Těhotenství

37. týden těhotenství

Vstupujete do 10. lunárního měsíce, posledního měsíce vašeho těhotenství. Přiberete ještě asi 1,5 kilogramu. Miminko začíná postupně sestupovat do pánve, vrchol dělohy tak klesá.

Vývoj děťátka

Na hlavě má asi 2,5 centimetru dlouhé vlásky. Děloha je miminku už opravdu těsná, stejně se ale snaží v rámci možností pohybovat. Dítě měří od temene po zadeček asi 35 cm a váží necelé tři kilogramy.

Jestliže se dosud děťátko neotočilo do správné porodní polohy hlavičkou dolů, s největší pravděpodobností se otočí teď. Pouze 3 % plodů zůstanou hlavičkou nahoru.

U miminka ve 37. týdnu těhotenství stále probíhá tvorba tukové tkáně, na hmotnosti přibere do porodu ještě kolem 500g.

Povrch pokožky je pokryt kožním mázkem, který děťátko nejenom ochraňuje, ale také způsobuje, že je tělíčko kluzké. To usnadňuje průchod miminka porodními cestami.

Na hrudníku se mírně vyklenou prsní bradavky. Mléčné žlázy novorozených holčiček i chlapečků jsou vyvinuty přibližně stejně.

Co cítí maminka

Můžete začít pociťovat „cvičné kontrakce“ neboli poslíčky. Při těch děloha asi na 30 sekund ztvrdne a poté se opět uvolní. Každou volnou chvilku byste měla využít k odpočinku.

Tlak na váš močový měchýř se zvětšuje, musíte močit i několikrát za noc. Mohou se objevit objevit otoky jak dolních, tak horních končetin, raději si sundejte prstýnky.

V prsech se tvoří mlezivo (kolostrum), první výživa dítěte po narození do doby než se vám spustí mateřské mléko. To se obvykle stane druhý až čtvrtý den po porodu.

Mlezivo je velmi bohaté na živiny a protilátky. Podpoří obranyschopnost miminka proti infekcím. Čeká vás vyšetření v prenatální poradně a kardiotokografický záznam ozev plodu, který ale není povinný.

Jaký je rozdíl mezi poslíčky a pravými kontrakcemi?

Falešné kontrakce, tedy poslíčky, jsou nepravidelné, nezesilují se a se změnou polohy a aktivity ustupují, na děložním hrdle nejsou zjistitelné žádné zásadní změny. Kdežto kontrakce vedoucí k porodu jsou pravidelné, přicházejí zhruba každých pět minut, postupně zesilují a nezmírňují se ani při relaxaci či jiné aktivitě. Hlenová zátka může odejít, děložní čípek se rozšiřuje.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *