Batole, Vývoj

Naučte dítě na nočník snadno a rychle!

Své dítě znáte nejlépe jedině vy sami. Učit ho na nočník v době, kdy z toho ještě nemá rozum a neumí ani chodit, je zkrátka nesmysl. Jak a kdy tedy začít učit dítě konat potřebu jinam než do plenky? Zkuste využít našich devět tipů!

Učení dítěte na nočník patří k velmi kontroverzním tématům a názory na to, kdy je vhodné s ním začít, se mnohdy liší. Jedni rodiče dávají dítě na nočník od první chvíle, kdy se naučí sedět, doufajíc, že tam přece jen něco „udělá“. Jiní rodiče nechávají dětem pleny i do tří let.

Kdy učit dítě na nočník?

V současné době se odborníci z řad dětských lékařů a psychologů shodují, že nejvhodnější věk, kdy začít učit dítě na nočník, je mezi 15. a 18. měsícem.

Zrání močového ústrojí je individuální, stejně tak jako ovládání močového měchýře. Nicméně z fyziologického hlediska není možné, aby např. dítě v osmém měsíci dokázalo vědomě svůj močový měchýř ovládat případně ovládat vyprazdňování stolice.

9 rad, jak postupovat s učením

Začněte pomalu, nejprve dítěti nočník ukažte a vysvětlete mu, jak se používá např. s pomocí medvídka nebo panenky. Počkejte přibližně na dobu, kdy chodí vaše dítě kakat a posaďte ho na nočník nebo ho tam posazujte průběžně. Pamatujte na to, že „úspěch“ se hned nedostaví, musíte chvilku vydržet. Jakmile se dítěti podaří do nočníku „něco udělat“, nezapomeňte ho pochválit, bude ho to motivovat.

 1. Nechte nočník dítěti na očích a všímejte si, jestli o něj bude jevit zájem. Pokud ano, je pravděpodobné, že bude učení jednodušší.Nočník růžový
 1. Volte takové oblečení, které bude moci dítě snadno a rychle sundat až bude pospíchat na nočníček. Nejlepší jsou tepláky nebo kalhoty s volnější gumou.
 1. Během léta nechte batole běhat doma nebo na zahrádce nahaté a nočník můžete brát s sebou i na procházky. Když se dítě počurá, hned si uvědomí, co se stalo.
 1. Nestresujte dítě trestáním nebo nadáváním za drobné „nehody“. Snažte se ho spíše chválit a celkově k celému učení přistupovat spíše pozitivně.
 1. Nejlepší způsob je „škola hrou“. Hlavně malé chlapečky to velmi baví. Na dně nočníku udělejte jakoby terčík, do kterého se mohou kluci „strefovat“.
 1. Ze začátku musíte na potřebu dítěte myslet vy a pravidelně mu ji chodit připomínat. Malé děti bývají tak zabrané do hry, že zapomenou, že potřebují čurat. Pořiďte si min. dva nočníky, aby nemuselo dítě běžet jen k jednomu přes celý byt.
 1. Pokud se dítě při učení vzteká nebo nočník urputně odmítá, nenaléhejte na něj. Nic dobrého by to nepřineslo. Možná ještě nepřišel jeho čas, u některých dětí má učení zkrátka několik fází.
 1. Nebuďte zklamaní, pokud dojde ke kroku zpět. Může se to stát hlavně tehdy, když se v rodině stane nějaká významná událost např. narození dítěte, hádky nebo rozvod rodičů.
 1. Netrapte se, pokud nejde učení tak, jak jste si představovali. Nakonec se naučí na nočník a později na záchod chodit každé dítě. Dříve, nebo později…

Podělte se s námi, jaké zkušenosti s učením máte vy?

Předchozí článekDalší článek

11 komentářů

 1. Malá bude mít za chvilku rok a přemýšlím, že ji už zkusím dávat i když se mi do toho moc nechce protože ještě nechodí, tak uvidíme jak to bude probíhat…

 2. Já jsem doma vyndala nočníček už teď v jednom roce. Malá ho má na očích, občas jí tam posadím. Ale je fakt, že ani trošku nechápe, na co nočníček je. Takže to budeme zkoušet teď v létě. To bude nahatá a občas jí zkusím na něj posadit……uvidíme. Snad příští léto už plínky potřebovat nebudeme.

 3. Syna jsme dávali na nočník od 9. měsíců, když začínal chodit. Dávali jsme ho hlavně po spaní a příjezdu z venku (např. z nákupu – alespoň jsem si v klidu uklidila nákup). V roce a půl byl úplně bez plen přes den a do dvou přes noc. Jsem ráda, že jsem začali tak brzo, protože i když to trvalo, tak úspora peněz za plenky byla obrovská. Spousta známých mě odrazovala, protože syn je narozený v zimě, k tomu je to kluk, ale povedlo se. Navíc se jako první naučil do nočníku kakat, což nejvíc ocenil tatínek, ten pokakané plenky nesnášel 3;-)

 4. Synovi je 20mes.a nocnik mu nic nerika zkousime to porad jen si sedne a rychle vstane a tomu rikam ze čcc se dela tam kdyz je bez plenky, nekdy se chyta za pindika rika cccc bezi tam a aaa nic vzdycky se podela do puncosek snad to co nejrychleji pochopi

 5. Dcerce je 19 měsíců. Zkoušeli jsme od 15 měsíců. Párkrát se jí to povedlo, ale spíš jaksi omylem. Pak se začala na nočníku vztekat a plakat, tak jsem s tím přestala. Ne úplně, nočník má na očích, ale nenutím jí. Nejvíc se jí líbí na velkém záchodě, ví co se má dít, ale je schopná sedět tam půl hodiny a hrát si. Prostě ještě není její čas.

 6. Dobrý den.. Své princezně jsem nočník dala už na kukadla kolem 6teho měsíce.. Když lozila velmi ji zajímal.. 7.měsicich když dělala ee do plínky tak se u toho chudáček dávala na bok.. Všichni se tomu smáli bo to bylo vtipné.. V době kdy chtěla kakat, jsem si ji posadila na nočník.. Byla vykakana dřív než v plince, bez trápení… Dávám ji na nočník každé ráno, bo vím že to ji bere ee.. A aa.. Když leze kolem nočníku a začne na něj sahat posadim ji tam.. A věřte nebo ne udělá svoji potřebu a ještě si sama za tleská.. Na nočník si ještě nějak říct neumí.. Ale přijde její chvíle a ja vím že se začne pořádně vztekat.. Ten moment princeznu posadim na trůn a je spokojená.. Sama si i řekne kdy chce z toho pryč.. Tím že dá ruce na horu a říká hop.. Nevím jestli je to dobře.. Ale jsem na svoji princeznu velmi hrdá.. Zatím jen ji posadim třeba cca2 az3 za den.. Až bude chodit budu dávat více krát.. :-) přeji hezký den

 7. Obě dcery jsem začala dávat na nočník kolem 9. měsíce. Starší dcera spala od dvou měsíců celou noc a kolem roku se začala v noci budit. Nechtěla pít ani jíst, chtěla ee, dala jsem jí na nočník a vyčůrala se ( teda spíš jen pár kapek, ale třeba 2x za noc ). Ve 14 měsících jsme začaly chodit ven bez pleny a v 15. měsících byla komplet bez plen, ani na noc je neměla. Mladší dceři to trvalo asi o měsíc déle … Hezký den všem :-)

 8. Ahoj holky, mé dceři je 19 měsíců, asi 3 týdny zvládala čůrat do nočníku a někdy se i sama připoměla a stihly jsme to, takže zadržet už to umí.. ;) jenomže teď pár dní vždy začně že chce nočník, nočník. A když ji svléknu a chci posadit na nočník tak se začne vzpírat a nechce.. Naopak vyžaduje plenu. Tak ji obléknu a za chvíli znova to samé… Nevíte čím to může být? A co máme dělat? Děkuji Verča

 9. Naší malou jsem začala posazovat na nocnik hned jakmile se posadila cca kolem 7. Měsíce. Od té doby chodí na nocnik každou chvíli. Volat ještě neumí.má teprve 11 měsíců ale většinou začne na nocnik ukazovat nebo si ho donese z vedlejšího pokoje.v tu chvíli hned posazujeme. Malá si tam hraje a svoji potřebu vždy vykoná. Že začátku jsem ji ho nechávala pouze na ocich aby věděla že to není nepritel poté jsem ji zacala dávat ráno protože jsem věděla že po snídani vzdy kaka…..a také po každém spaní. Nyni většinou nějakým naznakem ( donest nocnik nebo ukaze) poznáme že chce jít. …Někde jsem četla že dítě tohohle věku neumí ovládat svůj mechyr že to je pouze nauceny reflex.každopádně vzhledem k tomu že jsme latkovali…..ať už je to cokoliv jsem ráda…..nyní peru plinky minimálně….A naše malá si vesele sedí na nocnicku a trávíme více času spolu

 10. Dcerka má teď 18měsíců a na nočník se stále bojí…zkoušela jsem to přes jejího medvídka, aby věděla, že se mu nic nestane, ale jakmile ji tam posadím, začne brečet a natahovat ke mě ruce. Má ho stále na očích a dokonce ho tahá po bytě, ale asi ještě nenastal její čas :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *