Jak vybrat..., Nákupní rádce, Semináře

Látkování & Petit Lulu – co musíte vědět?

Když se řekne látková plenka – co vás napadne? Pravděpodobně to bude hromada prádla, dlouhé hodiny u pračky, únava a bolest zad. Tak to ale fungovalo kdysi. U nás ve Feedo.cz jsme se měli možnost přesvědčit, že přebalování dítěte s pomocí látkových plenek už není žádný horor.

Petit Lulu – jak to začalo

Lucie Hladíková, zakladatelka české značky Petit Lulu, řešila látkové plenky při výchově svého prvního syna. Zjistila, že jí chybí značka, která by byla funkční a stylová. Začínala spolu s manželem doslova doma na koleni a z Petit Lulu se postupně stala prosperující firma, která má desítky zaměstnanců. Většina jejich produktů sice putuje do zahraničí, ale u každé plenky víte, kde byla vyrobena. A lokální značky je třeba podporovat!

Výhody látkových plenek

Další z důležitých předností moderních látkových plen je jednoduchá údržba. Proto zapomeňte na vyvařování. Plenky můžete klidně vyprat v pračce na běžný program (na 60°C, aby se zničily bakterie). Program by ale neměl být ekologický. Proč? Může se totiž stát, že plenka nasaje vodu a bude se prát nasucho. Používat můžetě klasické dětské prášky, nikdy ne aviváž.

Od „babičkovských“ plenek se odlišují hlavně jiným materiálem (využívá se bambus, biobavlna) a také pohodlnějším zpracováním. Látkové pleny jsou také mnohem hezčí a zajímavější.

petit-lulu-foto

Jaké výhody přesvědčili naši látkovou poradkyni k tomu, aby tyto plenky začala používat?

„Tak jako ke spustě jiných věcí mě k látkování přivedla vlastně moje dcera :-) V létě, kdy jí bylo 6 měsíců se oprudila na zádech a bylo potřeba to nějak řešit. O látkových plínkách jsem slyšela, ale přišlo mi to příliž složité, drahé a časově náročné. Z chaty jsme to měli kousek do Jablonce, kde sídlí Petit Lulu. Objednali jsme se, nechali si poradit, nakoupili část výbavy a tím začalo naše látkování. Dceři se okamžitě zlepšily opruzeniny a do dvou měsíců jsme zrušili jednorázové plenky úplně.

Pro mě výhody jsou:
1) Zdraví – jsou zdravější než jednorázové. Jednorázové jsou chemicky bělené a obsahují spoustu chemikálií, která se může uvolňovat do těla.
2) Cena – i když jsme začali pozdě, stejně nás to vychází levněji než s jednorázem
3) Ekologie – jednorázové pleny se podobně jako PET lahve rozloží až za 250 let, není vyřešena jejich likvidace (do spalovny nesmí) a jedno dítě za 2 roky co je v plenkách „vyprodukuje“ až 2,5tuny odpadu. Nerada bych, aby si jednou děti našich dětí hrály na hromadách jednorázových plen,“ říká Kateřina Kinzlerová, látková poradkyně Petit Lulu.

Jak začít?

Hlavním cílem našeho semináře s Petit Lulu bylo seznámit maminky s tím, jak vlastně látkové plenky fungují a v čem mohou být výhodnější než „jednorázkovky“.

Kateřina přinesla spoustu modelů plenek na ukázku a názorně nám předvedla, jak jednotlivé vrstvy fungují a co by měla plenka „obsahovat“, aby splnila svůj účel.

101259-8596040008530Proč jsou jednotlivé vrstvy důležité?

  • První vrstva chrání plenku od stolice – používají se buď fleecové separačky, které odvádí vlhkost, nebo celulózová separačka, kterou lze vyprat.
  • Druhá vrstva by měla být savá – aby nasákla tekutinu a dítě bylo v suchu (například savé jádro)
  • Třetí vrstva by měla být nepropustná, nejčastější jsou svrchní kalhotky.

Druhou možností jsou takzvané SIO plenky, které se hodí i na cvičení bezplenkové dohody. Do těchto plenek se pak pro zvýšení savosti může přidat vkládačka – dlouhá nebo krátká.

Látkové pleny můžeme rozdělit také podle velikostí. Pro děti od 4 kilogramů jsou plenky jednovelikostní. Upravují se pomocí cvočků nebo suchého zipu.

101206-8596040008011Jak látkové pleny udržovat? 

Před prvním použitím pleny vždy vyperte, budou díky tomu měkčí a budou lépe sát.

Plenky perte na běžný program. Nikdy na ně nepoužívejte aviváž – ta snižuje savost vláken a plenky se tím ničí. Nemusíte se bát sušení v sušice.

Použité plenky skladujte vždy na sucho. Pokud jsou znečištěné, opláchněte je, namydlete žlučovým mýdlem a vhoďte do prádelního koše. Bližší informace o správné péči najdete ZDE >>

První výbavička 

Přesvědčili jsme vás? Látková poradkyně vám doporučí první výbavičku!

„Základní výbava je individuální a raději ji sestavuji dotyčné mamince „na míru“ dle informací a jejích preferencí. Co by ale výbava měla vždy obsahovat, je 24 „savých vrstev“ tzn. buď kalhotkové plenky, nebo SIO, nebo třeba vícevrstvé plenky, nebo zle i nakombinovat s klasickými čtverci. Ale nejlépe ne jen jeden druh.“

Na co dalšího by maminka neměla zapomenout? 

„Dále určitě potřebuje optimálně 5 svrchních kalhotek, aby je mohla obměňovat i v prípadě, že se budou nějaké prát. Dále jsou vhodné fleecové separačky (ta je součástí každé kalhotkové pleny) alespoň 20 kusů a dále jsou vhodné celulozové separačky (zachytí stolici, lze vyhodit i s obsahem do WC). Pak ještě doplňky, které se hodí mít po ruce: látkové ubrousky, látkové vložky do podprsenky, přebalovací podložku a pytlík na plenky,“ doplňuje Kateřina.

Pokud očekáváte své první miminko, budou se vám hodit speciální novorozenecké sady. Najdete je ZDE.

100819-8596040004747

Vše od Petit Lulu najdete ZDE. 

Jaké výrobky jsou v článku? 

Svrchní kalhotky – růžoví sloníci (KLIK)

Novorozenecká plenka – sloníci (KLIK)

Svrchní kalhotky – tyrkysové potvůrky (KLIK)

Předchozí článekDalší článek