Lifestyle, Recepty

1 kuře = 4 večeře. Jak se dobře najíst a ušetřit?

Jedno kuře může stačit dvěma lidem na čtyři dny. Přísahám a dokážu vám to. Mám tu pro vás čtyři recepty z kuřecího masa, které byste měli mít v základní výbavě, protože vám nejen zachrání nejednu večeři, ale ještě s nimi ušetříte.

Stačí koupit jedno celé dobré kuře a vtipně využít každý jeho kousek: prsa na rychlé minutkové jídlo, stehna k rychlému zapečení, abyste si vychutnali i křupavou kůži, kostru a odřezky vyvaříte na vývar a z něj si uděláte vydatnou polévku a risotto.

Ušetříte už jen tím, že nekoupíte předem připravené části kuřete: prsa jsou ze všeho nejdražší, stehna následují hned za nimi. Zkuste sehnat kuře s droby, pomohou vám ochutit vývar, případně si ke kuřeti kupte ještě půl kila kuřecích koster, které nestojí skoro nic a dodají vaší polévce výraznější chuť.

Ušetříte, i když koupíte dražší maso

Čím více chuti bude mít syrové kuře, o to lepší bude výsledná chuť a vůně všeho, co z něj uvaříte; proto se nenechte zlákat levnou nabídkou kuřat z velkochovů, která vyrostla v nepřirozených podmínkách a na preventivních léčivech a látkách urychlujících růst (přestože se mě kdysi někdo snažil přesvědčit, že hormony se používat nesmí a nepoužívají). Kuře z volného chovu je přesně tou cestou, kudy můžete jít, pokud si chcete pochutnat na jídle a přesto ušetřit. Takové kuře obsahuje mnohem víc masa, víc přirozené chuti a méně látek, o které vaše tělo nežádá.

Pokud si chcete ověřit kvalitu kupovaného kuřecího masa, prostě ho jednoho dne klasicky upečte bez ochucení, tedy osolené, jen na másle nebo na sádle. Tak vynikne nejen všechno dobré, co v masu je, ale i všechno špatné, takže třeba zjistíte, že značka kuřat, které jste věřili, vám nevyhovuje, protože maso má jakousi divnou pachuť.

Zároveň pozor na vzrostlá a vyběhaná farmářská kuřata, která neposkytují tak jemné a křehké maso. Jsou to svou povahou už zvířata s kvalitou slepičího masa a bude jim spíš slušet vaření a dušení, než pečení nebo minutková úprava.

recepty-z-kuřecího-masa

Příprava kuřete – porcování

Než začnete vařit, musíte rozporcovat kuře a založit vývar. Obě dvě činnosti se nejlépe dělají o víkendu, když je na všechno dost času.

Z kuřete vyjměte sáček s vnitřnostmi, pokud ho má.

Kuře položte na prkénko a ze všeho nejdřív mu odřízněte zbytky krku. Dál oddělte křídla, a to tak, abyste odřízli jen první dvě vnější části a třetí nechali na kuřeti. Jde to nejlépe tak, že kloub naříznete malým ostrým nožíkem, pak ho rozlomíte a vzniklou mezerou mezi chrupavkami dokrojíte.

Posléze kuře nařízněte podélně přes celou hřbetní kost a postupně od žeber odřízněte obě prsa. Snažte se nožem kopírovat žeberní oblouky, ať minimalizujete ztráty masa. Z druhé strany od hřbetu uřízněte obě stehna,můžete si opět pomoci tím, že je vyvrátíte v kyčelním kloubu, čili v místě, kde přiléhají k páteři.

Máte tedy zvlášť prsa, zvlášť stehna a zvlášť kostru, křídla a případně i vnitřnosti a další odřezky.

Jak posílit kuřecí vývar

Veškeré odřezky, drůbky, křídla, i kostru použijete do vývaru.

Protože samotný kuřecí vývar není příliš silný, použijte dva triky pro jeho zvýraznění: nejprve opečte kosti a odřezky v troubě a později při vaření přidejte do hrnce několik aromatických potravin. Pokud snad máte po ruce odřezky z hovězího nebo telecího masa, které se mihlo vaší kuchyní, neváhejte a také je vhoďte do vývaru.

kuřecí vývar

 

Rada do kuchyně: vývar se jako polotovar vaří jen s minimálním množstvím soli. Dochucuje se až při konkrétní přípravě, protože většinou předem nevíte, jak koncentrovaný ho budete používat, zda ho třeba v nějakém jídle nenecháte zredukovat nebo odpařit a podobně.

Nyní tedy pojďme na ty čtyři večeře a jako obvykle budu mít i malý bonus na závěr.

Večeře č. 1: kuřecí prsa na minutku

Ze všech částí kuřete ze všeho nejdřív spotřebujte prsa, protože vývar i stehna ještě můžou počkat. U tohoto receptu navíc skvěle upotřebíte podzimní nebo zimní pórek.

Pozor, budete muset sundat kůži z prsou a odříznout zbytek křídla, pokud tedy víte, že se do tohoto receptu budete pouštět, odeberte tyto části včas a přidejte je do základu k vývaru.

kuřecí prsa v porku

Večeře č. 2: šťavnatá kuřecí stehna s vypečenou kůžičkou

Pokud byste si z celé dnešní záplavy receptů měli do kuchyně vzít jen jeden, sáhněte po tomhle. Jedná se o úpravu kuřecích stehen, při kterých se maso zespodu dusí, zatímco shora peče, takže výsledkem je šťavnaté maso a křupavá kůže. Krom toho se naučíte, jak šikovně udělat aromatickou šťávu k masu.

dusena kureci stehna

Večeře č. 3: krémové hráškové risotto

O italském krémovém risottu a jeho správné přípravě už bylo popsáno tolik papíru, že se mi nechce znovu probírat všechny podstatné detaily, ale ono to nakonec nikdy není na škodu, takže: italské risotto má s tím naším českým rizotem společný jen název, a proto každé píšu jinak. Obě vypadají jinak a mají i jinou povahu. Nejpodstatnější rozdíl je v druhu použité rýže, Italové zásadně používají drobná malá baculatá zrnka speciálních odrůd, jako je Vialone či Arborio, která při vaření uvolňují dost škrobu na to, aby jídlo krémově zhoustlo. Pokud je neseženete, stačí i obyčejná kulatozrnná rýže. Druhý rozdíl spočívá ve způsobu vaření: zatímco po česku se rýže vaří nebo dusí pod pokličkou, italský způsob velí míchat bez přestání a postupně přilévat vývar. A bez dobrého vývaru to prosím pěkně ani nezkoušejte.

kremove hraskove risotto

Večeře č. 4: zeleninová polévka

Kuřecí vývar je pro čirou polévku s nudličkami poměrně slabý a nevýrazný – tedy pokud jste v něm navíc nevyvařili i další masové odřezky nebo dodatečná kuřecí křídla, krky a kostry. Jako základ pro zeleninou polévku však poslouží dokonale. Doufám, že tento recept ještě neznáte, jedná se o krémovou kukuřičnou polévku, ve které se o zajímavou zahušťovací fintu postará přímo kukuřice.

kukuricna polevka

Večeře č. 5: jen pro šťastné, kteří ještě nespotřebovali celé kuře

Zbylo vám ještě vařené nebo pečené maso a k tomu i trocha vývaru? Udělejte si z něj zadělávané kuře, klasický recept, který přinese do vaší kuchyně zase jinou chuť a dá zbytkům nový životní smysl.

zadelavane kure

Autorkou tohoto článku je Flo z kucharkaprodceru.cz 

Recepty-pro-začátečníky

 

 

 

Předchozí článekDalší článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *