Teploměr je nepochybně nezbytnou věcí ve výbavičce každého miminka, ale i každé domácnosti. Využití nachází zejména v době, kdy není nouze o nachlazení a chřipky, moderní teploměry ale můžete použít nejen v případě nemoci. I o tom bude dnešní článek, který se teploměrům podívá na zoubek.
Po mnoho let jsme byli zvyklí na rtuťové teploměry, které jsou univerzální – můžete jimi měřit teplotu v ústech, v podpaží nebo v konečníku. Později se ale ukázalo, že měření teploty v podpaží není ten nejlepší způsob, protože výsledek je nepřesný. Lepší je měřit teplotu v ústech, a to umístěním špičky teploměru doleva nebo doprava pod jazyk. Výsledek získaný měřením teploty z ucha je také velmi přesný, ale je k tomu zapotřebí speciální teploměr, který dokáže měřit rychle. Vůbec nejpřesnějšího výsledku se dá dosáhnout měřením teploty z konečníku, nejde ovšem o způsob nejpohodlnější… Jaký teploměr tedy vybrat a jak se v nich vyznat?
Typy teploměrů:
Digitální kontaktní teploměry
- měření teploty probíhá kontaktem s pokožkou/sliznicí
Teplota v místě měření se přenáší na čidlo v hrotu teploměru. Čidlo je s řídící jednotkou propojené vláknem a naměřená teplota se pak v řádu desetin stupňů Celsia zobrazuje na displeji. - velmi snadno použitelné – obvykle se měření provádí v ústech dítěte nebo konečníku, kde je měření nejpřesnější (používejte vždy na stejném místě a po použití teploměr důkladně očistěte)
- nedoporučuje se měřit v podpaží, protože výsledek není přesný
- tyto teploměry patří k nejlevnějším
Teploměry do ucha
- měří teplotu pomocí infračerveného signálu
- okamžitě poskytují výsledek a jsou zvláště účinné pro malé a neposedné děti
- měření s těmito teploměry je potřeba natrénovat- na začátku najít správnou pozici a úhel měření, což může být problém
- doporučeno pro děti od 6 měsíců (mladší děti mají stále příliš úzký sluchový kanál)
Bezdotykové (čelní) teploměry
- stejně jako ušní teploměry měří teplotu pomocí infračerveného záření
- ideální pro rychlé měření, ale jsou již trochu dražší
- skvělé pro měření teploty u dětí mladších 6 měsíců
Bezkontaktní teploměr MICROLIFE NC 200 umožňuje mnohonásobné využití: měření teploty těla, předmětů a okolí. Je vybaven technologií Silent GlowTM pro alarm horečky – podsvícení displeje při zvýšené tělesné teplotě nad 37,4 °C zčervená a při teplotě nad 37,5 °C zazní zvukový alarm. Disponuje také praktickou pamětí pro výsledky 30 měření s datem a časem.
Multifunkční
- stejně jako ušní a čelní, měří pomocí infračerveného záření a jsou univerzálnější
- můžete nastavit zdroj měření – čelo nebo ucho, ale důležité nezapomínat zkontrolovat nastavení
Teploměr NUK 3v1 má inovativní, velmi malý měřící nádstavec s infračerveným senzorem. Díky tomu změříte během sekundy teplotu v uchu. Můžete také přejíždět senzorem přes spánek a během 5 sekund získáte stejně přesný výsledek. S teploměrem můžete změřit ale také teplotu vzduchu v pokoji, vody na koupání nebo třeba teplotu jídla.
Rtuťové teploměry
- i když někomu ze sentimentu chybí, v lékárnách ani obchodech už je nehledejte ( jejich prodej byl z důvodu vlivu rtuti na životní prostředí ukončen směrnicí EU vydanou roku 2009)
- páry rtuti jsou škodlivé a kryt skleněného teploměru lze snadno poškodit
- používání je složitější – nutno sklepávat a teplotu přesně odečítat stupnici
- pokud stále máte takový teploměr doma, je doporučeno jej nepoužívat a ideálně jej odnést do nejbližší lékárny k likvidaci

*Digitální teploměry ve tvaru dudlíku
- rychlé a pohodlné
- vhodné pro nejmenší
- teplotu lze měřit v podstatě kdykoli, i ve spánku…