Nákupní rádce

Jak vybrat správnou velikost plenek

Pokud máte doma malého plenkače, přebalujete ho asi 10 x denně. To znamená 70 plenek týdně a 280 plenek měsíčně. To činí 3360 plenek během prvního roku života. S tak velkou investicí do plenek je fajn, se stát co nejdříve expertem na výběr správné velikosti plenky.

Jak postupovat při výběru plenek

I když vám toto téma vrtá v hlavě už posledních pár týdnů před porodem, není nejmoudřejší zásobovat se ve velkém už před narozením. Mohli byste koupit příliš malé či velké plenky. Vše se rozhodne, až budete vědět váhu svého novorozeněte. V porodnici by vám měly poskytnout plenky na první den, dva. Pak můžete svého partnera vyslat na jeho první (a poslední?) dobrodružný nákup. A nebo objednávat online na Feedo.cz :-)

101259-8596040008530Důležité je určit si, jaký typ plenek chcete používat. Většina látkových plen má standardní velikost, což eliminuje další případné potíže při rozhodování. A podívejte se na ty krásné vzory… Moderní látkové pleny určitě stojí za vyzkoušení.

V České republice jsou však stále nejvíce upřednostňovány jednorázové pleny. Těch najdete na trhu mnoho. Zde již nastává menší zmatek. Základní rozlišení jednorázových plenek do velikostních kategorií je podle hmotnosti dítěte. Proto vaším základem je znát jeho hmotnost.

Podívejte se na velkého průvodce druhy plenek: 

Jak jsou plenky obvykle rozdělené? 
139497687

Vel.. 0: do 2,5 kg
Vel.. 1: od 2,5 do 5 kg
Vel.. 2: od 3 do 6 kg
Vel.. 3: od 4 do 9 kg
Vel.. 4: od 7 do 14 kg
Vel.. 4 +: od 9 do 16 kg
Vel.. 5: od 9 do 25 kg
Vel.. 6: nad 15 kg

Pozor na záludnosti! Velikostní kategorie, na které jste zvyklí z jedné značky, se mohou lišit od velikostních kategorií jiné značky. Platí jednoduché pravidlo – při změně výrobce si pečlivě zkontrolujte informační leták předtím, než si plenky koupíte. Aby to bylo ještě o něco zajímavější, i velikostní kategorie téže značky se překrývají.

Představte si názornou situaci. Vaše dítě váží 5 kilo. Obvykle mu kupujete jednorázové pleny Pampers. Ty existují ve velikosti 1 pro novorozence od 2 do 5 kilo, nebo ve velikosti 2 pro 3 až 6 kilové miminka. V tomto případě zvolte raději velikost 2.

Z toho vyplývá jednoduchá rada. Pokud se děťátko nachází mezi dvěma velikostmi, zvolte tu větší. Raději ať má v plence trochu místa navíc. Plenka přece má být dostatečně prostorná a pohodlná.

Pokud vaše dítě již vyrostlo ze všech dostupných rozměrů, ale stále se mu dostatečně nedaří plenek se zbavit, použijte tréninkové kalhotky, tzv. pull-upky. Vyráběny jsou zejména jako pomůcka při tréninku na nočník nebo záchod. Dají se stahovat a opět natahovat, a zároveň mají stejnou absorpční schopnost jako klasické jednorázové plenky.

Přečtěte si – Jak v testu obstály plenku Pampers Pants? >>

153940310

Kdy je plenka příliš malá?

Na pokožce miminka v okolí zadečku, na horních částech nohou nebo bříšku pozorujete červené skvrny.
Plenka se zdá být příliš těsná na tělíčku.

Vyzkoušejte větší velikost plenky a zjistíte, zda lépe absorbuje a lépe sedí v pase a na zadečku vašeho děťátka.

Kdy je plenka příliš velká?

Plenka vypadá ohnutě, dostatečně na tělíčku nesedí, vidíte příliš velké mezery mezi plenou a tělíčkem.
Zažíváte vícenásobný únik moči nebo stolice z plenky.

Kdy používáte správnou velikost pleny?

Plenka je rovná a symetrická – vpředu i vzadu, na jedné i druhé straně.
Lepicí popruh je přímo na pase – ne příliš vysoko ani nízko.

Zlatá pravidla na závěr

Lepší je zvolit větší plenku než menší. Miminka rostou jako z vody. Do větších zakrátko dorostou.

Nekupujte do zásoby přílišné množství téže velikosti. Miminka rostou opravdu rychle.

Při studování informací na obalu se primárně soustřeďte na hmotnost, ne věk děťátka. Každé miminko je individuální.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *