Jak vybrat...

Jak správně vybrat dětské odrážedlo? Poradíme!

Ještě než dítě dostane na kolo, nasedne na odstrkovadlo a poté potrénuje balanc i na odrážedle. Jeho první vozítko ho vede k samostatnosti, koncentraci i rozvoji hrubé motoriky. A také ho učí milovat pohyb.  Škatulku „odrážedlo“ plní dvě skupiny dopravních prostředků pro nejmenší. Odstrkovadla a odrážedla. Jak je správně poznat a vybírat?

BUDDY TOYS Odrážedlo Mercedes
Buddy Toys Mercedes

Pojmy a dojmy

Odstrkovadla, na kterých dítě sedí a odráží se oběma nohama naráz, jsou snadná na ovládání, naučí se na nich klidně roční dítě, které začalo chodit. Jde o vícestopová vozítka – odstrkovadla mají nejčastěji tři kolečka, někdy i čtyři, a dítě tak nemusí příliš držet rovnováhu. Sedí a odráží se. Pokud jsou kola jen dvě, bývají široká a stabilní.

Rodiče odstrkovadlo často nazývají jako „motorka“, a to podle tvaru, který motorku napodobuje. Vybrat si však můžete z mnoha barevných, stylových a materiálových provedení. Pro úplně nejmenší děti jsou vhodná stabilní široká autíčka s volantem s nižším těžištěm, na kterých děti trénují první jízdu nejčastěji doma. Batolata je řídí volantem, který jde však otočit jen omezeně. Některá autíčka dokonce mají i opěrku nebo sedátko s úložným prostorem. I ta spadají do kolonky „odstrkovadla“.

Oproti tomu odrážedlo bez pedálů se dvěma koly znamená už trénink balancu a stability. „Některé pohybově a motoricky zdatné děti je ovládají už v 18 měsících, výrobce je však nejčastěji doporučují od dvou let. Z našich zkušeností víme, že si je nejvíc užívají asi tříleté děti, pro menší bývají nezdary často brzdou k dalšímu rozvoji a výuce jízdy,“ vysvětluje produktová specialistka Veronika Holubová z Feedo.cz.

PUKY Tříkolka Carry CAT
PUKY Tříkolka Carry CAT

Odrážedlo je předstupněm prvního kola. Dítě, které na něm najezdilo své první kilometry, se pak snadněji naučí jezdit na kole, a to bez přídavných koleček, protože už bude chápat balanční techniku. Kvůli pochopení techniky šlapání mu kupte také tříkolku,“ radí Holubová, jak vyladit dopravní arsenál. Dodává, že odrážedlo je opravdu široký pojem a pro širokou veřejnost zahrnuje veškeré plastové motorky, retro plechová auta i vyspělé imitace jízdních kol bez šlapek.

Odlišit od odstrkovadel a odrážedel tříkolku je nejsnadnější – má pedály na šlapání. Doplňuje ji často (odnímatelná) vodící tyč, kterou rodiče korigují rychlost i směr pohybu. Pedály jdou navíc zafixovat, takže na nich dítě může pro začátek jen nohy držet. Alternativou jsou šlapací traktory, třeba s valníkem.

Jak vybírat?

Sepsali jsme kritéria a vlastnosti, podle nichž se vyplatí rozhodovat, až už vybíráte jakýkoliv první dopravní prostředek pro své potomky. Zaměřili jsme se však primárně na odrážedla.

First Bike Violet
First Bike

Sedátko (určuje správnou velikost)

Správná velikost odrážedla? Určuje ji nejen nosnost, dosah řidítek, ale především výška sedátka.Obujte dítěti boty, které nosí ven, postavte ho s mírně rozkročenýma nohama na zem, a změřte vzdálenost mezi rozkrokem a zemí. Údaj pak porovnejte s údajem výška sedátka nebo nejnižší nastavení sedátka u těch, která se dají nastavit,“ vysvětluje s tím, že právě díky tomu je možné odrážedlo objednat i on-line, například na Feedo.cz, kde je v prodeji na 120 modelů. „Dítě by vždy mělo dosáhnout nohami na zem, nikdy mu nekupujte vyšší odrážedlo. Dítě by používalo k odrazu špičky, zničilo by si obuv a zbytečně a nesprávně namáhalo dolní končetiny a ovlivňovalo klenbu,“ říká Holubová.

Ideální jsou nastavitelná sedátka, dítěti tak odrážedlo vydrží podstatně delší čas, někdy třeba i tři roky. Například oblíbený First Bike má nejnižší polohu sedla 30,5 cm a nejvyšší 44,5 cm, rozdíl je tedy markantní. A třeba dřevěné odrážedlo Scratch má ergonomicky tvarované a výškově nastavitelné sedadlo od 35 do 45 cm. Malé plastové odrážedlo Enduro Yupee má výšku sedadla 26 cm.

Materiál

Odrážedla se vyrábějí dřevěná, plastová nebo kovová. Žádné z nich by nemělo mít ostrou hranu, která by dítě poranila.

TEDDIEOdrážedlo Enduro Yupee
TEDDIES Enduro Yupee

Plastová odrážedla jsou v nabídce v nejvíce barevných provedeních, imitují policejní motorky i vozítka pro Barbie. Odolávají dešti a jsou za výhodnou cenu. Výhodou je i jejich nízká hmotnost, kterou ocení nejen děti, ale i vy, když odrážedlo v půlce cesty musíte převzít.

Dřevěná odrážedla vypadají stylově, přírodní materiál je pevný a odolný. Mají větší nosnost, některá se hodí až do váhy 25 kg. Někdy jsou dřevěná úplně celá – včetně sedátka a koleček.

Kovová odrážedla mají pevnou konstrukci a nejvíc se podobají dětskému jízdnímu kolu. Pyšní se daleko lepšími jízdními vlastnosti, jsou pevná a odolná proti přírodním vlivům. Velkou výhodou často bývá možnost nastavit velikostně sedadlo, někdy i řidítka. Dítěti tak mohou vydržet mnohem déle.

Kolečka

Odrážedlo pro větší dítě už má jen dvě kolečka. Ale jaká mohou být? Plastová, nafukovací, pěnová a bantamová. Gumová kola v kombinaci duše a plášť znamenají to, že je občas musíte přifouknout, i riziko, že se dají píchnout nebo protrhnout. S nimi se nejčastěji setkáte u odrážedel s kovovou konstrukcí nazývaných rodiči často jako „first bike„, tedy připomínající jízdní kolo. Jízda na odrážedlech s nafukovacími koly je velmi příjemná, vybírat si můžete mezi nejrůznějšími vzorky pláště, podle toho, zda budete spíš jezdit po městě nebo vyrážet do terénu. Dobře snášejí nárazy a nerovnosti. „Designovou lahůdkou jsou třeba bílé pláště nebo pěkně zpracované plné disky, třeba u odrážedel Scratch,“ upozorňuje na zajímavé kusy z nabídky Feedo.cz produktová specialistka.

WOODY Odrážedlo
WOODY Odrážedlo s bantamy

Pěnová kola jsou velmi tichá a stejně jako nafukovací i disponují výbornými jízdními vlastnostmi, hodí se však spíše do sucha.

Kola plastová jsou prakticky nezničitelná, jen na nerovném terénu mohou být hlučnější. Nejčastěji se s nimi setkáte na plastových odrážedlech. Velkou výhodou je nulová údržba a snadné omývání. U kol bantamových nehrozí žádný defekt, proto je zvolte, pokud máte v plánu jezdit v náročnějším terénu.

Řídítka

Plastová odrážedla mají z plastu i řídítka, u dřevěných a vyspělejších kovových odrážedel (typu „first bike“) bývají nejčastěji doplněná gumových nebo molitanovým gripem. Dbejte na to, aby grip měl boční hranu (takzvaný lem), která zabrání sklouznutí dětské ručky.Některá řídítka mají úhel otáčení omezený, aby se nepřetočily a děti neztratily rovnováhu. Cítí se tak daleko bezpečněji,“ vysvětluje odbornice z Feedo.cz.

Řídítka by měla být v přiměřené vzdálenosti od sedátka, neměla by být příliš široká ani úzká. Pokud se dítě k řídítkům příliš nahýbá, možná už je mu odrážedlo malé. Někteří rodiče preferují, když má odrážedlo ergonomii nastavenou tak, že jsou řídítka vyvýšená. Domnívají se, že hrozí menší riziko „přelétnutí“ dopředu.

Brzdy

Pro děti do tří let nejsou potřeba, protože využívají k zastavení hlavně nohy.
Jejich mysl se hlavně soustředí na řízení a udržení rovnováhy.

 Feedo tip: Dětské botičky dostávají při jízdě na odrážedle pořádně zabrat. Pořiďte si praktické gumové návleky, které chrání botičky dítěte před okopáním. Díky protiskluzové podrážce jsou extra přilnavé a navlečete je tak snadno na jakékoli dětské botky.

Až větší děti, které ovládají jízdu na odrážedle vytříbeněji, zvládnout zabrzdit. Měli by dosáhnout na páčky a zvládnout ji stihnout i silou svých prstů. Třeba oblíbený First Bike má schovanou bubnovou brzdu zadního kola, nikoliv jen obyčejnou čelisťovou. Větším dětem pořiďte i zvonek, kterým upozorní, že už nemají jízdu pod kontrolou.

Nechte si poradit

Dětským odstrkovadlům a odrážedlům se na zoubek podíval také časopis dTest, který je v čísle 4/2018  podrobil testování. Která vozítka v testu uspěla?

Big Street Bike 77 %

 vítěz testu odstrkovadel
praktické zkoušky: 83 %
bezpečnost: 70 %
návod k použití: 75 %
konstrukce: samonosná plastová
kola: 4, plastová
vhodné: od 1,5 roku

Micro G-Bike 82 %

 vítěz testu odrážedel
praktické zkoušky: 89 %
bezpečnost: 70 %
návod k použití: 90 %
konstrukce: hliníková
kola: 2, plné pláště
vhodné: od 2 let

BINO Odrážedlo - Krtek

Bino Krtek 77 %

praktické zkoušky: 87 %
bezpečnost: 70 %
návod k použití: 50 %
konstrukce: dřevěná
kola: 2, nafukovací pláště
vhodné: od 3 let

SMOBY Cykloodrážedlo – oranžovéSmoby First Bike 76 %

praktické zkoušky: 77 %
bezpečnost: 70 %
návod k použití: 90 %
konstrukce: ocelová
kola: 2, plné pláště
vhodné: od 18 měsíců

first bikeFirst Bike Street 74 %

praktické zkoušky: 88 %
bezpečnost: 70 %
návod k použití: 10 %
konstrukce: sklolaminátová
kola: 2, nafukovací pláště
vhodné: od 2 do 5 let

FIRST BIKE Vesta s pejskem propínací reflexní

Co si ještě zapamatovat?
Že se dítě naučí odrážet zcela intuitivně, ale chvíli mu to trvá. A proto se nedivte, že v prvních dnech odrážedlo hlavně nosí nebo se ho snaží přizvedávat,“ vysvětluje Veronika Holubová z Feedo. Na vás je hlavně dbát na správnou b e z p e č n o s t, a to zakoupením helmy, chráničů loktů i kolen, reflexní vesty, odrazek, blikaček, ale i sledováním situace v okolí. Malý závodník se potřebuje plně soustředit jen na svou jízdu.


Vyberte si i vy toho pravého společníka na kolech pro vaše nejmenší.
Širokou nabídku vozítek pro vás máme připravenou na >>> Feedo.cz

 

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *