dítěti usnout a spát celou noc nepřerušovaně (cca 10 hodin).

Pokud si říkáte, že už máte za sebou spoustu takových pokusů a omylu a nic nepomohlo, pak to berte tak, že když zkusíte další, nemáte vlastně co ztratit.

Ovšem u Estivillovy metody je údajně prokázáno, že funguje u 96 % dětí – to už stojí za zvážení, co myslíte?

 • Rozhodnutí – rozhodli jste se? Tak necouvejte! Ideální podmínky nebudou nikdy, protože vždycky se najde důvod, proč učení odložit.
  Pochopitelně je-li dítě nemocné, počkejte. Stejně tak učte dítě usínat samotné, až když v noci nekojíte (nekrmíte), tedy dítě obvykle starší půl roku. Rodinní příslušníci musejí být jasně seznámeni s tím, k čemu se chystáte, a musejí se rovněž zapojit.
  Ať půjde dítě uspat kdokoli, musí respektovat pravidla.
 • Trpělivost – obrňte se horou trpělivosti. Bude potřeba. Než totiž naučíte dítě usínat samotné, může to trvat třeba celý týden (u některých dětí stačí dva, tři dny, ale každé dítě je jiné).
  Buďte klidní, trpěliví, protože jedině tak bude v klidu i dítě.
 • Podmínky – snažte se co nejvíce odlišovat noční a denní spánek tzn., pokud jde dítě spát přes den, nezatahujte závěsy nebo rolety. V noci naopak respektujte tmu a ticho. Nesviťte dítěti při spánku ani tlumeným světlem, dopřejte mu klidnou atmosféru. Připravte si věci, které chce mít při usínání a po celou noc u sebe. Všechny tyto věci vždy před spaním dítěti ukažte, aby vědělo, že jsou tam s ním.

Plyšácí CZ

 • Pravidelnost/rituály – než uložíte dítě do postýlky, dodržujte jasný sled událostí, např. večeře, koupel, čtení pohádky či krátké hraní, pomazlení nebo zazpívání písničky (doporučuje se cca 10 minut mimo postýlku i mimo místnost, kde bude dítě spát) a uložení do postýlky.
 • Kouzelná formule – jakmile uložíte dítě do postýlky, proneste předem připravenou větu (pozor, tuto větu budete říkat během noci několikrát, proto volte větu tak, abyste si ji dobře zapamatovala).
  Mohla by vypadat třeba takto: „Michalko, už jsi velká slečna a můžeš spinkat ve své postýlce sama, tady máš dinosaura, medvídka a myšku, tak hezky spinkej, dobrou noc.“
  Mluvte klidně, ale rázně, aby bylo dítěti jasné, že nejde o žádnou hru a že po něm něco chcete.
 • Pláč – je vám jistě naprosto jasné, že velmi brzy mrňousek spustí pláč, bude se dožadovat vaší přítomnosti a využije k tomu všechny zbraně, které má (některé děti dokonce i zvrací – pokud k tomu dojde, dítě umyjte, převlékněte a zachovejte dále stejný průběh).
  Čím dříve k učení přistoupíte, tím lépe, protože s přibývajícím věkem je dítě stále více vynalézavější.
  Nediskutujte, nehlaďte dítě, nedržte ho za ručičku a nevyndávejte ho z postýlky. Pokud z ní vyleze samo, vraťte ho zpět.
  Nevešla jste proto, abyste dítě znovu uspávala, ale proto, aby vědělo, že je maminka nablízku, že ho má stále ráda…
 • Harmonogram – podle tohoto harmonogramu budete vstupovat do pokojíčku a pronášet onu kouzelnou formulku.

Estivillova metoda (1)

Neřešte, jestli je devět večer, nebo čtyři ráno, jednou jste se rozhodla a musíte být tvrdá (hlavně na sebe), postup proto opakujte, dokud bude dítě vzhůru a bude to třeba.

Věřte, že pokud dodržíte pokyny, po několika dnech by se měly dostavit výsledky a vy se konečně vyspíte (o to jde také, že).

Nemusíte se obávat, metoda možná vypadá drasticky, ale není a dítěti nehrozí žádné nebezpečí.

Máte s touto metodou zkušenosti? 

Předchozí článekDalší článek

23 komentářů

 1. Netuším kto tento „skvelý“ článok písal pretože autor sa nepodpísal…ale vyjadrenia typu „ste otrokom svojho dieťaťa“ a „dieťa využije všetky zbrane“ sú to najsprostejšie čo som kedy čítala…dieťa potrebuje svoju matku, potrebuje dotyk, objatie, lásku…keď to niekomu vadí načo si robil dieťa_??? Je pochopiteľné že dieťa sa dožaduje svojej matky…ale tento stav raz pominie. Prečo to robiť násilím a umelo a vtedy keď na to dieťa nie je pripravené_??? Akým právom môže niekto povedať že polročné dieťa je pripravené spať samé v postieľke a ešte nabádať rodičov aby dieťa tomuto nezmyslu učili čím skôr_??? Že moderná výchova…pravdaže…najlepšie dieťa kamsi odložiť, alebo mu dať do ruky tablet či mobil len aby sme mali pokoj, však_??? Koľko krát môže dieťatko plakať lebo má zlé sny a na to je fakt najlepšia formula „Neplač tu máš hračku a spi.“ Z týchto zaručených rád pre rodičov sa mi chce zvracať…a čudujem sa že práve taká stránka ako feedo zverejňuje čosi takéto…mali by ste podporovať čo najbližší kontakt dieťaťa s matkou a nie tieto bludy…mám dosť…

 2. Naprosto souhlasim s Miou. Náš chlapeček spinká s náma v posteli. Je mu rok a půl. Ano v noci se vzbudí, obejme mě nebo tátu, chytne nás za ruku a spinká dál. Proč se pripravovat o tak nádherné chvilky když tohle období tak rychle uteče..

 3. také naprosto souhlasím s Miou. Naší dcerce jsou 2 roky. Nikdy jsem jí nenechala vyplakat v postýlce, i když mi to většina lidí radila. Při každém jejím usínání jsem jí byla na blízku. Zazpívala jsem písničku, dala pusu, popřála dobrou noc, přitulila jsem se k ní a ona sladce usnula. Dnes už má svojí postel, ale usíná tak, že mi drží za ruku. Kdykoliv, když se v noci probudí a vleze si k nám do postele, tak se přitulí a spokojeně spíme všichni. Dítě by prostě mělo cítit lásku a něhu za jakýchkoliv okolností. Vždyť i já sama, pokud se mě vzbudí nějaký zlý sny, tak se přitulím k manželovi. Také jsem slýchala od spousty lidí, že si na sebe pletu bič atd, ale není to pravda.

 4. Nechapu, ze takovy clanek vyjde na takovemto serveru, ktery chce udelat „lehci zivot maminkam“. Nechapu jak je mozne, ze nekdo porad propaguje metodu, od niz se distancoval sam autor. Souhlasim s Miou, Sonou i Lucii. Nechteli jsme dite proto, abychom meli klid. A reci typu – jsi otrok sveho ditete jsem neslysela vubec od nikoho ze sveho okoli. Nehlede na fakt, ze spousta maminek koji dele nez sest mesicu, ale to chapu, ze se e-shopu s detskou vyzivou moc do kramu nehodi….

 5. A jen tak mimochodem to, ze „diteti nehrozi zqdne nebezpeci“, to mate nejak podlozeno? Existuje snad nejaka studie, ktera dokazuje, ze nehrozi ani psychicka ujma, napriklad u citlivych deti??

 6. Z tohto nacistickeho clanku sa mi normalne zdvihol zaludok. Ako mozete preboha propagovat taketo strasidelne, skodlive a navyse davno prekonane metody! Viete, co dokaze spravit s malym dietatkom dlhotrvajuci plac? Je to krasne opisane napriklad v knihe Rodicovstvo je veda, ktoru tymto vrelo odporucam precitat kazdemu, ci kazdej, kto s touto drastickou metodou suhlasi. A este vety ako „kdyz se pozvraci, umejte ho a pokracujte“, fuj, skoro som sa ja pozvracala!!! Tymto ste si, mily feedo u mna vykopali hrob, uz nikdy v zivote si od vas nic neobjednam, aj keby ste rozdavali plienky zadarmo. A to iste budem radit aj ostatnym.

 7. Možná by se měl původce tohoto článku zamyslet a zjsitit si více informací. Je již dávno dokázáno a obecně známo, že tato metoda je škodlivá. Stačí si zjistit více o to, co se děje s dětským mozkem při nereagování na pláč – jak se zvyšuje hladina kortizolu v mozku, a jaké to má důsledky…. Nechutné, jak často se člověk s touto metodou stále setkává. Krátkodobé rádoby řešení rozhodně nestojí za další dlouhodobé problémy a následky této metody!!! A také by se lidé měli naučit, že dítě není nepřitel, se kterým se bojuje o převahu, ale že je to stvoření, které potřebuje lásku svých rodičů, ochranu, pocit bezpečí a pochopení….

 8. Nejvíce násilí se děje v rodině. Děkujeme feedo.cz za návod, jak doživotně traumatizovat vlastní děti.

 9. Toto je skvělý způsob, jak zlomit svoje dítě. Ano, ono jednou přestane plakat, ztratí důvěru v to, že se pomoc, v kterou doufá, objeví.
  Lámejte svoje děti, feedo vám poradí, jak na to!

  Tento návod je návod, jak psychicky týrat svoje dítě. Sám Estivill se vymezil proti takovému používání svojí metody a nesouhlasil s psychickým lámáním dětí.

  Miminka s vámi nebojují, vzpamatujte se. Pláč je jejich jediný komunikační prostředek – reagujte na něj.

 10. Ježiš to je článek, to už snad dnes nikdo nemůže praktikovat tuhle rádoby uspávací metodu. Navážu dítě do šátku nebo nosítka a je to. Prosím maminky, uvažujte rozumně, nenechávejte dítě samo plakat, mimčo potřebuje co nejvíce kontaktu, vždyť je to jen pár let, kdy nás opravdu nutně potřebuje, oplatí vám to samostatností a sebevědomím ve vyšším věku :)

 11. Milé maminky,
  tímto článkem Feedo.cz nepropaguje týrání dětí.
  Estivillova metoda mnoha maminkám funguje a v případě, že je spinkání děťátka už neúnosné, může jim opravdu pomoci.
  Článek je napsaný na základě debaty s maminkami, při které mnoho z nich tuto metodu doporučovalo.
  Pokud spinkání zvládáte dobře, máte štěstí. Ne u všech je to ale stejné. Pouze jsme chtěli představit jednu z alternativ a je na uvážení každého, zda ji bude chtít vyzkoušet nebo ne.

  Za Feedo.cz Tereza Cerhová

 12. Proč tento článek okamžitě nestáhnete, nechápu. Z takových dětí vyrůstá opravdu skvělá společnost, bezduchých a bezcitných jedinců. Co půjde dělat taková matka, která nechá děťátko plakat? Surfovat na internetu, mobilu nebo tabletu nebou koukat na telku? A rodiče, kteří si vezmou dítě do postele, pak budou za exoty nebo popotahováni sociálními úřady za sexuální obtěžování viz. norsko a ostatní rádoby vyspělé státy…
  To jsme to dopracovali daleko, hlavně daleko jeden od druhého.

 13. Nákupní server otevřeně radí, jak týrat děti. Aneb jak nejrychleji odradit ty normální a pečující, aby tu už nikdy nic nekoupili. Chce se mi z vás blejt, panstvo.

 14. A líbí se mi ta obhajoba, že děti těch ostatních spí. Moje dítě nespí v noci víc jak dvě hodiny už dva roky – a ne nezacházím s ním kvůli tomu jako s věcí.

  Co článek o prospěšnosti ženské obřízky? Určitě najdete nějakou maminku odjinud, co jí doporučí, tak pak taky napíšete, že to je na základě debaty s maminkami a je to prostě jen alternativa.

 15. Milé maminky,

  náš článek „Naučte dítě usínat samo“ pouze představuje jednu z metod, jak naučit dítě samostatně usínat. Kniha Dětská nespavost“ autora Eduarda Estivilla, na niž v našem článku odkazujeme, vyvolala bouřlivé reakce mezi maminkami po celém světě. Jedny ji kritizují pro její tvrdost, jiné si ji nemohou vynachválit. Existuje mnoho přístupů k výchově dětí a každá maminka jistě volí ten, který se jí pro její děťátko jeví jako nejlepší. Každé miminko je jiné, každý rodič je jiný a každému vyhovuje něco jiného.

  Feedo.cz se vám velmi omlouvá za případná nedorozumění, která na základě článku mohla vzniknout. Děti a vy, jejich maminky, jste středobodem naší činnosti a vaše spokojenost je pro nás na prvním místě. Velmi si vážíme vás i vašich dětí a naším cílem je poskytovat vám jen to nejlepší, ať už se jedná o produkty či informace. Stejně tak cílem zmiňovaného článku bylo poskytnout určitou alternativu těm z vás, které si myslí, že už vyzkoušely všechno, a jejich děťátko přesto stále trpí nespavostí nebo špatnými spánkovými návyky.

  1. Dobrý den, v první řadě bych vám chtěla poděkovat za tento skvělí článek :-) a myslím, že právě to, že jste Feedo obchod hlavně pro maminky, tím více je skvěle, že takové články co opravdu fungují a jsou vědecky prokazatelné a podložené fakty.Tím spíše je přijatelnější tento článek brát na vědomí a nepochyboval o pravdě či jiných pochybnostech. A zároveň bych chtěla atakovat všechny negativní reakce těchto pochybných lidí co reagují negativně až je nenormální jak dokázalo tyto lidi popudit něco tak normálního, co určitě ocení daleko více maminek co takový či podobný problém znají se svojimi dětmy. Protože, a to mluvím ze své vlastní zkušenosti, to co je obsáhlé v tomto článku a ano i to, že jsme otroky svích dětí a podobné pro výše jmenované nepochopitelné, nemohu nežli souhlasit a to v prospěch tohoto článku a této metody kterou provozují již osmý den a pokroky a vliv který to má v dobrém slova smyslu, na mé dítě je až neuvěřitelné a dech pohlcující :-) mám 9 a půl mesice starého syna, kterému jsem vážně byla otrokem ale i tak byl stále nespokojený a neklidný co se týče spaní, a teď je jako vymenený a klidný a teď si to společně a krásné užíváme to spinkání a usínání a vůbec celí den, protože to dítě to pochopilo přesně tak jak mělo a teď jsme jednoduše všichni šťastnější ;-) tak se prosím neohlížejte na negativní komentáře a prosím pokračujte v psaní techto článků pro ty maminky co to ocení a neodsoudí do doby kdy to aspoň neskusí :-( ještě jednou, díky moc a přejí krásné svátky vánoční a šťastný krok do nového roku!!! :-) s pozdravem E.J.

 16. Milé Feedo,
  tato metoda, kterou na mě jako malé praktikovala moje nezkušená mladá maminka, mě tehdy velmi psychicky poznamenala, měla jsem z toho velké psych. trauma, mamka toho doteď lituje.
  A že to nějaké maminky doporučují? Ano, znám jich pár i z okolí, jsou to většinou maminky, které jsou jaksi málo napojené na své děti a které upřednostňují více své zájmy než zájmy dítěte.
  Já taková rozhodně nejsem.
  Feedo jsem do dneška neznala, dnes jsem sem přišla poprvé, narazila na tento článek s nechutnou a pro mě nepochopitelně stále občas propagovanou metodou a už nikdy víc mě na těchto stránkách neuvidíte.
  Každá metoda je jiná, někomu může vyhovovat něco jiného než jinému, jak říkáte..to ano..ale ne vždy to, co vyhovuje mamince, vyhovuje také dítěti. Zkuste si to představit na sobě, jste dítě, potřebujete cítit lásku a péči maminky, ale ona vám dá za sebe jen medvěda a „poraď si sám“.
  Dle mého názoru tato metoda nebude vyhovovat nikdy žádnému dítěti, pouze některým ne příliš empatickým matkám či otcům.

 17. A ještě bych ze svého pohledu dodala, že pokud dítě trpí dlouhou dobu nespavostí nebo špatnými spacími návyky, tak buď prostě na to jdou rodiče špatně anebo může jít i o nějakou hlubší psychickou souvislost v rodině a někdy třeba i o nějakou nemoc či poruchu dítěte.
  To poslední, co by dítě v takovém případě potřebovalo, je takováto zrada od svých vlastních rodičů, té největší opory, kterou mají. Pokud dítě cítí zradu a málo citu od svých rodičů, bude pak čekat zradu a málo citu i od celého světa a potáhne se to s ním dál.
  Ale věřím, že některým rodičům tato metoda stále bude vyhovovat a budou pět ódy na její rádoby účinnosti a skvělost. Ale věřte, že žádné dítě, pokud by mohlo, by vám neřeklo, že mu tato metoda přinesla něco pozitivního, ba naopak.

 18. já jsem rada , ze jsem si tohle vsechno precetla… Spousta lidi se me pta : a on jeste neusína sám? NE, proste usne se mnou a pak ho na noc dame do postylky a kdyz se po nekolika hodinach vzbudí a bereme ho zase k sobe postup bud opakujeme a nebo spí s náma.. Tak nejak citim ze to prijde samo treba az bude druhe mimčo a synacek pochopi ze opravdu musi spat v postylce nebo neco takoveho… Nechat ho rvat?? Ani me by se to nelibilo a kdyz jsem byla mala taky jsem lezla za maminkou do postele…

 19. I ja se pridavam k maminkam, ktere tuto metodu povazuji za zrudnost a tyrani. A ano, i ja mam dite a dva roky jsem se nevyspala a presto bych mu nikdy nedala pocitit, ze me jeho plac nebo jine potreby nezajimaji. Matky, ktere to praktikuji, povazuji za sobecke a neverim, ze existuje duvod, proc nechat male dite samotne, at se pere s usinanim, kor kdyz s nim ma problem.

 20. Dobrý den, v první řadě bych vám chtěla poděkovat za tento skvělí článek :-) a myslím, že právě to, že jste Feedo obchod hlavně pro maminky, tím více je skvěle, že takové články co opravdu fungují a jsou vědecky prokazatelné a podložené fakty.Tím spíše je přijatelnější tento článek brát na vědomí a nepochyboval o pravdě či jiných pochybnostech. A zároveň bych chtěla atakovat všechny negativní reakce těchto pochybných lidí co reagují negativně až je nenormální jak dokázalo tyto lidi popudit něco tak normálního, co určitě ocení daleko více maminek co takový či podobný problém znají se svojimi dětmy. Protože, a to mluvím ze své vlastní zkušenosti, to co je obsáhlé v tomto článku a ano i to, že jsme otroky svích dětí a podobné pro výše jmenované nepochopitelné, nemohu nežli souhlasit a to v prospěch tohoto článku a této metody kterou provozují již osmý den a pokroky a vliv který to má v dobrém slova smyslu, na mé dítě je až neuvěřitelné a dech pohlcující :-) mám 9 a půl mesice starého syna, kterému jsem vážně byla otrokem ale i tak byl stále nespokojený a neklidný co se týče spaní, a teď je jako vymenený a klidný a teď si to společně a krásné užíváme to spinkání a usínání a vůbec celí den, protože to dítě to pochopilo přesně tak jak mělo a teď jsme jednoduše všichni šťastnější ;-) tak se prosím neohlížejte na negativní komentáře a prosím pokračujte v psaní techto článků pro ty maminky co to ocení a neodsoudí do doby kdy to aspoň neskusí :-( ještě jednou, díky moc a přejí krásné svátky vánoční a šťastný krok do nového roku!!! :-) s pozdravem E.J.

 21. Nečekala bych tohle na tomto serveru… mám očekávat od miminka,které je 9 měsíců nepřetržitě s matkou, že po porodu si MUSÍ zvyknout na samotné spaní a celou noc? je to psychycké týrání s možnymi následky.Kdyby mě dítě nespalo tak prostě bude u mě a vyspíme se všichni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *