Miminko, Nákupní rádce

Dudlík – když na velikosti záleží…

Detský-cumlík

Některé děti dudlíky milují, jiné je rezolutně odmítají. Někdy to může být způsobeno špatně zvoleným tvarem, materiálem či velikostí, někdy zkrátka jen prostým nezájmem dítěte. Abyste se lépe orientovala v rozmanitém světě šidítek, připravili jsme si pro vás malého průvodce.

Neřešme nyní, jestli jsou dudlíky pro děti vhodné či nikoli. Pro řadu maminek jsou tito nenápadní pomocníci prostředkem, jak uklidnit dítě, či jak ho uspat, jiné by ho doma nechtěly mít ani za nic. Zatímco dříve naše maminky neměly moc z čeho vybírat, protože byl v obchodech dostupný většinou jen jeden druh, dnes by se v množství druhů, tvarů, materiálů i velikostí mohl člověk snadno ztratit. Pomůžeme vám se v druzích šidítek lépe orientovat.

I šidítka mají své velikosti

První, na co byste se měli při výběru dudlíku zaměřit, je jeho velikost. Šidítka se vyrábí v kategoriích rozdělených podle věku dítěte tj. pro nejmenší ve věku 0 až 6 měsíců, dále 6 až 18 měsíců a pro starší děti 12 až 18 měsíců.

V některých prodejnách je možné sehnat také speciální šidítka pro předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní váhou. Věkové kategorie byste měli dodržovat, protože není vhodné, aby novorozené dítě cumlalo dudlík pro batolata. Rozdíl ve velikosti jejich úst je totiž velký, tudíž správně zvolená velikost dudlíku snižuje riziko deformace patra či zoubků. Informace o tom, pro jak staré dítě je dudlík vhodný, najdete ve většině případů uvedené přímo na obalu.
Jakékoli univerzální velikosti nebo produkty bez uvedení kategorie raději nekupujte, vyhnete se tak případným komplikacím.

Vybrat si můžete i materiál

V současné době jsou k dostání dudlíky vyrobené ze dvou přírodních a zdravotně nezávadných materiálů.

Jedná se o šidítka silikonová, která jsou zcela průhledná, a kaučuková, která mají pro mnohé typické žlutohnědé zabarvení. Asi nejzásadnější rozdíl je ten, že u silikonu se uvádí, že by měl být trvanlivější a stálejší. Měl by tak vydržet více, než kaučukový. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že je třeba dudlíky z hygienických důvodů měnit, není nutné sáhnout automaticky po silikonu. Doporučujeme proto nechat dítě, aby si „vybralo samo“. Dejte mu „ochutnat“ oba materiály a uvidíte. Některé děti jasně upřednostňují měkčí kaučuk, u něhož je pro ně sání trochu jednodušší, jiné zas silikon pro jeho pevnost.

Jak moc je důležitý tvar?

Obchody nabízí také tvarově rozličné dudlíky.

Chicco65831Pořídit tak můžete jak klasické dudlíky, které mají typický tvar kapky, tak ortodontická neboli anatomicky tvarovaná šidítka.
Ta mají vnitřní část zkosenou a podle jednotlivých výrobců zaručují správnou polohu jazyka při sání, což má předcházet vzniku řadě ortodontických vad. Ani odborníci se však v této otázce dosud nebyli schopni shodnout. Zatímco jedni tvrdí, že anatomicky tvarovaný dudlík může vznik vad omezit, jiní se domnívají, že naše generace takové dudlíky neměla a nikdo nezaznamenal nárůst pacientů v ordinacích zubních lékařů. Možná se proto držme vlastního dobrého úsudku a snažme se spolu s přibývajícími měsíci, omezovat používání dudlíku třeba jen na noc.

Na co se při nákupu ještě zaměřit:

• Všímejte si, jestli má dudlík děrovaný tvarovaný štít (ta část, která dítěti kouká z úst). Otvory totiž zajišťují průchod vzduchu a zabraňují tomu, aby se dudlík dítěti lepil na pusinku.

dudlik lovi´
• V žádném případě nekupujte dudlíky v pochybných obchodech, tržištích či jiných podobných místech. Materiál dudlíku by totiž nemusel splňovat přísná kritéria a mohl by být zdravotně závadný.

Podívejte se na naši nabídku dudlíků.

Předchozí článekDalší článek

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *