Lifestyle, Recepty

Kuchařka pro dceru – Jak na chřest? Recept, který vám ušetří peněženku

Tohle jsem nedávno zaslechla v metru…

Prosím tě, kolik kilo chřestu potřebuju na krémovou polívku? Uvařila jsem ji z jednoho svazku a byly toho ani ne dvě porce! Jak je to možný? Jo a taky jsem pak půl hodiny dolovala z mixéru všechna ta tuhá vlákna. Nemáš na ten chřest nějaký jiný recept?

Tohle byla třetí chřestová stížnost, kterou jsem letos zaslechla. Takže zde máte odpověď, pokud by vás podobné pocity snad taky trápily. Ano, dokonalé recepty na chřest přidám taky. Dokonce hned tři, které byste měli umět.

Už nějakou dobu sleduju podivnou tendenci v přípravě krémových polévek v českých domácnostech. Dalo by se to popsat asi takhle: vzít hromadu zeleniny, povařit s vývarem, přilít smetanu a rozmixovat.

V zásadě by se tomu daly vytknout jen dvě věci, ale to si nechám na jindy.

Jednoho dne vám skutečně ukážu, jak udělat krémovou polívku, jejíž recept z vás bude mámit každý, kdo ji ochutná, byť by byla celerová, z červené řepy, špenátová nebo jinak surovinově konfliktní. A vy se budete jen smát, jak je to prosté, levné a geniální a jak z nevítané suroviny uděláte lahůdku. Na mou kuchařskou duši.

Ale prosím pěkně, s chřestem se v polívce musí jinak. Nejde jen o chuť, ale taky o váš ponorný mixér a o vaši peněženku. Jen si představte, jak kupujete dvě kila chřestu, abyste měli dost polívky pro vás dva a návštěvu. Tudy asi cesta nevede. Takže kudy?

Na krémovou chřestovou polévku běžně spotřebuju nanejvýš čtyři výhonky chřestu, a to vařím šest porcí. Ne, není vodnatá, je výrazná, chutná velmi chřestově, neničím s ní žádné kuchyňské vybavení a nepropadám nervovému kolapsu. Abych vás dovedla k podobné míře blaženosti, musím se nejdřív zmínit o tom, jak zaopatřím chřest, když si ho donesu domů plnou náruč. Vydržte, ono to s tou polívkou souvisí víc, než byste možná čekali.

chrest_recepty_kremova_polevka

Dokonalý návod na chřest a tři recepty návdavkem

Loupání je činnost, kterou si s chřestem v kuchyni musíte spojit automaticky a pokud možno ještě v den nákupu, i kdybyste měli jiné plány k večeři.

Bílý chřest vyžaduje nemilosrdnou práci se škrabkou, jinak budete bojovat s dlouhými, téměř nepřeříznutelnými a nerozkousatelnými vlákny. To je jeden z důvodů, proč si při mixování omotáte nože mixéru tuhými vlákny. Špatně jste škrabali, přestože jste měli pocit, že už to stačí. Proto platí, že čím silnější výhonky, tím lépe – z tenkých vám toho totiž moc do vaření nezbude.

1. Škrábání a čištění

Řiďte se obecným pravidlem, že spodní čtvrtina výhonku přijde odlomit nebo odříznout a nejí se (na řezu by přitom chřest měl být výrazně šťavnatý a svěží, jinak je starý a nestojí za vaši pozornost), a ze zbytku výhonku důkladně oškrábejte spodní dvě třetiny. Škrabkou netknutá by měla zůstat špička a jeden až dva centimetry pod ní, to je ta nejjemnější, nejkřehčí a nejlahodnější část chřestu.

Když se podíváte na svou přípravnou akci s nadhledem, zjistíte, že z koupeného chřestu je asi tak polovina odpad a polovina vhodná k dalšímu vaření. O důvod víc, proč kupovat pouze svěží, čerstvý, křehký a co nejsilnější chřest – tedy ne takový, který k nám musel cestovat přes půl zeměkoule, protože ten svou záruku čerstvosti ztratil někde v půli cesty.

Nebojte se, nebrečte nad hromadou odpadu, ještě mu dáte možnost ukázat, že je k užitku.

2. Blanšírování (cože to?)

Kromě pečlivého oškrábání by vaším dalším kuchařským návykem mělo být rychlé blanšírování chřestu. Znamená to, že očištěné výhonky krátce – stačí nanejvýš 2 minuty – povaříte v osolené vodě, ochucené bílým vínem a máslem, a následně je zprudka zchladíte v ledové vodě, aby se přerušil proces vaření. Když to uděláte postupně, v několika dávkách, tekutina k blanšírování získává stále chřestovější a silnější chuť. Když v ní nakonec ještě krátce, opravdu jen kratičce povaříte slupky a odřezky, zesílí ještě víc.

3. Kde jsou ty výhody?

Naučte se takto najednou zpracovat všechen koupený chřest, i když nemáte v plánu ho rovnou sníst. Má to totiž dvě výhody. Pozor, odhaluji mé polévkové tajemství: ze silného vývaru z blanšírování uděláte tu nejlepší krémovou chřestovou polévku na světě. Ha! Ani jeden chřestový výhonek ještě nepřišel pod čepele mixéru, ale zárodek báječné a silné polévky je už dávno na světě.

A za druhé, blanšírovaný, zchlazený, osušený a dobře uložený chřest vydrží v lednici třeba i týden, aniž by zhořknul a stal se nerozkousatelným – na rozdíl od čerstvého. Je navíc okamžitě připraven k jakékoli další úpravě, ať už to má být rychlé opečení na pánvi, zapečení nebo jen prohřátí, abyste ho následně mohli podávat přelitý máslem a posypaný opraženou strouhankou, jak se alespoň jednou za rok v sezóně chřestu sluší a patří.

Končím motivačním citátem ze staré literatury, abyste věděli, že nejen v dnešní době nevíme, jak správně na chřest. Ty tři recepty máte odě mě pro radost, abyste si užili chřestovou sezónu, dokud ještě neskončila.

Dnes obzvlášť nezapomeňte na sdílecí tlačítka dole pod článkem. Pokud máte pocit, že ve vašem okolí někdo nepřipravuje chřestovou polévku zrovna dvakrát prakticky a ekonomicky, hned mu tento návod předhoďte na některé ze sociálních sítí. V zájmu všech tyčových mixérů této země a báječné chuti na talíři. Děkuju za všechny.

chrest_recepty_kremova_polevka Krémová chřestová polévka

Chřest zapečený se šunkou a sýrem2 Chřest zapečený se šunkou a sýrem

chrest_recepty_holandska_omacka Chřest s holandskou omáčkou

 

Autorkou tohoto článku je Flo z kucharkaprodceru.cz 

Recepty-pro-začátečníky

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *