Lifestyle, Psychologie

Co by děti měly zažít, než vyrostou?

Doba se zásadně mění, to co pro nás a naše rodiče bývalo kdysi velké dobrodružství, dnes nepřinutí děti ani se zvednout od televize či tabletu. Existují ale jisté zážitky, o které by nemělo být žádné dítě ochuzené. Schválně, kolik jste toho už stihli a co vás ještě čeká?

Nejmenší děti se učí napodobováním, využívají své zážitky, zkušenosti… Jsou věci, které nejdou „poznat“ jen z vyprávění. Zapomeňte na chvíli na pravidla, na to, že bude dítě špinavé nebo že to není úplně nejzdravější!

Co by měly vaše děti určitě zažít?

Vylézt na strom –  Neříkejte, že jste si to nevyzkoušeli. To dobrodružství, když se samo vydrápe na větev… Svět vypadá hned jinak. A třešně nebo jablíčka chutnají z koruny stromu přece mnohem lépe!

Válet sudy z kopce – Hoďme na chvilku klíšťata za hlavu, vyberte mírný kopec a ukažte dítěti zábavu naší doby. Můžete uspořádat závody, kdo bud dřív pod kopcem, nebo kdo dokáže vstát, aniž by se směšně zamotal.

Pouštět draka –  Buď si ho můžete vyrobit společně nebo nějakého koupit a pak hurá na pole nebo někam, kde nehrozí, že se drak zamotá do drátů nebo skončí na střeše obchodního centra. Pouštění draka by mělo zažít každé dítě.

6182505S-5414561825050

Postavit si bunkr – Keře na sídlištích, lesní porosty nebo tajné místečko na zahradě… Všechny takové „domečky“ jsou pro malé obyvatele velmi důležité. Mají pocit, že jsou tu svými pány a užívají si svého malého soukromí.

Spát pod širákem (nebo ve stanu) – Kdo nespal pod širákem nebo pod stanem, netuší, o co přichází. Můžete pozorovat hvězdičky, naslouchat nočním zvukům přírody nebo si připravit jídlo na ohni. Na takový zážitek se nezapomíná!

Běhat v dešti v blátě a kalužích –  Celou cestu do školky, z obchodu nebo z procházky napomínáme děti, aby nešlapaly do kaluží. Tak proč je jednou neobléct do pláštěnky a holínek a neužít si pořádnou legraci mezi kapkami deště?

Stavět zvířátka z kaštanů – Když si uděláte hezké odpoledne s kakaem a vytvoříte pár veselých zvířátek z kaštanů, nic nezkazíte a dítě si kromě krásného zážitku vyzkouší i něco nového. Jen opatrně! Aby nedošlo k úrazu!

Koulovat se – Sněhu bývá sice v posledních letech pomálu, to by ale nemělo zabránit dětem poznat, co je to koulování. Vše je povoleno! Takže uplácat nadýchanou kouličku, zamířit a pal!

Jet na výlet na kolech – Jestli máte strach, že to vaše zlatíčko nezvládne, vyberte kratší trasu. Uvidíte, že to pro něho bude mnohem přínosnější, než když ho posadíte za sebe do sedačky a ono smí ten ubíhající svět jen pozorovat…

Přejít padlý strom –  Může být větší lákadlo, že se vyhoupnout na padlý strom a vyzkoušet své umění rovnováhy? Těm nejmenším pomohou rodiče a ti statečnější to mohou zkusit sami. Tak schválně, zvládne to nebo ne?

Koupat se v potoce – Je tu většinou málo vody, mírný proud a spousta věcí k prozkoumání… Co takhle přehradit vodu a zkusit ji zastavit? Nebo z kamínků postavit věžičku? Jen pozor, abyste nenastydli!

Jít na houby – Pokud jsou rodiče vášnivými houbaři, neměli se obávat vzít s sebou děti do lesa! Naučí se poznávat jednotlivé druhy, pracovat na své trpělivosti a seznamují se s přírodou kolem sebe.

Opéct si buřty na ohni –  Není to zrovna nejzdravější jídlo, ale co, pro jednou se svět snad nezboří. Rozkrojte dětem buřtíky, napíchněte a pomozte jim je opatrně opéct. Taková dobrota venku, to se jen tak nevidí…

Péct brambory ve žhavých uhlících – Další mňamka, kterou by mělo každé dítě ochutnat. Až bude ohýnek pohasínat, vhoďte pár brambor do žhavých uhlíků a nechte je změknout. Jen pozor, aby si děti nepopálily pusinku.

Stavět sněhuláka – Když napadne dostatek sněhu, mělo by si dítě postavit alespoň malého sněhuláka. Ze tří větších koulí na sebe postavených a doplněných o pár nezbytných kousků, bude mít radost celá rodina!

Dělat anděly ve sněhu – Tu správnou atmosféru získáte, když se trochu setmí, rozsvítí se lampy a pak s dětmi padnete na záda a užijete si tu magickou chvíli při dělání andělíčků do sněhu…

Sáňkovat a bobovat – Jakmile pokryje stráně bílý sníh je ten nejvyšší čas vytáhnout všechno, na čem se dá jezdit a užít si neuvěřitelnou jízdu. Jen se teple oblečte, ať tohle zimní řádění neskončí nemocí.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *