Batole, Zdraví

Laryngitida u dětí – co potřebujete vědět?

Laryngitida může být velmi závažné onemocnění, které vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka nemocniční ošetřování. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění.

Patří mezi onemocnění, kterých se rodiče bojí, protože jejich projev může být děsivý. Naštěstí nemoc většinou není pro dítě nebezpečná. Přesto se vyplatí umět jí předcházet nebo rychle tlumit příznaky.

Typický štěkavý kašel, který je základním projevem laryngitidy se může z dětské postýlky ozvat v létě i v zimě.

Jde o běžnou dětskou chorobu, způsobenou viry, která se nejčastěji vyskytuje mezi batolaty a předškoláky, později už se tolik neobjevuje.

Jak dítě roste, mění se anatomické poměry jeho dýchací trubice, která se rozšiřuje, a díky tomu ani při laryngitidě u starších dětí tolik nehrozí, že se jim bude špatně dýchat. Jinak řečeno, nemoc může dostat stejně tak dítě, jako dospělý, ale projeví se jen jako lehká infekce horních cest dýchacích, kterou provází chrapot.

Nedá se přitom říci, kdo je laryngitidou ohrožen nejvíce – některým dětem se vyhne úplně, jiné postihne každý měsíc. Jisté je jen to, že více jsou ohroženi alergici, protože jejich sliznice mají vyšší tendenci reagovat na různé vnější, i infekční, podněty otokem.

U laryngitidy jde o zánětlivé onemocnění části dýchací trubice, která tvoří vstup do průdušnice. Její součástí jsou hlasové vazy a hrtanová příklopka (epiglotis), která brání zatékání slin a potravy do průdušnice a do plic. Pokud se přece jen – byť nepatrná částečka dostane pod příklopku, dojde reflexně k prudkému záchvatu kašle, který má pomoci cizí tělísko odstranit.

Zánět hrtanu je většinou komplikací virových infekcí, ale může také vzniknout přetěžováním hlasových vazů křikem, dlouhodobým mluvením apod.

Zánět hrtanu – příznaky

U laryngitidy v důsledku virové infekce oteče sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká cca 1 cm. Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý drsný, štěkavý či kokrhavý kašel a často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání.

Každé nadechnutí je provázeno drsným zvukem, dítě dýchá s obrovskou námahou, stupňující se neklid situaci ještě zhoršuje, dítě je bledé, pokryto studeným potem, vdech i výdech je stále obtížnější. Většinou k této komplikaci dochází v noci či nad ránem a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, nikdy na to nezapomenou.

Průběh virové infekce, který výše uvedenému předchází, nemusí být nějak dramatický. Může probíhat jako běžné nachlazení, ani teplota nemusí být vysoká, ale varovným příznakem je, když se změní během dne charakter kašle. Ten je najednou štěkavý, kokrhavý, nemusí být nijak častý, ale často bývá bolestivý.

Malé dítě to neumí říct, často se rozpláče což celou situaci ještě komplikuje, protože v takové situaci se dechová insuficience ještě prohlubuje.

První pomoc

Co musíte udělat, když dojde k záchvatu akutní laryngitidy?

Dítě vezmete z postýlky, jen přes něj přehodíte přikrývku a ihned s ním musíte na čerstvý studený vzduch (otevřete okno, jděte na balkon či terasu) – studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic.
Nutné je současně uklidňovat dítě.
Druhý rodič připraví studený zábal na krk.
Nemáte-li s touto situací zkušenosti a nejste vybaveni léky, musíte ihned volat lékaře (RZP – rychlá záchranná pomoc – 155).

Použít vlastní auto není vhodné ze dvou důvodů

  • nemusíte odhadnout stav dítěte a během jízdy, zejména je-li nemocnice vzdálená, se může stav dítěte natolik zhoršit, že jej nezvládnete
  • budete velmi rozčilení a nervózní, zběsilou jízdou můžete ještě způsobit dopravní nehodu

Léčba

Na prvním místě je třeba poskytnout dítěti první pomoc již doma! A to vystavením chladu. V zimě otevřením okna (nebát se díte zabalit do deky a okamžitě vystrčit hlavu z okna).
V létě naopak otevřít mrazák a vystavit dítě působení chladného vzduchu. Netřeba dítě strkat celé, stačí pouze hlava, kvůli dýchání. Je zapotřebí navštívit dětského lékaře, hlavně když jste se s touto situací předtím nesetkali, i když stav dítěte není nijak dramatický. Budete poučeni, co můžete zejména v nočních hodinách očekávat, jaká opatření učinit a současně vás lékař vybaví léky, kterými lze účinně zasáhnout.

Preventivní opatření

  • dítě pečlivě sledovat a všímat si charakteru kašle
  • zvlhčovat prostředí, v němž se dítě pohybuje (zvlhčovače, Vincentka), po dvou hodinách vyměňte zábal na krku (studený a přes to suchý), na noc vždy nový, často a krátce větrejte, v noci ponechte otevřené okno
  • upravit polohu dítěte – mělo by být v polosedě, bude se mu tak lépe dýchat
  • snažit se udržet dítě v klidu, i když nevypadá příliš nemocně

Nemáte-li s touto situací zkušenosti, ihned konzultujte lékaře, pokud se charakter kašle změní.
Máte-li již zkušenosti s takovým stavem, zkontrolujte si lékárničku a konzultujte situaci s dětským lékařem. Vždy je třeba proběhlý záchvat nahlásit ošetřujícímu lékaři.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *