Miminko

Jaké mohou být reakce na očkování?

Spousta rodičů považuje očkování za ,,nutné zlo”, které by měly děti během prvních let života podstoupit. Povinné očkování slouží jako prevence proti závažným dětským nemocem. Ale jako všechny léky s sebou může nést i rizika v podobě nežádoucích účinků. Pojďme společně rozebrat, jak můžete dítěti pomoci! 

Zásady před očkováním

  • Dítě by mělo být naprosto zdravé, alespoň 14 dní před očkováním by nemělo mít rýmu, kašel, ani mírné nachlazení.
  • Dbejte na dostatečnou vyváženou stravu – každé očkování je zásah do dětského nezralého organismu a oslabuje ho.
  • Doplňujte vitamíny! Vitamín C pomáhá eliminovat toxiny, vitamín D podporuje imunotu, vitamín E působí protizánětlivě. Denně podávejte lžičku rybího tuhu, který tlumí zánětlivé reakce.
  • Před očkováním nezatěžujte dětský organismus, dítě by mělo být odpočaté a dobře naladěné – může pomoci slíbená malá odměna :)
  • Kojené dítě nikdy neodstavujeme před očkováním, ani brzy po něm – kojení je nejlepší prevencí proti možným reakcím po očkování.
  • Některé maminky podávají před očkováním na zmírnění reakcí homeopatické přípravky(nejznámější je Thuya occidentalis, pro akutní reakce Apis mellifica) – slouží na zmírnění bolesti po aplikaci a působí detoxikačně. O způsobu užívání a dávkování se vždy poraďte se zkušeným homeopatem.

Kdy je vhodné očkování odložit?

  • když je dítě nachlazené
  • pokud dítě krátce před očkováním prodělalo infekční nemoc – zánět středního ucha nebo chřipku
  • je unavené a více spavé, podrážděné, neb má zvýšenou teplotu
  • pokud se chystáte na dovolenou

Jaké mohou být reakce?

Mírné – vyskytující se poměrně často

V místě vpichu se může objevit zarudnutí (nemělo by být větší než 3 cm), nebo malý otok – pomůže přikládání studených obkladů, případně můžeme bolavé místo masírovat kostkou ledu.
Do dvou dnů by tyto reakce měly zmizet.
Může se také objevit teplota do 38 stupňů Celsia – teplotu můžeme snížit např. dětským panadolem, nebo ibuprofenem (vhodnější než paralen – snižuje imunitní odpověď na vakcínu)

Vážnější

Bolest hlavy, zvracení, průjem, horečka do 39°C, nechutenství, poruchy spánku, změna chování, ekzém – tyto reakce se mohou vyskytnout ihned po očkování, ale i během 7 – 14 dnů po něm.

Vždy nahlaste tyto rekce vašemu pediatrovi a prokonzultujte je sním.

Závažné – vyskytují se jen velmi vzácně

Neutuchající pláč trvající několik hodin, horečka 39°C a více,  která nejde srazit, zarudnutí místa vpichu velké 10 cm, křeče, stavy bezvědomí.

V tomto případě ihned vyhledejte lékaře!

Závěr

K bezpečnému očkování pomůže dodržovat alespoň dvouměsíční intervaly mezi jednotlivými vakcínami.

Dítě po očkování sledujeme a zbytečně s ním nechodíme do větších kolektivů (organismus je po očkování nějakou dobu oslaben).

Pokud vám není něco jasné, nebojte se zeptat vašeho dětského lékaře. Můžete s ním projít příbalové letáky jednotlivých vakcín, kde jsou podrobně popsány možné nežádoucí účinky.

zdroj: Varovné signály očkování – Prof. Rndr. Anna Strunecká, DrSc.

Předchozí článekDalší článek
Pohyb a vyvážená strava jsou mým koníčkem. Jsem maminkou dvou dětí, hlavně proto jsem absolvovala odborné kurzy. Kurz výživového poradenství a kurz zaměřený na dětskou výživu. Věřím, že spokojená a zdravá maminka znamená spokojené a zdravé děti :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *