Miminko

Jak ochránit vaše děťátko před chladem?

Jakou výbavu pořídit na zimu, jak ochránit dětskou pokožku před chladem a co dát do kočárku? Lámete si hlavu? Odpovíme vám na všechny otázky.

Nejlepší je vrstvit

Když je zima, ztrácí miminko tělesné teplo poměrně rychle, a to nejvíce v oblasti hlavičky. Pokud ho však nabalíte příliš, nebude to o nic příjemnější. Faktem je, že děti v zimě trpí obyvkle spíše přehřátím.

Nikdy neovazujte dítěti (a to jakkoli starému) pusinku šálou či šátkem, srážející se „pára od pusy“ by mu mohla způsobit omrzliny! Oproti tomu velice důležitá je u dětí kvalitní teplá čepice. Na co je třeba myslet vždy, je, že dítě v kočárku musí mít teplo od nožiček. Teplota ručiček není spolehlivou známkou teplotního komfortu novorozence. O tom, že mu není zima, se můžete přesvědčit přiložením dlaně na jeho nos. Nesmí studit. Místem, které je vhodným ukazatelem teplotního pohodlí či nepohodlí u malého dítěte, je zátylek – v ideálním případě by měl být suchý a teplý.

Nejlepší způsob, jak zajistit vašemu děťátku pohodlí a tepelný komfort, je použít více vrstev oblečení. Praktickou pomůckou je, že by dítě mělo mít vždy o jednu vrstu více, než dospělý.

Je důležité, aby oblečení bylo vyrobeno z prodyšných materiálů. Díky tomu se na těle nehromadí teplo a pot.

Krásné oblečení z kvalitních materiálů seženete nyní také u nás! Mrkněte na Feedo.cz >>

První vrstvou, která přijde přímo na na kůži dítěte, je obvykle body. Přes ně oblékáme dětské punčocháčky a pak následuje overal či svetr s kalhotami. Při pobytu venku jsou samozřejmostí tlusté ponožky a dětské botičky, které udrží nožičky v teple. Navrch oblékáme kombinézu, kterou je možné v případě potřeby rychle svléknout. Tečkou za oblékáním do zimních podmínek je čepička a rukavičky.

8707-8717729897072Kočárek nebo nošení?

V chladném období roku je nutné zajistit i odpovídající vybavení kočárku. Tlusté deky nejsou pro tento účel nejlepším řešením – v extrémním případě mohou pro děťátko znamenat riziko zadušení.

Nejlepší je teplý fusak, ve kterém je miminko nejen dobře chráněno před chladem, ale může se v něm také dobře pohybovat. Maminkám se osvědčily například fusaky plněné prachovým peřím. Ty jsou navíc použitelné třeba i do sáněk, sportovních kočárků či autosedaček.

Nosící šátky nebo ergonomická dětská nosítka jsou v zimě ideální variantou. Obličej dítěte má být otočen směrem k dospělému, aby nebyl vystaven přímému větru. V tomto případě je obzvlášť nutná teplá čepička. Je také možné přes dítě přetáhnout bundu dospělého. Kromě toho existuje dnes již celá řada doplňků k nosítkám / šátkům, které pomáhají dítě před zimou ochránit.

Krém na ochranu obličeje miminka

Na obličej dítěte a další neoblečené části těla je třeba nanést ochranný krém proti povětrnostním vlivům. I v zimě je třeba počítat s ochranou proti UV záření, neboť sníh odráží sluneční záření a mohlo by dojít k poškození jemné dětské pokožky.

Délka vycházky, nejvhodnější doba

S novorozencem můžete na vycházku za 14 dní po propuštění z porodnice, ale předtím již dítě zvykejte na studený vzduch doma u otevřeného okna. Samozřejmě dítě dostatečně přikryjete a oblékněte i s čepičkou. Je to otázka zhruba 1/2 hodiny, poprvé jednou denně, pak postupně i vícekrát (v zimním období nemůžete větrat déle). Délku vycházky volte s ohledem na venkovní podmínky.

Nejvhodnější doba k vycházkám u kojenců a batolat je mezi 10 – 14 hodinou.

Novorozenci a kojenci do 3 měsíců věku mohou na procházku při teplotě do -5 stupňů na 1 hodinu, a to dopoledne i odpoledne. Můžete ale místo vycházky využít balkon, terasu nebo zahradu, protože důležitý je pro dítě pobyt venku a je úplně jedno, jestli s kočárkem jezdíte nebo jestli stojí.

Obecně platí, že děti od 6 měsíců mohou na vycházky do – 10 stupňů.

Kdy procházku vynechat?

  • pokud teplota vzduchu během dne klesne pod – 10 stupňů
  • jestliže fouká silný vítr a sněží
  • žijete-li ve větším městě a je inverzní počasí (smog)
  • po překonaném onemocnění – poraďte se se svým ošetřujícím lékařem

Závěr

  • I v chladném období je důležité a hlavně zdravé brát děti na čerstvý vzduch. Je však potřeba mít dobré oblečení a vybavení.
  • Dítě by na sobě mělo mít několik vrstev. Díky tomu je pak perfektně ochráněno před zimou. V případě potřeby je možné přebytečnou vrstvu snadno svléknout.
  • Teplý fusak a dobře zateplený kočárek zajišťují dítěti optimální ochranu před chladem. Také ergonomická nosítka nebo nosící šátky jsou výborným řešením pro zimní procházky.
  • V zimě je nutné obličej a další exponované části těla ochránit speciálním krémem, který by v ideální případě měl obsahovat také ochranu před UV zářením.
Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *