Miminko, Novorozenec, Porod, Vaše tělo

Císařský řez a jeho (ne)výhody

Císařským řezem v České republice rodí zhruba každá čtvrtá žena. Je všeobecně známo, že nejlepší způsob, jak může miminko přijít na svět, je přirozenou cestou – průchodem porodními cestami, což přináší mnoho benefitů jak pro něj samotné, tak i pro maminku. Císařský řez je chirurgickým zákrokem, operací indikovanou porodníkem, která s sebou nese určitá negativa a rizika. Porod císařským řezem může být pro ženu až šestkrát rizikovější než porod vaginální, a proto se porod císařským řezem provádí jen v případech významných rizik nebo ohrožení zdraví či života matky nebo dítěte.

Mezi plánovaným a akutním císařským řezem je rozdíl především z hlediska důvodu jeho provedení. Plánovaný císařský řez probíhá na základě rozhodnutí lékaře, s vaším souhlasem. Důvodů, proč ho podstoupit, může být několik: např. nesprávná poloha miminka, opakovaný porod císařským řezem (znemožňující porod standardním způsobem) nebo některé zdravotní komplikace. Pokud v průběhu přirozeného porodu nastanou závažné komplikace, ošetřující lékař může rozhodnout pro akutní císařský řez.

Nevýhody císařského řezu

Při císařském řezu je miminko vyjmuto z bříška maminky, neprochází tak porodními cestami, a tak se organismus miminka neosidluje matčinými prospěšnými bakteriemi. Tato tzv. novorozenecká mikrobiota má vliv na další osídlení střev dítěte a také na rozvoj jeho imunity, což spolu úzce souvisí. Děti narozené císařským řezem mají odlišné složení střevní mikrobioty od miminek narozených přirozeně, a je u nich tak třeba rozvoj mikrobioty podporovat vhodnou výživou. Ideálně hned po narození prostřednictvím kojení a mateřského mléka.

Další věcí, která může být císařem ztížena, jsou horší podmínky pro bonding – první vzájemný kontakt s miminkem a to zejména v případě výkonu provedeného v celkové anestezii. Při porodu plánovaným císařským řezem, je zvolena obvykle částečná anestezie, kdy je maminka při vědomí. Dovoluje-li to stav po operaci, bonding může proběhnout stejně jako v případě přirozeného porodu. V případě císařského řezu s celkovou anestezií, kdy je žena v průběhu operace uspána, je miminko prvně přiloženo k prsu až po jejím probuzení, tedy ne bezprostředně po porodu. V bondingu však může maminku zastoupit otec dítěte hned na porodním sále.

Po porodu císařským řezem se může též objevit opožděný nástup laktace. Je velmi důležité stimulovat tvorbu a uvolňování mateřského mléka tím, že je děťátko přikládáno k prsu pravidelně – kdykoliv projeví zájem o krmení nebo cca každé 2–3 hodiny, i když se zdá, že ještě nic nepije. Mateřské mléko je tou nejlepší výživou, kterou může miminko dostávat. Tvoří se u maminky přímo pro něj „na míru“.

Rekonvalescence po císařském řezu zabere o trochu delší čas. Přeci jenom to je operace a po přirozeném porodu je mnohem snazší dostat se dříve zpátky do formy. Doporučuje se  dodržovat klidovější režim bez větší zátěže po dobu cca 8 týdnů. Jizva a srůsty mohou trochu bolet a některé polohy pro kojení dítěte mohou být nepříjemné kvůli bolesti. U menšího procenta rodiček se také mohou objevit potíže se srůsty v oblasti kolem jizvy. Jistě oceníte, pokud vám někdo v prvních týdnech pomůže. Také v porodnici musíte zůstat o pár dní déle než po přirozeném porodu.

Po porodu císařským řezem je o něco více pravděpodobné, že žena bude rodit císařským řezem i další děti. Není to sice podmínkou, ale je to častější. Více než 3 císařské řezy lékaři striktně nedoporučují kvůli dalším možným zdravotním komplikacím.

Výhody císařského řezu

Při plánovaném císařském řezu znáte termín porodu, a tak odpadá mnoho nejistot – kdy jet do porodnice, zda vám (ne)praskne voda, jak bude porod probíhat atd. Samotná operace je velmi rychlá, většinou trvá cca 15 minut. V současnosti se zdravotníci snaží udělat vše pro to, aby se průběh samotného císařského řezu co nejvíce přiblížil přirozenému porodu a maminka mohla být s miminkem v kontaktu hned po zákroku.

Přirozený porod se někdy neobejde bez drobných komplikací, nástřihu nebo natržení hráze, s čímž se u císařského řezu nesetkáte. Rovněž vám nehrozí možné problémy s drobným únikem moči, jehož pravděpodobnost se porodem přirozenou cestou zvyšuje (avšak je možné jej zmírnit např. pravidelným cvičením pánevního dna, kdy vám nejlépe poradí fyzioterapeut).

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *