Lifestyle, Moderní rodič

Jak jsem se s neplacením alimentů poprala já?

V minulém týdnu jsme vám představili úvodní článek o alimentech pro děti, kterých bychom chtěli pomoci rodičům v těžké životní situaci. Dnes si můžete přečíst příběh jedné konkrétní maminky, které bývalý manžel přestal platit výživné. 

„Svým příběhem nejspíš příliš nevybočuji od dalších rozvedených maminek. Můj rozvod s Jirkou, mým ex manželem, nebyl vůbec příjemný. Přišla jsem na to, že mě již delší dobu podvádí se svou asistentkou. Nutno však dodat, že on na rozvod nechtěl přistoupit. Já jsem si ale dobře uvědomovala, že už nám to nějakou chvíli neklape a nevěra byla jen poslední kapka. Po delších soudních tahanicích byl náš manželský svazek ukončen.

Náš syn Péťa byl svěřen do péče mně. Jirka měl platit 2 000 korun na výživném každý měsících. Při jeho příjmech, které se pohybovaly dost vysoko, to nebyl vůbec žádný problém. Pár měsíců mi na účet peníze pravidelně chodily.

Péťa se se svým otcem vídal 2x do měsíce. Já jsem se v té době potkala zajímavého člověka, se kterým mě bavilo být. Po nějaké době se Jirka dozvěděl, že se v mém životě objevil někdo nový. v. V ten moment jako když utne, zcela zastavil placení výživného na Péťu.

V první chvíli jsme se snažila mu volat a domluvit mu, zjistit, proč peníze nechodí. Pro chod mé domácnosti s Péťou měly tyto peníze významnou roli, mnohem větší než pro Jirku, to jsem si byla jistá.

Když domluvy a prosby nepomáhaly, rozhodla jsme se jednat. První logický krok mě napadla policie. Zašla jsme tedy na policejní stanici, kde mi řekli, že by trestní oznámení ještě nepodávali, ať ještě počkám. Bylo to už 5 měsíců, co jsem od něj neviděla ani korunu, na policii jsem tedy řekla, že již čekat nehodlám, začaly se věci malinko hýbat. Když se to Jirka dozvěděl, že jsem na něj podala trestní oznámení, neváhal a poslal mi na účet 200 korun! Ano, opravdu jen jednu desetinu měsíčního výživného – a jen to stačilo k tomu, aby se trestní stíhání ukončilo, protože tím projevil tzv. účinnou lítost. A já bych musela čekat další 4 měsíce na to, abych mohla podat znova trestní oznámení.

Později jsem se dozvěděla, že tento postup byl policií zvolen špatně, trestní stíhání mělo i přesto pokračovat, v té době jsem však policajtům bezmezně věřila. Začala jsem tedy po tomto neúspěchu pátrat, co můžu udělat dále. S takovou nespravedlností jsem se nechtěla smířit.

Rozhodla jsem se na Jirku podat exekuci. Po krátkém hledání jsem na webu našla stránku, která mi s podáním pomohla. Na email mi poslali všechny podrobnosti, co na začátek vymáhání potřebují. Já jsem měla skoro všechno doma, takže příprava všech dokumentů nezabrala mnoho času. Během pár dní jsem vše poslala jejich advokátovi, který nejprve Jirku vyzval, aby dlužné výživné zaplatil dobrovolně. Myslím, že tohle Jirku dost vystrašilo, takže se ani nevymlouval a prostě zaplatil. Našla jsem tak způsob, který na něj platil.

Měla jsem oproti ostatním maminkách také více štěstí, protože jsem věděla, že Jirka peníze má a byl mi tedy schopný doplatit nejen to, co mi dlužil za těch 6 měsíců, ale také si opět nastavil pravidelný platební příkaz. Měla jsem štěstí já, ale i on. Tím, že se zalekl a uposlechl výzvy advokáta, tak se jeho případ k exekutorovi ani nedostal. Je to již pár měsíců a zatím vše platí – sice mě už téměř ani nepozdraví, když se stavuje pro Péťu, ale to je teď to vedlejší. Vím však jistě, že pokud se to v budoucnu bude opakovat, udělám to stejným způsobem. Nebudu zbytečně čekat 4 měsíce, prosit jej, vysvětlovat. Ale rovnou případ předám advokátovi, který na něj platí mnohem více, protože je to důkaz toho, že já vím, na co má náš syn nárok a jeho o peníze tedy opravdu ochudit nenechám!“

Feedo.cz se stalo partnerem projektu Alimenty dětem.cz, kde zdarma a bez rizika můžete začít alimenty vymáhat a zajistit tak peníze pro vaše děti. Snažíme se dělat lehčí život maminkách i v těžkých životních situacích.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *