Když vybíráme hračku pro naše nejmenší – ať už to je pro naše vlastní děti, nebo hledáme vhodný dáreček – řídíme se zejména vlastním vkusem, barvou a cenou. Důležitým faktorem při výběru správné hračky je ale také její bezpečnost a v neposlední řadě využitelnost.
Vybírat byste měli jen ty hračky, které neohrožují zdraví a bezpečnost našich nejmenších. Jak je však na přeplněném trhu najít a rozlišit?
Všímejte si, zda jsou označeny symbolem CE. Takto označená hračka totiž splňuje bezpečnostní normy EU.
Dávejte pozor také na to, zda je uveden výrobce a dovozce hračky. Obezřetní buďte u podezřele levných hraček či u neověřených výrobců. Volte raději renomované prodejce a známější značky. Všímejte si také, zda hračka nevydává nepříjemný zvuk, který by mohl děťátko spíš děsit.
Berte ohledy na věk
Obzvlášť pokud sháníte hračku pro dítě do 3 let, dbejte na doporučení týkající se věku a bezpečnosti. Při výběru zohledňujte věkovou kategorii, schopnosti a zručnost dítěte. Pro nejmenší děti nejsou vhodné hračky s oddělitelnými malými částmi. Mohli by je snadno spolknout.
Hračky na rozvoj
Věk dítěte od 2 do 6 let je podle odborníků nejefektivnějším časem pro učení. Myslete na to i při výběru hraček!
Dopřejte děťátku takové hračky, které budou rozvíjet jeho zručnost, cit a fantazii. Hra totiž dítě nejen zabaví a zaměstná, ale zároveň stimuluje a zdokonaluje jeho smysly – sluch, zrak, čich, hmat a také kreativitu.
Představte děťátku různé materiály – ty pomohou rozvoji hmatu.
Množství není důležité
Na trhu dnes najdeme velké množství hraček. Rozhodně je z čeho vybírat.
Zároveň má dítě spousta příležitostí, kdy může hračky dostat. Vánoce, narozeniny, návštěva známých nebo „jen tak“. Dejte si pozor, aby kvantita nepřevyšovala kvalitu. Může se stát, že si dítě v záplavě hraček nebude moci vybrat a nebo že ho hračky – zejména proto že jich je hodně – omrzí.
Zaujaly vás hračky zobrazené v článku?
Sovička Plan Toys – ZDE.
Slon na kolečkách – ZDE.
Chytrý kufřík – ZDE.