Nákupní rádce

Jak pečovat o boty, aby vám vydržely co nejdéle?

S chladnějším obdobím přichází i potřeba nazout trochu teplejší obuv. A aby vydržela drsné zimní podmínky, solení a neustálé sušení, musíte se o ni umět dobře starat.

Všude možně se dozvídáme, jak v zimě pečovat o své ruce, obličej a vlasy. Ale ty nejsou zdaleka jedinými, kdo v chladu trpí. Vaše boty vám poskytují ochranu před zimou a vlhkem. Udržují vás v teple a v suchu, a určitě si proto zaslouží vaši pozornost. Mráz, sníh a sůl na ně totiž velmi nepříznivě působí a mohlo by se snadno stát, že se vám po jedné zimě nenávratně rozpadnou. A to určitě nechcete, viďte?

Speciální ošetření

Je jedno, jestli vaše botičky stály pár stovek nebo se jejich cena vyšplhala do tisíců, oboje si zaslouží stejně kvalitní péči. Než v botách vyrazíte do ulic, ošetřete je takzvanou impregnací.

Univerzální přípravky nejsou moc spolehlivé, raději si pořiďte takový, který je určen přímo pro konkrétní materiál. Boty nastříkejte zhruba z 20centimetrové vzdálenosti, nechte zaschnout a jednou týdně aplikaci opakujte. Pokud se bude impregnace i při druhém ošetření vsakovat rychle a nebude stékat, raději naneste ještě jednu další vrstvu.

Vhodné sušení

Sníh nebo nečekaný liják – ničemu z toho se vaše boty nemají šanci vyhnout. Když se vrátíte domů s promočenými botami, nestrkejte je hned ke kamnům nebo k topení a už vůbec ne ke krbu. Povrch by se mohl velmi snadno zvlnit a vy byste mohla boty rovnou vyhodit. Místo toho zvolte staré dobré vysoušení novinovým papírem. Ten zmuchlejte, vycpěte jím boty a zhruba za dvě hodiny vyměňte. Během několika hodin do sebe papír nasákne všechnu vlhkost a obuv neztratí nic ze svého původního tvaru.

Botičky pro nejmenší CZ

Pryč se solí

Chodníky plné soli neprospívají nejen psím tlapkám, ale ani vašim botám. Když se vrátíte domů z procházky, nechte nejprve obuv uschnout a poté si připravte vlažnou mýdlovou vodu a pomocí hadříku jemně otírejte vrchní část. V případě semišových bot musíte být ale velmi opatrná, neměla byste je zbytečně moc máčet, aby se nezničily.

Nechte je odpočinout

Asi vám to bude připadat směšné, ale i boty potřebují odpočinek. Proto byste na zimu neměla mít jen jedny, nýbrž alespoň dvoje. Stačí i krátká procházka, nohy se začnou potit a stélka navlhne. Když byste si ty samé boty obula  za pár hodin znovu, docílíte toho, že si zvlhlý vnitřek boty brzy prošlapete.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *