Těhotenství

33. týden těhotenství

Vstupujete do předposledního lunárního měsíce těhotenství. Stále se zvětšující bříško vám způsobuje potíže. Miminko reaguje na vaši aktivitu.

Vývoj vašeho miminka

Mezi 33. a 36. týdnem těhotenství orgány dítěte dále dozrávají a jsou už z větší části připraveny na samostatný život. Rychlé zvětšování mozku rozšíří hlavičku během tohoto týdne o dalších 9 mm. Miminko už nemá takový prostor pro svou akrobacii, proto jeho pohyby cítíte spíš jako přetáčení nežli kopání. Možná vysledujete, že se miminko hýbe v závislosti na vaší aktivitě, jídle, relaxaci nebo při konkrétních zvucích.

Nyní měří od temene k zadečku už asi 30 cm a váží téměř dva kilogramy.

Pokud je vaše miminko stále hlavičkou nahoru, ještě je možnost, že se samo otočí. Poloha je dána vztahem dlouhé osy plodu k dlouhé ose dělohy. Nejčastější je poloha podélná (99,5 %). Při této poloze bývá nad pánevním vchodem hlavička (pak se jedná o polohu podélnou hlavičkou (asi v 96 %), nebo pánevní konec plodu (asi 4 %) – poloha podélná pánevním koncem. Výjimečně se stává, že miminko leží v děloze napříč nebo šikmo (poloha příčná nebo šikmá).

Poloha plodu koncem pánevním

Většina miminek je ke konci těhotenství uložena hlavičkou dolů. Asi 4 % však zůstanou v poloze s hlavičkou vzhůru až do porodu. Naléhají na děložní hrdlo pánevním koncem. V případě porodu se i tato část nejdříve rodí. Podle různého postavení nožiček může mít i tato poloha několik typů (na pánevní vchod naléhají nožičky, zadeček, nožičky i zadeček, výjimečně kolínka).

Přetrvává-li poloha plodu koncem pánevním i ve 36. týdnu, může vám lékař nabídnout pokus o zevní obrat plodu na polohu podélnou hlavičkou. Obrat se provádí pomocí hmatů přes břicho, bývá vesměs nebolestivý a jeho úspěšnost je kolem 50%. Metoda s sebou nese jen velmi nízká rizika. Její výhodou je, že při úspěšném provedení vám umožní rodit přirozeně. Pokud ale miminko zůstane v poloze podélné koncem pánevním, máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že těhotenství bude ukončeno císařským řezem. Porody plodů koncem pánevním bývají řazeny mezi porody rizikové. Častěji, zejména u prvorodiček, se volí císařský řez jako metoda ukončení těhotenství, ale v případě příznivých podmínek můžete rodit i přirozenou cestou. V každém případě je vhodné se o vašem porodu poradit v porodnici, kde se chystáte rodit.

Co se děje s vámi?

Velikost dělohy roste, proto může tlačit na žaludek a podžebří. Mohou se zhoršit otoky nohou. Poloha na zádech pro vás přestává být příjemná. Zvětšující se bříško způsobuje časté močení či dušnost. V dalším měsíci přiberete asi 1,5 kilogramu.

Proč s děťátkem komunikovat již před narozením? Prenatální komunikace nijak zásadně vývoj dítěte neurychlí, ale kladný vliv na něj má určitě.
Během dne si udělejte čas na své miminko. Odpočiňte si a pozorujte jeho pohyby. Nezapomínejte do svého jídelníčku zařadit hodně vápníku (mléko, jogurty), miminko ho potřebuje mít dostatek ke zpevnění kostí.

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *