Miminko

Co by měla obsahovat domácí lékárnička pro děti?

Pokud se připravujete na příchod nového člena rodiny, nebo už je mezi vámi, potřebujete být patřičně vyzbrojená. A to nejen trpělivostí, ale i správně zásobenou dětskou domácí lékárničkou. Co by v ní určitě nemělo chybět? Připravili jsme pro vás seznam! Dětská lékárnička vám může pomoci rychleji se vypořádat s prvními příznaky nemocí, nebo s náhlým úrazem. V mnoha případech se samozřejmě nevyhnete návštěvě lékaře. A jako čerstvá maminka to pravděpodobně i upřednostníte. Brzy však zjistíte, co na běžné bolístky vašeho děťátka zabírá a dobře vybavená lékárnička se vám postupem času jako první pomoc bude hodit.

Co by v lékárničce nemělo chybět?

Při zvýšené teplotěnuk-teplomer_overlay

 • Digitální teploměr – klasické rtuťové teploměry už vyšly z módy. Na trhu je místo nich spousta digitálních náhrad – od bezdotykového po čelní. Vše o jejich výhodách se dočtete v našem velkém průvodci dětskými teploměry. 
 • Na stáhnutí teploty – dětský paralen nebo paracetamol (suspenze nebo čípky) – tiší bolest a snižuje teplotu nad 38°C, působí i proti bolesti, případně když se prořezávají první zoubky
 • Na rychlé stáhnutí horečky a febrilní křeče – pokud chcete rychle stáhnout vysokou horečku, je dobré mít po ruce Diazepam. Dostanete ho jen na lékařský předpis a důležité je správné dávkování (1/2 nebo 1/4 tabletky). Zároveň je nutné ihned vyhledat lékaře.

Proti rýmě

 • Odsávačka hlenů – pro nejmenší to sice není zrovna ten nejoblíbenější „kamarád“, ale o to je důležitější. Právě u malých miminek je nutné často odsávat, protože jinak jich ucpaného nosu zbavit nedokážeme. Soplíky se u dětí mohou hromadit v období častých nachlazení, hlavně na podzim. Po odsávání je dobré použít i mořskou vodu (například Physiomer nebo Quixx), která následně pročistí horní dýchací cesty.
 • Nasivin pro děti – dětský Nasivin je šetrnější k nejmenším.

Kolika a bolest bříška

Bezdůvodně zvýšená plynatost trápí téměř každého pátého novorozence. Od koliky a nepříjemných bolestí bříška můžete děťátku pomoci ulevit různými masážemi a jemným cvičením.

 • Infacol, Babycalm – je dobré mít doma i nenávykové, volně dostupné lapky z lékárny, které mohou děťátku ulevit. Případně můžete zkusit použít rektální trubičku do zadečku, která děťátku může pomoci uvolnit větry.

Zapařeniny

Zapařeniny na citlivé pokožce malého děťátka mohou nadělat vrásky na čele nejedné maminky.

 • Imazol nebo Sudocrem – mezi maminkami jasně vítězí tyto dvě mastičky, případně i kalciové masti na zahojení pokožky. Doporučuje se před nanesením citlivou pokožku umýt v řapíkovém nebo heřmánkovém čajíčku.

Problémy s pokožkou

 • Fenistil gel nebo kapky – svědění od štípanců, nebo sluníčka

Bolesti při prořezávání zoubků

První rok děťátka provázejí krušné chvíle, když se na svět snaží prodrat první zoubky. Od proplakaných hodin či nocí mu určitě budete chtít ulevit jak se jen dá.

 • Gel na prořezávání – existují více speciálních gelů, které slouží na potlačení bolesti při prořezávání tak, že je natřete na podrážděné dásně.
 • Nurofen – na  zmírnění bolesti a uvolnění děťátka
 • Chladící obklady – mohou pomoci zmírnit bolest

Chladící zvířátka CZ

Dezinfekce

Detol – při malých poranění neštípe

Náplasti – jako první pomoc proti menším poraněním nebo po očkování.

Na posilnění imunity

Probiotika – oblíbené jsou například Probio Fix. Vše, co o nich potřebujete vědět, najdete v následujícím článku.

Předchozí článekDalší článek

1 komentář

 1. Pro neinvazivní měření teploty je možné použít taky bezkontaktní teploměr. Výhodou je, že tak lze měřit teplotu i když spinká. Jen je třeba dát bacha na přesnost měření.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *