Miminko

Jak správně odstříkat mléko?

Jak správně odstříkat mléko

Správně provedené odstříkávání vede ke stimulaci tvorby a snadnějšímu uvolňování mléka. Ať už ho budete skladovat pro vlastní potřeby, nebo se o své mléko podělíte s ostatními maminkami prostřednictvím příslušné banky, měla byste znát zásady odstříkání.

Velmi důležitá je osobní hygiena maminky. Před zahájením odstříkávání si důkladně umyje ruce mýdlem a utřete si je do jednorázové papírové utěrky nebo do vyžehleného ručníku, který používáte jen vy. Bradavky si umyje pouze teplou vodou bez mýdla!

Vhodná poloha a klid

Před vlastním odstříkáváním se pohodlně usaďte a připravte si k ruce vše potřebné tak, abyste nemusela odbíhat po chybějící pomůcky a přerušovat odstříkávání.

Zaujměte pohodlnou relaxační polohu nejlépe v sedě. Měla byste něco vědět i o stimulaci. Ta může být psychologická nebo mechanická. Je všeobecně známo, že se matce lépe tvoří, ale také uvolňuje mléko, pokud si důvěřuje, je v klidném prostředí, bez úzkosti a stresu. Únava, nedostatek stravy a tekutin, nedostatek spánku, strach a nejistota mohou zastavit laktaci. V psychologické přípravě stimulace uvolňovacího reflexu může pomoci člen rodiny i dobrá přítelkyně, která podpoří pozitivní myšlenky a city vůči dítěti.

Mechanická stimulace uvolňovacího reflexu spočívá v jemné masáži prsů spirálovitě od báze (od podpaží a hrudníku) po dvorec jemně prsty, krouživým pohybem na jednom místě a tlakem proti hrudní stěně. Masáž lze udělat i tisknutím prsu od báze po dvorec prsty a dlaní v předklonu. Pomůže i jemné proklepáváním a vytřásáním prsů také v předklonu. Prs se nesmí drtit ani mačkat. Stimulovat uvolňovací reflex můžete zahřátím prsů teplým obkladem, teplou vodou nebo sprchou. K uvolnění mléka pomáhá i vlažný nebo teplý nápoj kromě kávy.

rsz_dreamstime_xxl_32299473 (1)

Odstříkávání rukou

Mléko se shromažďuje ne v bradavce, ale v sinusech nacházejících se pod dvorcem. Palec si položte na rozhraní kůže a dvorce. Ne nad bradavku. Palec a ukazováček utvoří tvar písmene C. Ukazováček položte oproti palci také na rozhraní kůže a dvorce. Celý prs ostatními prsty a dlaní přitlačte k hrudníku asi o 1 – 2 cm. Mezi palcem a ukazováčkem rytmicky stlačujte prs, resp. okraj dvorce proti sobě v místech vyústění mlékovodů. Někdy se dají mlékovody nahmatat, mají tvar bulek, tehdy je třeba tlačit přímo na ně.

Tento pohyb rytmicky opakujte (stisk – uvolnění, stisk – uvolnění) a měňte pozici prstů nad dvorcem (jakoby na okraji ciferníku hodinek), aby se vyprázdnily všechny části prsu. Mléko začíná kapat až po několika stiscích. Pokud začne brzy působit oxytocinový reflex, začne stříkat v pramíncích. Prsty nesmí klouzat po dvorci k bradavce. Je třeba se vyhnout i stlačování samotné bradavky.

Odstříkávání odsávačkou (odsávání)

Některé maminky nedokážou odstříkat mléko rukou z různých důvodů. Pak použijí odsávačky.

Na trhu máme ruční odsávačky – pístové, odsávačky na baterky nebo elektrické odsávačky. Doma před odsáváním sběrné součásti odsávačky (láhev, trychtýř, spojovací část) mechanicky očistěte kartáčkem vyhrazeným jen pro tento účel, opláchněte v horké až vařící vodě a nakonec pod tekoucí studenou vodou. Pak se tyto části musí sterilizovat 3 – 5 minut ve vodě, jednou za 24 hodin. Po vychladnutí je položte na suchou jednorázovou papírovou utěrku a přikryjte.

Při používání odsávaček je důležité jejich správné přiložení, aby bradavka nepoškodila. Je třeba se také předklonit při odsávání, aby se mléko nevracelo ze sběrné nádoby do trychtýře.

Podívejte se na zhodnocení elektronické odsávačky Avent a jeden závěrečný fígl :)

Předchozí článekPrůvodce těhotenstvím III.Další článekSendviče pro předškoláky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *