Novorozenec

Když nulky nestačí aneb plenky pro nedonošená miminka

Vejdou se do dlaně, stejně jako miminka, pro která byly navrženy. Takové jsou nové plenky Pampers Preemies pro předčasně narozená miminka. Proč vznikly, jak je to u nás s předčasňátky a jak je možné, že i obyčejná plenka může hned dvakrát pomáhat?

Jedno z dvanácti

Každý rok se v České republice rodí stále více a více dětí předčasně, tedy před 38. týdnem těhotenství. Jedná se zhruba o 8 %  všech novorozenců.1

Jako nedonošené se u nás tedy rodí každé 12. miminko a podle váhy se dělí na novorozence:
 – s nízkou porodní hmotností – pod 2500 g
 – s velmi nízkou porodní hmotností – pod 1500 g
 – s extrémně nízkou porodní hmotností – pod 1000 g

Ačkoli hranice životaschopnosti byla v ČR legislativně definována pro porodní hmotnost 500 g nebo 24. týden těhotenství, nejsou v současnosti výjimkou zdravá miminka, která přijdou na svět ještě menší a přesto se jim díky špičkové péči lékařů velice dobře daří.

Když se k radosti přidají starosti

Každé narozené miminko je vždy veliká radost, v případě nedonošených miminek se ovšem přidává několik týdnů až měsíců starostí a doby strávené v prostředí nemocnic. Toto období je velice náročné, a to jak pro rodiče, tak pro ošetřující lékaře a sestřičky. V České republice se na péči o nedonošená miminka specializují v perinatologických centrech. Na intenzivní péči o nedonošené děti se soustředí na pracovištích třetího, nejvyššího stupně, která nalezneme v Brně, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci, Ostravě,  3x v Praze, Zlíně, Mostě a v Ústí nad Labem.


Se všemi těmito pracovišti také spolupracuje nezisková organizace Nedoklubko. Ta je tu však především jako podpora a poradce pro rodiče předčasňátek, pro které je toto období hodně vysilující.  Bude naše maličké v pořádku? Zvládneme to? Co se bude dít? Maminkám se ještě navíc honí hlavou myšlenky jako Co jsem udělala špatně? Co když za to můžu já? Neměla jsem udělat to a to… ? Rodiče miminek do dlaně mají prostě spousty otázek a příběhy a přítomnost ostatních rodičů, které Nedoklubko mimo jiné sdružuje, jim mnohdy kromě odpovědí přináší také pořádnou psychickou vzpruhu a podporu, kterou v tomto citlivém období bezpochyby potřebují.

Pro ty nejmenší potřeby

Péče o miminka do dlaně je skutečně hodně specifická. Nejlépe to vědí ti, co se o tyto děti starají v nemocnicích. Proto se společnost Pampers spojila se zdravotními sestřičkami z novorozeneckých jednotek intenzivní péče, aby společně s nimi mohla vyvinout speciální plenky pro ta nejmenší miminka. A taky vznikly nové plenky Pampers Preemies velikost P3, které jsou 3x menší než standardně používané plenky a vhodné pro miminka, jejichž váha nepřesahuje 800 gramů.

Nyní už sestřičky nemusí plenky stříhat, nebo různě přehýbat a tvarovat, protože tvar Preemies je uzpůsoben těm nejmenším tělíčkům. Napomáhají správnému vývoji kyčlí a umožňují lékařům a sestřičkám snadné polohování a manipuaci s miminkem, a to i např. při zavádění hadiček a dalších nezbytných úkonech. Jsou hedvábně měkkoučké a tak jako ostatní plenky Pampers skvěle absorbují a odvádějí vlhkost od dětské pokožky.

Pomáhám, pomáháš, pomáháme

V České republice společnost Pampers spojila své síly s Nedoklubkem a Neonatologickými centry, a tak od března 2018 postupně dodává zdarma unikátní plenky Pampers Preemies o velikost P3 do všech 12 perinatologických center.

Pomáhat ale nyní mohou všichni, kteří nakupují plenky Pampers o jakékoliv velikosti. Jedna zakoupená Pampers plenka totiž znamená právě jednu darovanou nejmenší plenku do jednoho z 12 perinatologických center. Navíc ze všech nákupů Pampers vybere částku ve výši až 1 milionu korun, kterou těmto centrům věnuje na nákup potřebných pomůcek jako jsou váhy, speciální postýlky a další nezbytné zařízení.

Zapojíte se také?

>>> Z široké nabídky produktů Pampers vybírejte na Feedo.cz <<<

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *