Porod, Těhotenství

Jak si vypočítat termín porodu?

Jakožto budoucí maminka můžete mít dva rozdílné termíny porodu. Není na tom nic zvláštního, jak je to ale možné, to si hned povíme a zároveň vám prozradíme, jak si přibližný termín porodu vypočítat sama doma!

Jak se vypočítá přibližný termín porodu

První den poslední menstruace + 12 měsíců – 3 měsíce + 7 dnů

Např. při poslední menstruaci 1. 7. 2015 je datum předpokládaného porodu 8. 4. 2016.

Nejspolehlivější určení termínu porodu je však podle ultrazvukového vyšetření mezi 11. – 14. týdnem podle temenokostrční délky plodu – tzv. CRL.

Jak už jsme v úvodu nastínili, můžete tak mít dva rozdílné termíny porodu. Jestliže mezi nimi není větší rozdíl než dva týdny, pak se bere jako směrodatný termín podle ultrazvukového vyšetření.

ElastiQ vitaminy a mineraly CZ

Určení podle prvních pohybů

Asi nejméně spolehlivé je určovat termín porodu podle data první pohybů, které maminka pociťuje. K tomuto datu připočtete 4 a půl kalendářních měsíců u ženy prvorodičky a 5 kalendářních měsíců u vícerodičky. První rodička by tak měla cítit první pohyby plodu asi ve 20. týdnu, vícerodička pak už v 18. týdnu.

Vždy je žádoucí vypočítat správné datum porodu již na samotném začátku těhotenství tj. do 14 týdne a tento údaj už v průběhu neměnit. Zjistit přesné stáří plodu po 20 týdnu je pak téměř nemožné. Informace o přesném datu předpokládaného porodu je důležitá hlavně ve chvíli, kdy dojde ke komplikacím např. předčasnému porodu nebo ke zpomalení růstu plodu a lékař musí rozhodovat o dalším postupu. Přesná znalost tzv. gestačního stáří plodu je při podobném rozhodování velmi důležitá. Obdobně důležitá je znalost termínu porodu i v případě, kdy žena své dítě přenáší. Většina žen, které přenáší, má totiž jen špatně určený termín porodu. Berte proto toto datum pouze orientačně a při jakýchkoli pochybnostech se raději poraďte se svým lékařem.

Předchozí článekCestovatelská inspirace – kufřík TrunkiDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *