Ve třetím měsíci se můžete těšit na spoustu zajímavých momentů. Děťátko intenzivněji reaguje na řeč a hry a stále častěji se usmívá.
Nový rozhled
Hodně dětí už má v tomto období dost síly na pomalé zvedání hlavičky. V poloze na bříšku už dokonce dokáží udělat několik pohybů vpřed, samozřejmě s pomocí obou ručiček.
Co se týká jemné motoriky, zdokonaluje se hlavně koordinace obou ručiček. Ručky se pohybují cíleněji a dokáží uchopit a hrát si s prvními hračkami, vašimi prsty i s běžnými předměty, jako jsou plastové mističky a podobně.
Pořídili jste děťátku hrazdičku? Nezoufejte, pokud ho zaujme jen na chvíli. Děťátko může vyčerpat i 10 – 15 minut na dětské dečce a potom ztrácí zájem.
Ve třetím měsíci mnoho maminek navštěvuje rehabilitační kurzy, kdy pod vedením odborníka trénují pohybové cvičení s děťátkem a podporují tak vývoj jeho motorických schopností. Některá cvičení můžete praktikovat i doma. Jedním z nich je třeba cvičení s nožkami, při kterém s nimi pohybujete jako by děťátko jelo na kole. Posilujete tak svaly na nohách a zároveň to na děťátko působí relaxačně.
Nebojte se, dětské kurzy nejsou povinné. Některé děti se vyvíjejí přesně tak, ja mají a dohled odborníka nepotřebují. Pro mnohé maminky je to ale forma relaxace a možnost, jak poznat jiné maminky ve svém okolí.
Podporujte rozvoj jazyka
Mnoho dětí už dokáže rozpoznat tváře známých lidí a rozlišit je od těch cizích. Oblast mozku, která je zodpovědná za koordinaci zraku a pohybu rukou, se v těchto týdnech rychle rozvíjí.
I když je první slůvko ještě v nedohlednu, mnoho dětí začíná v tomto období reagovat na jednoduché zvuky a napodobovat je. Pokud s miminkem budete hodně komunikovat a číst mu, podporujete jeho rozvoj jazyka. Klidně se s ním bavte o běžných každodenních událostech – nakupování, domácích pracích, vaření,…
Dvojjazyčné rodiny by také měli začít využívat svou vícejazyčnost a povídat si s dítětem v obou jazycích. Doporučuje se však, aby jeden rodič mluvil vždy v jednom jazyku. Dítě se tak snadněji naučí přiřazovat jednotlivá slova. Pokud máte otázky okolo vícejazyčnosti, často pomáhá výměna zkušeností s dalšími rodinami.
Více se také můžete dozvědět v tomto článku – Děťátko z bilingvní rodiny >>
Pro rozvoj sluchu a rozeznávání jednotlivých zvuků doporučujeme kromě běžné řeči děťátku představovat i další zvuky, třeba zvuk zvonečku, jemné pískání a podobně. Většinou je nové zvuky zaujmou.
Připojuje se další smysl – dotek
Dokonce i dotek dítěte se ve třetím měsíci piluje. Náhodné doteky a hmatové vjemy lépe vnímá, než ovládá. Hmatové obrázkové knihy jsou v tomto období ideální. Skrývají v sobě různé materiály, které už děťátko dokáže aktivně vnímat svými rukami.
Hračky ve 3. měsíci
S rostoucí aktivitou děťátka mu můžete představovat nové hračky. Vybírejte ty, které se hodí na rozvoj jednotlivých smyslů:
sluch – chrastítka, papírové a látkové knížky
- hmat – hmatové knížky, plyšová zvířátka, větší zvířátka ze dřeva nebo plastu
- koordinace rukou a zraku – hrazdičky a hrací deky, na kterých si mohou děti sami hrát
Když jste mimo domov, hrací deky jsou praktické.
Vyzkoušet můžete i různé plyšové hračky.
Při výběru hraček pro děťátko byste měli zvážit několik bezpečnostních i praktických otázek:
- u plyšových hraček dávejte pozor na ty, které mají našité plastové díly (třeba očička), může dojít k odtržení a hrozí vdechnutí
- dávejte pozor na kvalitu materiálu
- z hygienického hlediska je dobré, když látkové nebo plyšová hračka zvládne několik vyprání v pračce.
Mohlo by vás zajímat – Jak si hrát s děťátkem ve 3. měsíci? >>
Co děťátko ve 3. měsíci potřebuje?
Hrazdičky a hrací deky (ZDE)
Dokonce i ty nejmenší dětičky se dokáží zabavit sami na zádech či na bříšku a na dečce se mohou pokoušet o první pohyby. Díte si tím rozvíjí motorické dovednosti. Hrazdičky i hrací deky jsou praktické třeba na podlahu do obývacího pokoje.
Dětské lehátko (ZDE)
Existují obyčejná i vibrační dětská lehátka. Děťátko jemný pohyb uklidní a snadněji pak usne. V bdělém stavu pak díky správné poloze pozoruje svět kolem sebe, vy ho máte na očích a zároveň se můžete věnovat jiným činnostem.
Lahvičky (ZDE)
Pokud si maminka potřebujeme udělat čas sama pro sebe a stále kojí, díky odsávačce si odsaje mléko a děťátko nakrmí partner nebo třeba babička pomocí kojenecké lahvičky. Existují různé velikost saviček a děťátko se tak může naučit pít z lahvičky postupně.
Rozvoj ve zkratce
Růst
- Nepravidelný, ale rychlý přírůstek na váze
- Navýšení hmotnosti o 500 až 1000 gramů
- Průměrná hmotnost: holčičky – 5800 gramů, chlapečci – 6400 gramů
- Nárůst o 3 – 4 cm
- Velikost oblečení 56 – 86
- Obvod hlavy 38 – 40 cm
Rozvoj smyslů
- Konkrétní tváře jsou pro děťátko viditelné už z dálky
- Má rádo monotónní zvuky jako je vysávání nebo zvuk jedoucího auta
Motorický vývoj
- Lépe koordinuje své pohyby
- Hlava a krční svaly jsou silnější
- Kopaní nohami ovládá čím dál tím lépe
Vývoj jazyka
- Vnímání řeči
- Testování nových zvuků
Výživa
- Mateřské mléko, případně kojenecká výživa
Spánek
- Přibližně 15 hodin denně
- Individuální režim spánku a bdění (a to i v noci)
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
1. měsíc života vašeho děťátka >>
2. měsíc života vašeho děťátka >>
4. měsíc života vašeho děťátka >>
5. měsíc života vašeho děťátka >>
6. měsíc života vašeho děťátka >>
7. měsíc života vašeho děťátka >>
8. měsíc života vašeho děťátka >>
9. měsíc života vašeho děťátka >>
10. měsíc života vašeho děťátka >>
11. měsíc života vašeho děťátka >>
12. měsíc života vašeho děťátka >>
Zaujaly vás výrobky v článku?
NUK Forest Fun 3-D Deka na hraní
CANPOL Babies Kolotoč plyšový Afrika
4MOMS rockaRoo™ Lehátko Plush Silver
2 komentářů